haraj logo
جستجو

شیرینی پادرازی

مواد لازم :
کره : 125 گرمتخم مرغ : 1 عددپودر قند : 75 گرمارد گندم : 80 گرمارد برنج : 65 گرمارد نخودچی : 55 گرمپودر هل : مقدار کافیزرده تخم مرغ : 1 عددکنجد : مقدار کافیزعفران دمکرده : 1 قاشق غذاخوریروغن مایع : 1 قاشق غذاخوریعسل : 5 قاشق غذاخوری

 شیرینی های خشک از نظر روش پخت اسان بوده و زمان پخت خیلی کمی لازم دارند و مواد لازم برای تهیه انها به راحتی و بدون نیاز به خرید از سوپرمارکتها در هر منزلی معمولا یافت می شوند .پس باید تا می توانیم با طریقه درست کردن شیرینی های مختلف خانگی اشنا شویم تا بتوانیم شیرینی های خشک را با هزینه کمتر و به صورت خوشمزه تر خودمان در منزل درست کنیم و هم از شیرینی خوشمزه تری برای پذیرایی از مهمانان استفاده کنیم و هم در هزینه ها صرفه جویی کنیم.حتی در صورت تبحر پیدا کردن سفارش قبول کرده و برای اقوام و اشنایان شیرینی های مختلفی را درست کنیم و اشتغال زایی کنیم.

شیرینی های خشکی که وجود دارند و تهیه می شوند خیلی زیاد و متنوع هستند و در میان این تنوع شیرینی ها یکی از شیرینی های خشک خوشمزه و پر طرفدار که بسیار ترد بوده و طرز تهیه راحتی دارد و همراه با چای و قهوه بسیار می چسبد شیرینی پادرازی است.این شیرینی از ایام قدیم در کشور ما درست می شوده و در تهیه ان سه نوع ارد برنج و گندم و نخودچی استفاده می شود.ضمنا هنوز نیز این شیرینی در ایام نوروز  در گیلان درست می شود و با ان از مهمانها پذیرایی می شود.

در این مطلب طرز تهیه شیرینی پادرازی را که شامل کره و پودر قند و ارد برنج و پودر هل و کنجد و روغن مایع و تخم مرغ و ارد گندم و ارد نخودچی و زرده تخم مرغ و زعفران دمکرده و عسل است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و از خوردن ان لذت ببرید.


ابتدا و برای شروع کار و تهیه شیرینی خوشمزه پادرازی ، 125 گرم کره نرم شده در دمای اتاق ( می توان در صورت تمایل 45 گرم روغن صاف و 80 گرم کره استفاده کرد) و 75 گرم پودر قند را داخل یک ظرف می ریزیم و انها را با همزن برقی خوب مخلوط می کنیم تا حالت خامه ای و سبک و پوک بگیرد.


در ادامه کار 1 عدد تخم مرغ را که از قبل در دمای اتاق قرار داده بودیم را شکسته و ان را همراه با هل و یا وانیل به مواد مرحله قبل اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم.

شیرینی پادرازی


در ادامه کار آردها را که شامل 55 گرم آرد نخودچی و 80 گرم آرد گندم و 65 گرم آرد برنج است را داخل ظرفی جداگانه می ریزیم و انها را 3 بار الک می کنیم و کم کم به مواد خمیر شیرینی اضافه می کنیم و خمیر را با دست خوب ورز می دهیم تا یکدست و غیر چسبنده باشد.سپس خمیر را داخل نایلون گذاشته و 1 ساعت به ان داخل یخچال استراحت می دهیم تا اماده شود.


در ادامه کار خمیر را بعد از استراحت از یخچال بیرون اورده و ان را بین دونایلون قرار داده و یا ان را روی یک سطح ارد پاشی شده به ضخامت نیم سانتی متر با وردنه باز و پهن می کنیم.سپس با قالب شیرینی زبان ان را برش می زنیم.

  

شیرینی پادرازی

 


سپس رومال شیرینی را درست می کنیم و 1 عدد زرده تخم مرغ را با روغن مایع و زعفران دمکرده مخلوط می کنیم و انها را هم می زنیم .سپس با قلمو از رومال تهیه شده روی سطح شیرینی ها می مالیم تا خوشرنگ شود.سپس با چنگال روی سطح شیرینی شیار ایجاد می کنیم.و در انتها کمی کنجد روی شیرینی می ریزیم.

  

شیرینی پادرازی

 


در ادامه کارشیرینی را داخل یک سینی فر که کف ان را کاغذ روغنی انداخته ایم و با فاصله از هم می چینیم.سپس سینی را داخل فر از قبل گرم شده با حرارت 200 درجه سانتی گراد وبریا مدت 12 دقیقه قرار می دهیم تا شیرینی ما بپزد و زیرش تیره شود.

سپس وقتی شیرینی پخت سینی را از فر بیرون می اوریم و شیرینی را از روی کاغذ روغنی جدا می کنیم و انها رادر ظرف مناسبی می چینیم و روی ان را عسل گرم شده با کمک قلمو می مالیم ( البته این مرحله اختیاری است) و این شیرینی را بعنوان عصرانه همراه با چای و قهوه میل می کنیم و یا برای مهمانان ان را تهیه می کنیم و میل می کنیم و با ان از مهمانان پذیرایی می کنیم .نوش جان

 

شیرینی پادرازی

آخرین آموزش ها
برترین ها