haraj logo
جستجو

پیتزا کالزونه

مواد لازم :
پودر خمیر مایه : 1 قاشق غذاخوریشکر : 1 قاشق غذاخورینمک : 1 قاشق چایخوریآرد : قدار کافیاب ولرم : 1/4 لیوانشیر ولرم : 1/2 لیوانروغن : 2 قاشق غذاخوریپنیر پیتزا : مقدا رکافیاب : 1/2 لیوانپیاز : 1 عددگوشت چرخ کرده : 150 گرمقارچ : 100 گرمسوسیس : 100 گرمکالباس : 100 گرمکره : 20 گرمرب گوجه فرنگی : 1 قاشق غذاخورینمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیفلفل دلمه : 1 عددسس گوجه : 1 پیمانه

یکی از پیتزاهای خوشمزه که از نظر شکل ظاهری با پیتزاهای معمولی تفاوت دارد و بیشتر به پیراشکی شباهت دارد و نوعی پیتزایی لقمه ای است ، پیتزا کالزونه است. داخل خمیر این پیتزا را با مواد مختلفی مانند سوسیس - کالباس -مرغ - قارچ - گوشت چرخ کرده - فلفل دلمه و ... پر می کنند و بر اساس موادی که داخل این پیتزا می ریزند ان را نامگذاری می کنند مثلا پیتزا کالزونه گوشت چرخ کرده و یا پیتزا کالزونه مرغ و قارچ و ...

این غذای خوشمزه و شیک بسیار راحت و آسان در منزل قابل تهیه است و گزینه مناسبی برای وعده غذایی شام است. در این مطلب طرز تهیه پیتزا کالزونه را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و از خوردن این پیتزای خوشمزه با خمیر دست ساز لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع خمیر پیتزا را تهیه می کنیم و برای این منظور ، داخل یک ظرف 1 قاشق غذاخوری پودر خمیر مایه و 1 قاشق غذاخوری شکر و 1/4 لیوان اب ولرم (ابی که دست انسان گرما را حس کند اما دست را نسوزاند) می ریزیم و منتظر می شویم تا خمیر مایه عمل کند و حبابدار شود و حجمش زیاد شود.


سپس در ادامه در این مرحله ، یک کاسه بزرگ بر می داریم و داخل ان 1/2 لیوان شیر ولرم و 1/2 لیوان اب و 2 قاشق غذاخوری روغن مایع و 1 قاشق چایخوری نمک و خمیر مایه عمل آمده را می ریزیم و سپس آرد را الک می کنیم و ان را کم کم به مواد داخل کاسه اضافه می کنیم تا خمیر جمع شود و خودش را بگیرد(آرد را در حدی به خمیر اضافه می کنیم تا خمیر به دست نچسبد و منسجم شود).سپس خمیر را برای مدت 10 دقیقه با دست ورز می دهیم.

 


سپس در ادامه در این مرحله ، خمیر آماده شده را داخل یک ظرف می گذاریم و روی ان را سلفون یا پارچه می کشیم و به خمیر برای مدت 1 ساعت در محیط آشپزخانه استراحت می دهیم تا حجم خمیر 2 برابر شود و اماده شود و ور بیاید.


سپس در ادامه در این مرحله ، روی یک میز را آرد پاشی می کنیم و از خمیر چونه هایی جدا می کنیم و ان را با کمک وردنه روی میز به شکل دایره ای باز و پهن می کنیم و روی خمیر باز شده را سس گوجه  می مالیم .

 پیتزا کالزونه


سپس در ادامه در این مرحله مواد میانی پیتزا را آماده می کنیم ، 1 عدد پیاز را شسته و انر ا پوست کنده و خرد می کنیم و در تابه با کره تفت می دهیم تا سبک و طلایی شود.


سپس در ادامه در این مرحله ، 150 گرم گوشت چرخ کرده را به تابه پیاز اضافه کرده و ان را در تابه تفت می دهیم تا بپزد و به ان نمک و فلفل و زردچوبه و رب گوجه فرنگی اضافه می کنیم تا مزه دار شود.


سپس در ادامه در این مرحله ، قارچ را شسته و خرد می کنیم و ان را به تابه گوشت اضافه می کنیم و تفت می دهیم تا آب گوشت کشیده شود.سپس سوسیس  و فلفل دلمه را خرد کرده و به مواد داخل تابه اضافه می کنیم.اکنون مواد میانی ما آماده است.


سپس در ادامه در این مرحله ، روی نصف خمیر ، ازمواد میانی پیتزا ( گوشت چرخ کرده و قارچ و سوسیس ) همراه با پنیر پیتزا می ریزیم و نصف لایه دیگر خمیر را روی لایه پر شده با موادگوشتی بر می گردانیم و دور آن را با دست چین می دهیم و روی ان را نیز کالباس خرد شده و فلفل دلمه نگینی و پنیر می ریزیم . اکنون پیتزا اماده است و فقط باید ان را پخت.

 پیتزا کالزونه

 


سپس در ادامه در این مرحله ، پیتزای اماده شده در مرحله قبل را داخل فر با حرارت 180 درجه سانتی گراد برای مدت 20 دقیقه قرار می دهیم تا پیتزا بپزد و اماده شود.وقتی پیتزا پخت آن را در ظرف مناسبی می گذاریم و بعنوان شام همراه با سس گوجه فرنگی و سس سیر و ... میل می کنی.نوش جان

 پیتزا کالزونه

آخرین آموزش ها
برترین ها