haraj logo
جستجو

رشته خشکار شمالی

مواد لازم :
آرد گندم : 2 لیوانآرد برنج : 1 لیواناب : 3/4 لیوانشکر : 2 قاشق غذاخوریدارچین : 1 قاشق غذاخوریجوز هندی : 1 عددگردو : 5 قاشق غذاخوریروغن مایع : مقدار کافیاب : 3 پیمانهنمک : مقدار کافی

از دسرهای خوشمزه شمالی که همانند غذاهای شمالی بسیار خوشمزه و پر طرفدار است، رشته خشکار است. این دسر طرز تهیه راحتی دارد و در زمان اندک قابل تهیه است. اگرچه امروزه برخی جاها در شمال کشور ان را بطور اماده ارائه می کنند و فقط شما باید ان را در تابه و در روغن مایع سرخ کنید، ولی شما می توانید خیلی راحت رشته خشکار شمالی را در منزل تهیه کنید و استفاده کنید.

در زیر طرز تهیه رشته خشکار شمالی را  که در واقع یک دسر شکم پر شمالی است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کنید و از خوردن ان لذت ببرید. تهیه رشته خشکار شامل دو قسمت مهم است قسمت اول تهیه مواد داخلی ان و قسمت دوم تهیه خمیر رشته خشکار و سرخ کردن ان در روغن مایع، ضمنا برخی افراد بعد از سرخ کردن رشته ها در روغن روی ان شیره می ریزند که اختیاری است. ( این شیره شامل 1 پیمانه اب و 1 پیمانه شکر را درون یک قابلمه و روی گاز می گذارند تا بجوشد و غلیظ و قوام دار شود و سپس ان را روی رشته خشکار سرخ شده در روغن می ریزند).


ابتدا و در شروع 1 لیوان ارد برنج و 2 لیوان ارد گندم را  داخل یک ظرف  همراه با کمی نمک با هم مخلوط می کنیم. سپس به داخل ظرف 3 پیمانه اب اضافه می کنیم و اب را با اردها با کمک همزن دستی و یا غذا ساز خوب مخلوط می کنیم تا یکدست شود. توجه شود که خمیر نباید خیلی شل و نه باید خیلی سفت باشد و باید تقریبا رقیق باشد.


سپس در این مرحله برای ریختن خمیر اماده شده در مرحله قبل به ظرف مخصوص رشته خوشکار احتیاج داریم که در لوازم قنادی فروشی ها موجود است و در صورت تمایل می توانید ان را خریداری کنید، اما در صورتی که بخواهید می توانید به راحتی و با هزینه ای کم در منزل با وسایل ساده، وسیله ای برای ریختن خمیر رشته خشکار تهیه کنید. برای این کار در اب معدنی  و یا نوشابه را به کمک میخ داغ به صورت خیلی ریز حداقل سه تا 5 سوراخ با فاصله خیلی کم می کنیم. سپس یک عدد نی محکم را می شکنیم و ان را در سه سوراخ فرو می کنیم. حتما توجه شود که نی باید کاملا سوراخها را محکم در بر گیردو انها را بپوشاند تا مواد رشته خشکار از اطراف ان بیرون نریزد. 

رشته خشکار شمالی


سپس در این مرحله مواد میانی رشته خشکار را تهیه می کنیم. برای این کار 5 قاشق غذاخوری گردو  را اسیاب می کنیم و انها را خرد می کنیم. سپس انها را با 2 قاشق غذاخوری شکر و جوزهندی و 1 قاشق غذاخوری دارچین (در صورت تمایل می توان از هل و گلاب نیز استفاده کرد) مخلوط می کنیم و انها را مزه دار می کنیم.

رشته خشکار شمالی


سپس در این مرحله مایع رشته خشکار اماده شده در مراحل قبل را داخل شیشه اب معدنی می ریزیم و سر ان را می بندیم. سپس داخل یک تابه را با روغن مایع خیلی کم چرب می کنیم و تابه را روی گاز می گذاریم و  زیر گاز را روشن می کنیم. سپس با شیشه  اب معدنی خمیر را به صورت شبکه ای و پنجره ای روی کف تابه می ریزیم و اجازه می دهیم تا خودش را بگیرد. سپس خمیر را از تابه بیرون میآوریم.  

رشته خشکار شمالی


سپس در این مرحله مواد میانی مخلوط شده در مرحله قبل را با قاشق روی خمیر می ریزیم و خمیر را تا می کنیم و ان را محکم می بندیم تا مواد داخل ان بیرون نریزد. این کار را برای تمام خمیرها انجام می دهیم تا مواد ما تمام شود.


سپس در این مرحله داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن داغ شد رشته خشکارهای اماده شده قبل را از هر دو طرف در روغن سرخ می کنیم تا کمی طلایی شود. سپس ان را در یک ظرف مناسب می ریزیم و در صورت تمایل کمی شکر روی انها می پاشیم و انها را برای عصرانه سرو می کنیم. نوش جان.  

رشته خشکار شمالی

آخرین آموزش ها
برترین ها