haraj logo
جستجو

خوراک صدف

مواد لازم :
کوکتل : 150 گرمپیاز متوسط : 2 عددسیر : یک حبهروغن : 3 قاشق غذا خوریگوجه گیلاسی : 300 گرمنخود پخته : 300 گرمصدف دریایی : 10 عددپودر فلفل پاپریکا : به مقدار لازمسرکه قرمز : 1 قاشقجعفری : 2 مشتنمک و فلفل سیاه : به میزان دلخواه

برخلاف برخی تصورات مردم در مورد پخت صدف، باید بدانید که جز یک ماهیتابه داغ و مهارت بالا چیز دیگری لازم نیست. بقیه کارهای مربوط به این غذا موادی است که از پیش قابل تهیه است بیشتر کار مربوط به قطعه کردن مقداری نان که تازه هم باشد، است.

طرز تهیه: برای شروع یک ماهیتابه بزرگ یا قابلمه کم عمق تهیه کنید. سوسیس خرد شده به قطعات ریز را آماده داشته باشید سپس در ماهیتابه روغن ریخته و این سوسیس ها به روغن را اضافه کنید 5 دقیقه هنگام سرخ کردن زمان بگیرید تا سوسیس ها طلایی شوند، در این زمان میتوانید پیاز و سیر را آماده کنید، پیاز باید کاملاً خرد شود و سیر به حالت نازک ببرید. بعد از اینکه سوسیس ها آماده شدند آنها را درون ظرفی دیگر بریزید و روغن اضافه را از ماهیتابه به ظرف دیگری منتقل کنید فقط به اندازه 2 قاشق سوپخوری از روغن برای تفت دادن پیاز و سیر درون ماهیتابه نگهدارید.

حال مخلوط را تا 10 دقیقه بگذارید حرارت بگیرد که نرم شود، در این مدت زمان شما میتوانید گوجه های گیلاسی را نصف کنید تا آماده داشته باشید. در اینجا پیاز و سیر را درون نخود و سوسیس سرخ شده بیندازید و اجازه دهید چند دقیقه ای با هم بپزند تا وقتی که گوجه ها نرم شوند، مزه آن را تست کنید بعد همه مواد را در کاسه منتقل کنید. اگر مایل بودید می توانید این مواد را از ساعتها قبل آماده کنید و دریخچال نگهدارید البته ظرف مواد باید در دار باشد. برای پاک کردن ماهیتابه از حوله کاغذی استفاده کنید.

دقت کنید آب اضافی موجود در صدف ها مانعی برای کاراملی شدن به حساب می آید پس قبل از استفاده با حوله کاغذی آب اضافی آن را بگیرید. قسمت سفید ماهیچه ای و سفت صدف ها را جدا کنید و از نمک، فلفل و مقداری پاپریکای دودی برای مزه دار شدن آن استفاده کنید.

حال اجاق را روشن کرده، شعله ملایم باشد و ماهیتابه را روی آن بگذارید، مقداری روغن زیتون بریزید بعد صدف ها را اضافه کنید البته آنها را با فاصله قرار دهید. همین اینکه اولین صدف به ماهیتابه برخورد کرد صدای جلز ولز بوجود می آید. بعد از گذشت 2 دقیقه مشاهده خواهید کرد که حرارت به کناره های آنها وارد میشود و رنگ لبه ها به شکل قهوه ای طلایی میشوند. یکی از صدف ها را از ماهیتابه بردارید اگر جدا شدن صدف از کف ماهیتابه راحت بود و به رنگ طلایی و کاراملی درآمده بود آن را برگردانید، بقیه را هم نیز به همین شکل چک کنید. بعد از طی 1 دقیقه بقیه هم پخته بعد همه آنها را از ماهیتابه جمع کنید.

حرارت را بالا ببرید، بعد مخلوط نخود را درون ماهیتابه بریزید، بعد روی آن آب انگور بریزید تا 2 دقیقه میپزد، مرتب به ماهیتابه تکان بدهید تا خوب و کافی گرم شود. حال صدف ها را مجدد درون ماهیتابه بریزید که آغشته به مخلوط نخود شوند. روی ماهیتابه جعفری خرد شده پخش کنید و مقداری روغن زیتون به صورت خالص روی آنها اضافه کنید سپس غذا آماده شده همراه با نان باگت سرو کنید.

خوراک صدف

آخرین آموزش ها
برترین ها