haraj logo
جستجو

مربای پوست پرتقال

مواد لازم :
پوست پرتقال : 1 کیلوگرمآب : 1ونیم لیترآبلیمو : 2 قاشق غذاخوریشکر : 1ونیم کیلوگرم


طرز تهیه این مربا کمی با مرباهای دیگر متفاوت و سخت تر است ولی اگر بتوانید آن را به شیوه ای درست تهیه کنید می تواند بسیار خوش طعم باشد و به عنوان یک مربای جدید و خوشمزه در وعده صبحانه مورد استفاده قرار گیرد.

برای تهیه این مربا ابتدا باید پرتقال ها را پوست گرفته به طوری که گوشت پرتقال به آن نچسبد سپس قسمت های سفید چسبیده به پوست پرتقال را با دقت و حوصله به وسیله چاقو جدا کنید تا پوست نارنجی و نازک خود پرتقال باقی بماند و به این طریق هنگام پختن و آماده کردن آن، تلخ نشود. سپس پوست های پرتقال را به صورت خلال های ریز برش دهید و وقتی به اندازه یک کیلو پوست پرتقال خلال شده تهیه کردید آن ها را داخل قابلمه آب سرد ریخته و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید تا به جوش آید. وقتی آب به جوش آمد بعد از حدود 5 دقیقه آن را داخل آبکش ریخته و دوباره داخل قابلمه آب ریخته و پوست های پرتقال را بجوشانید و آبکش کنید.

مربای پوست پرتقال

این عمل را 3 بار انجام دهید تا تلخی پوست پرتقال گرفته شود. بعد از آن پوست های پرتقال را دوباره داخل قابلمه ریخته و روی آن آب سرد بریزید و بگذارید تا به مدت 24 ساعت بماند و در این مدت هر 3 تا 4 ساعت آب آن را عوض کنید ولی مراقب باشید تا زیاد این کار را تکرار نکنید تا عطر پرتقال از بین نرود.


از آن جایی که پوست پرتقال بسیار تلخ است تمام این مراحل انجام می شود تا تلخی آن گرفته شود و موقع پختن مربا، باعث تولید یک مربای تلخ نشوید.

مربای پوست پرتقال


حالا بعد از 24 ساعت از خیس کردن پوست پرتقال باید مقداری آب و شکر را داخل قابلمه ای بزرگ ریخته و آن را روی حرارت ملایم قرار دهید تا آب به همراه شکر به جوش آید و شکر کاملا داخل آن حل شود. حالا آب پوست پرتقال را که قبلا در آن خیس کرده بودیم را دور ریخته و خود پوست های پرتقال را داخل محلول شکر و آب جوش می ریزیم و اجازه می دهیم تا به آرامی بجوشد و پوست های پرتقال شفاف شود اما مراقب باشید تا له نشود.

در مرحله آخر و وقتی مربا کم کم در حال آماده شدن است آبلیمو را برای جلوگیری از شکرک زدن به مربا اضافه می کنیم و اجازه می دهیم تا مربا قل بزند و غلیظ شود. وقتی مربا غلیظ شد و مشخص شد که آماده شده زیر شعله را خاموش کرده و اجازه می دهیم تا خنک شود. وقتی مربا خنک شد آن را داخل ظرف شیشه ای تمیز ریخته و در ظرف را محکم بسته و داخل جای خنک مثل یخچال قرار می دهیم. هنگام سرو صبحانه می توانید این مربا را سر میز صبحانه آورده و به همراه کره میل کنید و از طعم آن لذت ببرید.


می توانید برای خوش عطر شدن مربا، یک عدد چوب دارچین را داخل قابلمه انداخته و در آخر آن را از درون قابلمه بر دارید.


پوست پرتقال به دلیل بوی خوشی که دارد می تواند به درمان افسردگی و اضطراب کمک کند. معمولا به افرادی که دچار استرس و اضطراب مزمن هستند توصیه می شود تا پرتقالی را در دست بگیرند و آن را بو کنند یا اینکه با بخور دادن پوست پرتقال و پیچیدن عطر آن در فضا به روند بهبود افسردگی و اضطراب خود کمک کنند. همچنین استفاده از پوست پرتقال از زمان های گذشته به عنوان یک داروی موثر برای کاهش فشار خون بوده است و به عنوان داروی گیاهی مورد استفاده قرار می گرفته است. پوست پرتقال همچنین باعث بهبود سلامت قلب می شود و به کاهش کلسترول نیز کمک می کند. برای سلامت دهان و دندان نیز از پوست پرتقال استفاده می شود زیرا دارای ویتامین سی فراوان می باشد و به بهبود عملکرد لثه ها کمک می کند. برای از بین بردن لکه های قرمز و تیره روی پوست بدن می توانید از مالیدن پوست پرتقال بر روی آن و یا استفاده از ماسک پوست پرتقال به درمان آن کمک کنید. مالیدن پوست پرتقال در حمام و قبل از دوش گرفتن می تواند باعث سفیدتر شدن پوست بدن شود.

آخرین آموزش ها
برترین ها