haraj logo
جستجو

خورشت انار و سیر مازندرانی

مواد لازم :
انار : 1 عددگردو : 2 عددسیر : 4 حبهنمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیپودر گلپر : 1/10 قاشق چایخوریسینه مرغ : 300 گرمزعفران دمکرده : 1 قاشق غذاخوریابلیمو : 1 قاشق غذاخوریپیاز : 2 عدد

وقتی صحبت از غذاهایی که تا حالا نام آن را نشنیده اید و یا کمتر شنیده اید به میان می آید ذهن انسان بیشتر سمت غذاهای اقوام ایرانی در قسمتهای مختلف شمال و غرب و جنوب کشور، می رود. در این میان وقتی پای صحبت غذاهایی که با انار و انار ترش و آلوچه و سیر و... به میان می آید بی شک اولین چیزی که به ذهن خطور می کند غذاهایی شمالی و متعلق به خطه سرسبز شمال کشور است. زیرا ذائقه مردم این مناطق با سیر و انار و رب انار ومزه های ترش بسیار عجین شده است.در مورد خورشت انار و سیر نیز که با دو ترکیب اسمی سیر و انار مواجه هستیم در مورد غذایی شمالی و فصلی صحبت می کنیم که همانطور که از نامش پیداست این خورشت با دانه های انار( انار ترش و یا شیرین و یا ملس بسته به ذائقه می توان استفاده کرد) و سیر و ادویه های خاص درست می شود.این خورشت هم با ماهی و هم با گوشت مرغ و یا گوشت گوسفند و گوساله و یا حتی بدون استفاده از گوشت ، قابل تهیه است.برخی افراد برای کاهش مزه ترش این خورشت و ایجاد مزه ملس تر به آن شکر اضافه می کنند که اختیاری است این غذای خوشمزه برای وعده غذایی ناهار با برنج کته و همراه با زیتون پرورده و سیر ترشی بسیار مناسب است.برای تهیه این خورشت با گوشت مرغ ، گوشت مرغ را ابتدا در روغن جداگانه می پزیم و سرخ می کنیم و با خورشت و کنار آن میل می کنیم .


در ابتدا و برای شروع 1 عد پیاز را طبق روال درست کردن بقیه خورشتهای ایرانی با آب می شوریم و با چاقو پوست ان را می گیریم. سپس پیاز را به شکل خلالی ریز می بریم. داخل یک تابه کمی روغن مایع می ریزیم و تابه را روی شعله گاز قرار می دهیم و زیر تابه را روشن می کنیم و وقتی روغن خوب داغ شد پیازهای خلالی را در روغن تفت می دهیم تا سبک و نرم شوند. سپس 4 حبه سیر را با آب می شوریم و پوست می کنیم و با سیر خرد کن انها را له می کنیم و به تابه پیاز داغ اضافه می کنیم و در روغن سیر را تفت می دهیم.

خورشت انار و سیر مازندرانی


سپس در این مرحله 1 عدد انار را با آب می شوریم و آن را از وسط جدا می کنیم و با ضربه قاشق به پوست انار آن را دانه دانه می کنیم. انار دان شده را به تابه حاوی پیاز داغ و سیر اضافه می کنیم و انار را همراه با پیاز ها و سیرها تفت می دهیم.( در صورتی که بخواهید خورشت رنگ و غلظت بیشتری داشته باشد می توانید 1 قاشق غذاخوری رب انار ترش و یا ملس به آن اضافه کنید که اختیاری است).


سپس در این مرحله 2 عدد گردو را پوست می کنیم  و مغز آنها را با دست ریز می کنیم . سپس گردوهای خرد شده را همراه با نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار کافی و 1/10 قاشق چایخوری پودر گلپر به تابه حاوی دانه انار و پیاز داغ و سیر داغ اضافه می کنیم و مواد را خوب با هم مخلوط می کنیم.درب تابه را می بندیم و منتظر می شویم دانه های انار بپزند و نرم شوند. وقتی دانه ها ی انار نرم شدند خورشت ما آماده است.خورشت سیر و انار را در یک ظرف مناسب می ریزیم و سراغ تهیه مرغ برای غذا می رویم .


در این مرحله که اختیاری است ابتدا 300 گرم مرغ ( سینه - ران - کشاله و یا هر قسمت مرغ می تواند باشد) را می شوریم و با نمک فلفل ،زعفران دمکرده آن را به مدت 2 ساعت مزه دار می کنیم.سپس داخل یک قابلمه آب می ریزیم و مرغ را همراه 1 عدد پیاز خرد شده و نمک و فلفل آبپز می کنیم. وقتی مرغ آبپز شد داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز می گذاریم و زیر شعله گاز را روشن می کنیم و وقتی روغن داغ شد ، مرغ را در روغن داغ خوب از همه طرف سرخ می کنیم . اکنون غذای ما آماده است.

آخرین آموزش ها
برترین ها