haraj logo
جستجو

سمبوسه پیتزایی

مواد لازم :
سیب زمینی : 1 عددقارچ : 100 گرمنان لواش : مقدار کافیگوشت چرخ کرده : 100 گرمسوسیس : 2 عددرب گوجه فرنگی : 1 قاشق غذاخوریپیاز : 1 عددنمک،فلفل،زردچوبه : مقدار کافی

سمبوسه از غذاهای خوشمزه و تند است که بیشتر مختص جنوب کشور می باشد و امروزه در تمام شهرها چه به عنوان پیش غذا چه به عنوان فینگر فود و یا حتی غذای اصلی سرو می شود. این غذا در بین تمام گروههای سنی محبوبیت فراوانی دارد. سمبوسه خود بر اساس مواد غذایی که داخل آن ریخته می شود انواع مختلفی دارد مثلا سمبوسه سیب زمینی- سمبوسه مرغ - سمبوسه گوشت چرخ کرده - سمبوسه گوشت و سوسیس 0 سمبوسه پیتزایی) و...

در بین انواع سمبوسه یکی از خوشمزه ترین و پر طرفدارتین نوع سمبوسه، سمبوسه پیتزایی است که با گوشت چرخ کرده و سیب زمینی و قارچ و سوسیس درست می شود. البته در انتخاب مواد داخل سمبوسه می توانید بر حسب ذائقه ازاد باشید و آنها را تغییر دهید و یا زیاد و کم کنید.

در تهیه این غذا می توان از خمیر یوفکا یا خمیر جادویی یا حتی نان لواش استفاده کرد که من طرز تهیه سمبوسه با نان لواش و گوشت چرخ کرده و سوسیس و قارچ را برایتان توضیح می دهم


ابتدا یک عدد پیاز را با آب خوب می شوریم و پوست آن را می کنیم. سپس پیاز را با چاقو به صورت ریز و نگینی خرد می کنیم. داخل یک ماهی تابه کمی روغن مایع می ریزیم و تابه را روی شعله گاز می گذاریم. وقتی روغن داغ شد پیازها را در تابه می ریزیم و تفت می دهیم تا طلایی و سبک  و کم حجم شود.

سمبوسه پیتزایی


سپس 1 عدد سیب زمینی را شسته و پوست می کنیم و به صورت خیلی ریز خرد می کنیم. داخل یک تابه دیگر روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن داغ شد سیب زمینی را در روغن سرخ می کنیم. وقتی سیب زمینی سرخ شد آن را به تابه پیاز داغها اضافه می کنیم. (می توانیم بجای سرخ کردن سیب زمینی آن را آب پز کرد و سپس با چاقو برید و به پیاز داغها اضافه کرد)


سپس در این مرحله 100 گرم گوشت چرخ کرده را در داخل تابه پیاز و سیب زمینی می ریزیم و همراه با 1 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی و نمک و فلفل و زرد چوبه کمی تفت می دهیم. سپس نصف لیوان آب به داخل تابه می ریزیم و اجازه می دهیم تا گوشت بپزد و آب بخار شود.


سپس در این مرحله 2 عدد سوسیس (کوکتل دودی ترجیحا) را ریز و به صورت نگینی خرد می کنیم و به تابه گوشت و سیب زمینی اضافه می کنیم و 5 دقیقه با مواد داخل تابه تفت می دهیم و مخلوط می کنیم.

سمبوسه پیتزایی


سپس در این مرحله 100 گرم قارچ را با آب خوب می شوریم و تمیز می کنیم و با چاقو ریز و نگینی خرد می کنیم و به تابه مواد قبل (گوشت و پیاز و سیب زمینی و سوسیس) اضافه می کنیم و تفت می دهیم. اکنون مواد داخل سمبوسه ما آماده است (مایه سمبوسه).


سپس در این مرحله برای پیچیدن سمبوسه نان لواش نرم را از درازا به شکل مستطیل می بریم (حتما نان نرم باشد تا نشکند) نانهای  لواش بریده شده را روی یک سطح صاف می گذاریم و با قاشق مقداری از مایه آماده شده در مراحل قبل را در گوشه نان قرار می دهیم و آن را به شکل مثلث با زاویه نود درجه می پیچیم تا سمبوسه بسته شود. (می توانیم نان را به شکل قیف نیز درست کنیم و مواد را داخل آن بریزیم).

در شکل زیر مراحل بستن سمبوسه با نان لواش به شکل مثلثی را می بینید.


سپس در این مرحله داخل یک ظرف گود مقدار زیادی روغن مایع می ریزیم و تابه را روی گاز می گذاریم تا روغن داغ شود. سپس کمی زرد چوبه داخل روغن می ریزیم تا نان سمبوسه ما خوشرنگ شود. هر دو طرف سمبوسه ها را یکی یکی در روغن داغ خوب سرخ می کنیم. سپس وقتی سمبوسه را در روغن سرخ کردیم با قرار دادن دستمال کاغذی روی سمبوسه هاروغن آن ها را کمی می گیریم و سمبوسه های سرخ شده  را در یک ظرف مناسب  میکشیم و با سس مخصوص و لیموی تازه برای شام و یا میان وعده می خوریم.

نوش جان.

سمبوسه پیتزایی

آخرین آموزش ها
برترین ها