haraj logo
جستجو

پای مربای آلو

مواد لازم :
آرد : 250 گرممربای آلو : به میزان دلخواهتخم مرغ : 1 عددزرده تخم مرغ : 1 عددشیر : 1/3 پیمانهپودر شکر : 30 گرمکره : 115 گرمقالب به شکل دلخواه : یک عددنمک : به میزان لازمزعفران : 1/3 قاشق چایخوریماست : 1 قاشق غذاخوریروغن : به میزان لازموانیل : 1/2 قاشق چایخوریشکر دانه درشت : مقداری برای تزئینچوب آب نبات : به میزان لازم

امروز با طرز تهیه پای مربای آلو در خدمت شما عزیزان هستیم. اما برای اینکه شما را با این صبحانه جالب آشنا کنیم باید اول با پای آشنا شویم. پای چیست؟ پای یک نوع خوراکی شیرین است که مثل پیراشکی از خمیر و موادی که داخل خمیر قرار می دهیم تشکیل می شود. در این پست علاوه بر این که طرز تهیه پای مربای آلو را یاد می گیریم، روش قالبی درست کردن آن را هم خواهیم آموخت. با ما باشید عزیزان.

پای مربای آلو


برای اینکه فر گرم شود قبل از هر کاری آن را در دمای 180 درجه سانتی گراد روشن می کنیم.


آرد و نمک را با هم مخلوط می کنیم و هر دو را چند بار الک می کنیم. کره را باید در این لحظه از یخچال بیرون آوریم و خرد کرده و به آرد اضافه کنیم. کره را با نوک انگشتان با آرد مخلوط می کنیم تا همه آن به خورد آرد برود و تمام شود.


پودر شکر را به مخلوط اضافه می کنیم و هم می زنیم. تخم مرغ را در ظرفی جدا می شکنیم و زرده آن را جدا می کنیم. ما در این دستور فقط به زرده تخم مرغ احتیاج داریم برای همین زرده را به مواد اضافه کرده و هم می زنیم.


وانیل را به مخلوط اضافه می کنیم. شیر طبیعی را جوشانده و بعد از سرد شدن در یخچال گذاشته ایم تا کاملا سرد شود. بجای شیر از آب هم می توانید استفاده کنید. وقتی که کاملا سرد شد آن را کم کم به مواد اضافه کرده و هم می زنیم. در این مرحله به صورت کامل خمیر را درست خواهیم کرد که باید یکدست و بدون ناهمواری باشد.


یک کیسه پلاستیک برمی داریم و خمیر را در آن گذاشته و به یخچال انتقال می دهیم تا یک ساعت در آن استراحت کند.


بعد از یک ساعت خمیر را از یخچال بیرون می آوریم و روی یک کاغذ روغنی قرار می دهیم و باز یک کاغذ روغنی روی آن می گذاریم و با وردنه خمیر را بین این دو کاغذ روغن باز می کنیم. ضخامت خمیر در نهایت باید نیم سانتی متر شود.


قالبی را که طرح دلخواه را دارد روی خمیر ها می گذاریم و به هر تعداد که توانستیم از خمیر را به آن شکل برش می زنیم.

پای مربای آلو


روی نیمی از خمیر های برش خورده کمی مربای آلو می ریزیم طوری که خیلی زیاد نشود و کمی آن را با نوک قاشق صاف می کنیم ولی باید مواظب باشیم زیاد به لبه ها نرسد.


مثل شکل چوب آبنبات را در ته قلب ها قرار می دهیم و یک خمیر روی هر کدام می گذاریم و از کناره های خمیر با چنگال فشار می دهیم تا خمیر زیرین و رویی به هم وصل بشود و مربای داخل آن نریزد.


باید زرینه را درست کنیم تا روی خمیر بزنیم برای این کار یک زرده تخم مرغ را با کمی زعفران و یک قاشق شیر یا یک قاشق ماست مخلوط می کنیم. قلم مو را به زرینه می زنیم و هر دو طرف خمیر ها را با زرینه می پوشانیم. مقداری شکر دانه درشت روی خمیر ها می پاشیم. سینی فر را چرب می کنیم و خمیر ها را در آن می چینیم.

پای مربای آلو


سینی را در فر می گذاریم تا به مدت 15 تا 30 دقیقه در آن بپزد. چون زمان پخت در فر های مختلف متفاوت است برای همین در دادن زمان دقیق انقدر فاصله وجود دارد و شما خودتان باید آن زمان دقیق را بدست آورید.

پای مربای آلو


برای اینکه یک پای خوشمزه درست کنید حتما مواد اولیه را در به شکل سرد با هم مخلوط کنید.

اگر در فصل زمستان خمیر پای را درست کردید باید 30 دقیقه در یخچال بگذارید و اگر در فصول گرم این کار را کردید خمیر باید یک ساعت در یخچال بماند.

خمیر پای مثل سایر خمیر هایی که برای تهیه شیرینی استفاده می شود نیست و نباید آن را زیاد ورز بدهیم چون ممکن است به روغن بیفتد و کار را خراب کند. 

آخرین آموزش ها
برترین ها