haraj logo
جستجو

گراتن پاستا

مواد لازم :
پیاز : 1 عددگوشت چرخ کرده : 300 گرمنمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیپاپریکا : مقدار کافیروغن مایع : مقدار کافیرب گوجه فرنگی : 2 قاشق غذاخوریپاستا : 300 گرمفلفل دلمه : 1/2 عددقارچ : 6 عددارد : 2 قاشق غذاخوریکره : 30 گرمشیر : 1 لیوانپنیر پیتزا : 200 گرم

شاید برای شما هم این سوال مطرح شده باشد که گراتن به چه معناست و این واژه کجایی است. در واقع گراتن یک لغت فرانسوی است که به معنی رنده شده است و برای غذاهایی بکار می رود که روی ان را پنیر پیتزای رنده شده می ریزند و در فر انها را گریل می کنند تا روی غذا طلایی شود. معمولا در لابلای مواد گراتن ها از سس بشامل نیز استفاده می شود.

گراتن ها انواع مختلف دارند مانند گراتن سبزیجات- گراتن سیب زمینی- گراتن بادمجان - گراتن پاستا و...در این میان یکی از غذاهای خوشمزه گراتن پاستا است که طرز تهیه راحتی دارد و مورد علاقه کودکان نیز می باشد.

در زیر طرز تهیه گراتن پاستا را که شامل گوشت چرخ کرده و پیاز و فلفل دلمه و قارچ و ادویه و پنیر پیتزا و سس بشامل است را برایتان می نویسم. این غذا برای وعده غذایی ناهار و یا شام مناسب است.


ابتدا و در شروع 1 عدد پیاز را با اب می شوریم و ان را پوست می کنیم و سپس در تابه روغن مایع می ریزیم و پیاز را در روغن تفت می دهیم تا طلایی و سبک شود. 

گراتن پاستا


سپس در این مرحله 200 گرم گوشت چرخ کرده را داخل تابه می ریزیم و انها را همراه پیازها تفت می دهیم تا رنگ گوشت تغییر کند و سپس نمک فلفل و زردچوبه را به مقدار کافی همراه با کمی پاپریکا و 2 قاشق رب گوجه فرنگی به تابه اضافه می کنیم و ان را همراه با گوشت تفت می دهیم تا بوی خامی رب گرفته شود.

گراتن پاستا


سپس در این مرحله قارچها را با اب می شوریم و انها را خرد می کنیم و به تابه گوشت و پیاز اضافه می کنیم و ان را تفت می دهیم تا اب ان گرفته شود. سپس فلفل دلمه را با اب می شوریم و ان را نصف می کنیم و نصف ان را ریز می کنیم و داخل تابه می ریزیم و با گوشت و پیاز و قارچ مواد را خوب مخلوط می کنیم و هم می زنیم. سپس نمک و فلفل غذا را می چشیم و به مقدار کافی به غذا اضافه می کنیم و هم می زنیم تا غذا مزه دار شود.

گراتن پاستا


سپس در این مرحله داخل یک قابلمه اب جوش می ریزیم و ان را روی گاز می گذاریم و زیر گاز را روشن می کنیم و وقتی اب جوش امد پاستا فرمی را داخل اب جوش همراه با کمی نمک و روغن مایع می ریزیم و اجازه می دهیم تا پاستا بیشتر از حد معمول نرم شودو سپس ان را ابکش می کنیم.


سپس در این مرحله سس بشامل را تهیه می کنیم و برای این کارداخل یک قابلمه کره می ریزیم و اجازه می دهیم تا کره اب شود و سپس 2 قاشق غذاخوری ارد رو به کره اضافه می کنیم و ان را تفت می دهیم سپس 1 لیوان شیر را به مواد داخل قابلمه همراه با نمک و فلفل اضافه می کنیم و مواد را هم می زنیم و اجازه می دهیم تا سس ما قوام دار و غلیظ شود و سپس زیر گاز را خاموش می کنیم.

 

گراتن پاستا


سپس در این مرحله یک ظرف پیرکس را انتخاب می کنیم و کف و دیواره های ان را با روغن مایع چرب می کنیم و کف ظرف را کمی پاستا فرمی می ریزیم و روی ان را از مایه ما کارونی اماده شده همراه با کمی سس بشامل و پنیر پیتزا می ریزیم و سپس چند لایه دیگر این کار را تکرار می کنیم تا مواد ما تمام شود و سپس لایه اخر را کاملا با پنیر پیتزا می پوشانیم و ظرف را داخل فر با حرارت 180 درجه سانتی گراد که از قبل گرم کرده بودیم قرار می دهیم تا گراتن پاستا بپزد.ضمنا 5 دقیقه بعد از پخت گراتن پاستا، گریل را روشن می کنیم تا روی ان نیز طلایی شود.


سپس وقتی گراتن پاستا پخت ان را از فر بیرون می آوریم و ان را بعد از سرد شدن برش می زنیم و برای شام و یا ناهار ان را میل می کنیم. نوش جان.

گراتن پاستا

آخرین آموزش ها
برترین ها