haraj logo
جستجو

طاجین گوشت مراکشی

مواد لازم :
به : متوسط 5 عددساقه کرفس : 2 عددسیر خرد شده : 3 حبهروغن گیاهی : 3 قاشق غذا خوریگوشت : 800 گرمگوجه فرنگی : 600 گرمنخود : 600 گرمادویه : راس الحانوت 3 قاشق چایخوریزیره : 1قاشق چایخوریجعفری : مقدارینمک و فلفل : به میزان دلخواه

طاجین در زبان فارسی مشتق شده و نام ظرف و غذای مخصوص این ظرف است که غذای مورد علاقه کشورهای شمال آفریقا به ویژه مراکش (مغرب) و تونس می باشد. این خوراک با گوشت درست می شود و با حرارت کم و مدت زمان زیادی برای پختن آن نیاز است. 

نخودها از قبل باید با آب پخته شود که بجای این کار می توان از کنسرو نخود استفاده کرد و راحت تر هم است. سپس 4 عدد به تمیز و به قطعات دلخواه خرد کنید، می توانید به را بدون پوست هم استفاده کنید. پیازها را به حالت ریز درآورده و روغن را داخل ماهیتابه بزرگی ریخته و روی اجاق با میزان شعله متوسط بگذارید.

وقتی روغن کمی داغ شد به های خرد شده را اضافه کرده و به مدت 4 الی 5 دقیقه باید سرخ کرد تا به شکل کاراملی در بیایند. در صورت نیاز کمی روغن بریزید. سپس به مدت 2 الی 3 دقیقه پیازهای خرد شده و کرفس را که اضافه کردید را باید تفت داد بعد از آن محتویات را با کفگیر یا هر وسیله دیگر که روغن مازاد را از محتویات جدا کند داخل یک قابلمه منتقل کنید. دوباره اگر لازم شد کمی روغن بریزید تا گوشت خورشتی را هم داخل ماهیتابه اضافه کنید گوشت باید حدود 4 الی 5 دقیقه سرخ شود که به حالت برشته در بیاید.

سپس گوشت ها را از ماهیتابه به قابلمه که در آن گوجه های خرد شده و نخود وجود دارد، منتقل کنید. ادویه راس الحانوت، پودر زیره و جعفری خرد شده را هم باید اضافه کنید تا همه مواد را با هم قاطی کنید. به میزان لازم و سلیقه خود را مقداری نمک و فلفل بریزید که تا به غذا طعم دهد. سپس دو لیوان اضافه کرد و شعله را کم کرده و بگذارید غذا به مدت 4 الی 6 ساعت به راحتی و یکنواخت بپزد. سپس این غذای خوش طعم مراکشی را میتوان با نان یا برنج در ظرفی مناسب سرو کرد.

نکته: ادویه راس الحانوت ادویه ای محبوب در شمال آفریقا و مراکش که در غذاهای گوشتی بیشتر استفاده می شود که می توانید در منزل آن را تهیه کنید. هر چقدر شعله اجاق زیر قابلمه این خورش کمتر باشد و زمان بیشتری برای پخت آن صرف شود بهتر می پزد و برای اینکه طعمی بهتر و اصیل تر داشته باشد از دیگ سفالی استفاده کنید.

طاجین گوشت و به مراکشی

آخرین آموزش ها
برترین ها