haraj logo
جستجو

خورشت آلو مسما

مواد لازم :
مرغ : 4 تکهبرگه قیسی : 8 عددآلو سیاه : 8 عددپیاز : 2 عدد متوسطزعفران : 1 قاشق چای خوریرب گوجه فرنگی : 1 قاشق غذاخورینمک و زردچوبه : به میزان لازمروغن : به میزان لازم


برای تهیه این خورشت خوشمزه ابتدا مرغ ها را به صورت تیکه های متوسط می بریم و در کناری قرار می دهیم. سپس آلو سیاه و قیسی را خیس می کنیم تا موقع پختن، طعم بهتری به غذا بدهد. می توانید در این حین به میزان دلخواه برنج را شسته و خیس کنید تا همزمان با پختن خورشت، برنجتان را نیز دم کنید.


: قیسی در واقع همان برگه زردآلو می باشد که به شیوه ای درست خشک می کنند و در بعضی از غذاها استفاده می شود.

خورشت آلو مسما

حالا یک قابلمه متوسط انتخاب می کنیم و 3 قاشق روغن داخل آن می ریزیم و وقتی روغن خوب داغ شد مرغ ها را کم کم به روغن اضافه می کنیم و زیر شعله را کم می کنیم تا مرغ ها سرخ شوند و روی آنها طلایی شود. حالا مرغ ها را از روغن در آورده و وقتی روغن آن را جدا کردیم مرغ های سرخ شده را کنار می گذاریم.

خورشت آلو مسما

2 عدد پیازی را که داشتیم به صورت نگینی خرد می کنیم و درون قابلمه ای که قبلا مرغ ها را سرخ کرده ایم و با همان روغن تفت می دهیم تا طلایی شود. سپس نوبت به اضافه کردن آلوی سیاه و قیسی که قبلا خیس کرده ایم می شود، وقتی آب آلو را گرفتیم آن را به پیاز اضافه می کنیم و تفت می دهیم اما بهتر است قبل از آن، هسته آلو را جدا کنید تا موقع میل کردن خورشت، هسته ها به دندان هایتان آسیب نرساند و بتوانید با خیالی راحت خورشت را میل کنید.

خورشت آلو مسما

حالا نوبت به اضافه کردن زعفران و رب گوجه فرنگی حل شده در آب می شود اما شما می توانید برای خوشرنگ تر شدن خورشت، رب گوجه فرنگی را با همان پیاز و روغن کمی تفت دهید تا رنگش عوض شود و کمی تیره شود. بعد از آن زردچوبه و نمک و فلفل به پیاز داغ و آلوها و رب اضافه می کنیم. وقتی مواد را اضافه کردیم تفت می دهیم تا مواد با هم مخلوط شوند و سپس دو لیوان آب ولرم یا آب جوش به موادمان اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا دوباره به جوش آید و چند قل بخورد.


حالا بعد از چند دقیقه که مواد داخل قابلمه و آب آن قل خورد و به جوش آمد نوبت به اضافه کردن مرغ هایی است که از قبل سرخ کرده ایم. وقتی مرغ ها را اضافه کردیم دوباره شعله را کم کرده و در قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم تا مرغ به همراه مواد به مدت 30 دقیقه بپزد تا به روغن بیافتد و آب آن کم شود.

این خورشت موقع جا افتادن باید به صورت کم آب باشد اما روغن نسبتا خوبی داشته باشد پس اگر در پایان پخت، خورشت شما آب زیادی داشت بهتر است به مدت چند دقیقه شعله زیر قابلمه را زیاد کنید و در قابلمه را باز بگذارید تا آب خورشت جمع شود و مقدار کمی آب باقی بماند.

در آخر نوبت به چشیدن غذا می شود. در قابلمه را بر دارید و غذا را بچشید اگر طعم ترش آلو و قیسی در غذا زیاد بود و شما آن را دوست نداشتید می توانید با اضافه کردن کمی شکر، طعم آن را ملس یا شیرین کنید ولی اگر طعمش برایتان مناسب بود می توانید فقط با کم و زیاد کردن نمک و فلفل، به این غذا طعم دهید.

البته این خورشت را معمولا شیرین می پزند و میل می کنند اما اگر شما به غذاهای شیرین علاقه ای ندارید می توانید به صورت ترش مصرف کنید.

حالا بعد از مدتی خورشت شما کاملا جا افتاده و آماده شده و شما می توانید آن را در ظرف مناسب ریخته و سر سفره یا میز ناهار بیاورید و به همراه خانواده میل کنید.بهتر است که برای لذت بردن از طعم این خورشت خوشمزه، آن را حتما باید با برنج میل کنید.

به همین سادگی و با صرف هزینه کم و مواد اولیه در دسترس شما می توانید یک خورشت مجلسی و خوشمزه را برای خانواده و حتی میهمانان آماده کرده و در مجالس و مهمانی ها آن را به عنوان غذای اصلی سرو کنید.


شما می توانید از گوشت خورشتی به جای مرغ در این غذا استفاده کنید و از طعم خوشمزه آن لذت ببرید.

خورشت آلو مسما

آخرین آموزش ها
برترین ها