haraj logo
جستجو

ملا قرمه

مواد لازم :
بادمجان : 5 عددگوجه فرنگی : 5 عددنمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیروغن مایع : مقدار کافیسیر : 4 حیهابغوره : مقدار کافیجعفری : 150 گرمنعنا : 100 گرمگشنیز : 50 گرمپیاز : 1 عددتخم مرغ : 1 عدد

از خورشت های خوشمزه شمالی که مانند برخی دیگر از خورشتهای معروف شمالی (باقلا قاتق- میرزا قاسمی - نرگسی - سیر قاتق و . . . ) بدون گوشت و مرغ درست می شود و بسیار لذیذ و خوشمزه می باشد و گزینه بسیار مناسبی برای وعده غذایی ناهار و همراه با برنج کته و سبزی خوردن و سیر ترشی و . . . و یا برای شام همراه با نان است، خورشت ملا قورمه می باشد.

در اینجا طرز تهیه این خورشت خوشمزه را که دارای گوجه فرنگی و بادمجان و سیر و سبزی است را برایتان می نویسم و امیدوارم این غذا را تهیه کنید و از خوردن ان لذت ببرید. ضمنا در تهیه این خورشت توجه داشته باشید این خورشت برخلاف بقیه خورشتها به اب نیازی ندارد و آبغوره و اب گوجه رنده شده برای ان کافی است و کلا خورشت آبکی نیست.


ابتدا 5 عدد بادمجان را با اب می شوریم و انها را پوست می کنیم و سپس بادمجانها را برای چند ساعت در اب و نمک قرار می دهیم تا تلخی انها گرفته شود. سپس بادمجانها را ابکش می کنیم  تا شوری ان از بین رود و سپس با چاقو و یا پوست کن انها را پوست می کنیم و به صورت مکعبی و اندازه دلخواه خرد می کنیم. سپس داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و بادمجانها را در روغن سرخ می کنیم وقتی بادمجانها سرخ شدند زیر گاز را خاموش می کنیم و بادمجانها را کنار می گذاریم.

 خورشت ملا قورمه


سپس در این مرحله 1 عدد پیاز را با اب می شوریم و ان را به صورت نگینی و ریز خرد می کنیم و داخل یک تابه روغن مایع می ریزیم و وقتی روغن خوب داغ شد پیازها را در تابه تفت می دهیم تا سبک و شیشه ای شود و سپس کمی زردچوبه به پیازهای در حال تفت دادن اضافه می کنیم و با ان خوب مخلوط می کنیم . سپس در ادامه 2 حبه سیر را پوست می کنیم و انها را با چاقو خرد می کنیم و یا رنده می کنیم و به تابه پیازها اضافه می کنیم و همراه پیازها تفت می دهیم تا بوی سیر بلند شود.


سپس در این مرحله بادمجانهای خرد شده را به تابه پیازداغ و سیر داغ اضافه میی کنیم و انها را مخلوط می کنیم.


سپس در این مرحله سبزیها را  که شامل 150 گرم جعفری و100 گرم  نعنا و 50 گرم گشنیز می باشد را برای مدت چند ساعت در اب و نمک قرار می دهیم و چند بار اب انها را عوض می کنیم تا ضد عفونی شوند و گل های ان جدا شود. سپس ان را ابکش می کنیم و با چاقو روی تخته آشپزخانه انها را به صورت خورشتی و ریز خرد می کنیم. سپس داخل یک تابه روغن می ریزیم و زیر تابه را روشن می کنیم و وقتی روغن داغ شد 2 حبه سیر را ریز می کنیم و در تابه  همراه با کمی زردچوبه تفت می دهیم و سپس سبزیهای خرد شده را همراه سیر در تابه سرخ می کنیم البته سبزی نباید زیاد سرخ شود چون تلخ می شود و یک تفت کوچک کافی است.

 

خورشت ملا قورمه


سپس در این مرحله سبزیهای سرخ شده در مرحله قبل را به تابه بادمجانها و پیازداغها اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم.


سپس در این مرحله 5 عدد گوجه فرنگی را با اب می شوریم و با چاقو انها را پوست می کنیم و سپس انها را رنده می کنیم و به تابه بادمجان و سبزی اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم.

 

خورشت ملا قورمه


سپس در این مرحله نمک و فلفل غذا را اضافه می کنیم و مزه ان را می چشیم. سپس ابغوره را به مقدار کافی به خورشت اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم و در اخر 1 عدد تخم مرغ را روی غذا می شکنیم و ان را هم نمی زنیم . سپس وقتی تخم مرغ بست، زیر گاز را خاموش می کنیم و غذای ما اماده است. ان را در ظرف مناسب می ریزیم و در صورت تمایل با سبزی خوردن و چند بادمجان سرخ شده کامل ان را تزیین می کنیم .  نوش جان.

خورشت ملا قورمه

آخرین آموزش ها
برترین ها