haraj logo
جستجو

پیتزا مخلوط

مواد لازم :
آرد : 3.5 پیمانهآب : 1.5 پیمانهخمیر مایه : 2 و 1/4 قاشق چایخورینمک : 3 قاشق چایخوریسیر : دو حبهپیاز : کلا یک عددروغن زیتون : به میزان لازمبرگ ریحان تازه : 1/4 پیمانهگوجه فرنگی : 450 گرمشکر : 1.5 قاشق چایخوریفلفل سیاه : 1/4 قاشق چایخوریپنیر موزارلا : 225 گرمگوشت چرخ کرده : 110 گرمفلفل دلمه ای : 1 عددسوسیس : 1 عددپونه کوهی خشک : نصف قاشق چایخوریریحان خشک : نصف قاشق چایخوری


در یک ظرف شکر و نمک و خمیرمایه و آب گرم را می ریزیم و همه را با هم مخلوط می کنیم. مواد را باید پنج دقیقه خوب مخلوط می کنیم تا خمیرمایه حل شود.


در سطح کار آرد را می ریزیم و وسط آن را گود می کنیم. یک سوم مخلوط مرحله اول را می ریزیم و خمیر درست می کنیم. بعد دوباره قسمتی دیگر از مخلوط مرحله اول را می ریزیم و خمیر درست می کنیم تا حدی که همه مواد با آرد ترکیب شده و خمیر چسبناکی را ایجاد کند. اگر خواستید سریعتر این کار را انجام دهید می توانید داخل میکسر همه مواد را به یکباره مخلوط کنید و خمیر درست کنید.


در این مرحله خمیر را باید ورز دهیم. ورز با میکسر ده دقیقه زمان می برد و ورز با دست باید تا حدی که خمیر سفت شود ادامه پیدا کند. سرعت میکسر باید زیر متوسط باشد.

پیتزا مخلوط


ظرفی چند برابر بزرگ تر از خمیر بر میداریم و با روغن زیتون چرب می کنیم و خمیر را در آن می گذاریم روی خمیر را هم کمی روغن زیتون می مالیم و روی ظرف را با سلفون می پوشانیم. ظرف خمیر را در جایی که دمای آن گرم تر از محیط باشد قرار می دهیم تا استراحت کند. در این مدت خمیر باید حجیم تر شود. اگر جای گرمی برای پف دادن خمیر نداشتید اول فر را گرم کنید بعد آن را خاموش کرده و خمیر را در آن قرار دهید تا پف کند.


در مدت آماده شدن خمیر، سس پیتزا را آماده می کنیم برای اینکار اول گوجه فرنگی ها را پاک می کنیم و در کاسه ای می ریزیم و با دست یا چنگال یا هر وسیله دیگری آنها را له می کنیم و کنار می گذاریم.


پیاز را پوست گرفته و به شکل نگینی خرد می کنیم. سیر را خرد می کنیم و تابه را روی حرارت متوسط می گذاریم و در آن روغن می ریزیم. پیاز ها را در روغن داغ می ریزیم  و سرخ می کنیم. سیر را روی پیاز می ریزیم و تفت می دهیم. چون سیر زود می سوزد باید زمان کمتری تفت بخورد.

پیتزا مخلوط


گوجه فرنگی را که له کردیم را در تابه می ریزیم و ریحان خشک، پونه کوهی خشک، نمک، شکر و فلفل را به آن اضافه می کنیم. مدتی صبر می کنیم تا مواد بجوشد و پخته شود. برای آماده شدن سس پیتزا باید 30 دقیقه آن را بجوشانید و بعد از این مدت باید با حرارت کمتر 30 دقیقه دیگر بجوشد. در نهایت اگر لازم دیدید می توانید زمان بیشتری را به پخت سس اختصاص دهید که به طعم بهتر آن کمک می کند. سس باید رقیق باشد و اگر سستان غلظ بود در مخلوط کن آن را رقیق کنید.


سس آماده شد آن را کنار می گذاریم تا خنک شود. سس پیتزایی که درست کردیم تا یک هفته در یخچال قابل نگهداری است. حتی می توانید خمیر را نصف کرده در فریزر بگذارید تا بعدا استفاده کنید.


بقیه مواد استفاده شده در پیتزا مخلوط را آماده می کنیم. پنیر موزارلا را به اندازه 6 میلیمتر برش می دهیم. همچنین سوسیس را برش می زنیم تا آماده شود.


دوباره در ماهیتابه روغن ریخته و روی گاز با حرارت کم می گذاریم. گوشت چرخ کرده را در تابه می ریزیم و تفت می دهیم. نمک و فلفل را به گوشت اضافه می کنیم.


فلفل دلمه ای و پیاز را به شکل حلقه ای برش می زنیم و در روغن سرخ می کنیم و بعد از سرخ کردن آن ها را روی دستمال تمیزی می گذاریم تا روغن اضافه خود را خارج کنند.


برگ ریحان را به شکل نوار خرد می کنیم. فر را روشن می کنیم و در دمای 230 درجه سانتی گراد می گذاریم. فر تقریبا بین نیم تا یک ساعت باید گرم شود.


رو سطح کار کمی آرد می پاشیم و خمیری که آماده کرده بودیم را نصف می کنیم و جدا گانه روی آرد می گذاریم و با دست به شکل توپ در می آوریم. با دست یا وردنه فشار می دهیم تا خمیر به شکل دایره باز شود. حدودا قطر خمیر باید کمتر از 6 میلیمتر شود.


در سینی فر، ورقه آلومینیومی را می گذاریم و خمیر پیتزا را روی ورقه می گذاریم. با لیسک روی خمیر، روغن زیتون می مالیم. یک قاشق از سس پیتزا را روی خمیر می ریزیم و آن را در وسط خمیر پخش می کنیم تا حدود یک سانت بیشتر از لبه های خمیر خالی بماند.


گوشت چرخ کرده، سوسیس، پنیر موزارلا، فلفل دلمه ای و پیاز را روی خمیر قرار می دهیم و با سلیقه چینش می کنیم.

 

پیتزا مخلوط


پیتزا را به مدت 10 دقیقه تا یک ربع در فر می گذاریم. پیتزا موقعی آماده می شود که خمیر آن مایل به قهوه ای و پنیرش طلایی شود. چرخاندن پیتزا بعد از 7 دقیقه داخل فر، باعث بهتر حرارت دیدن آن می شود.


پیتزا را از فر بیرون می آوریم و صبر می کنیم تا خنک شود. بعد از خنک شدن آن را میل کنید. نوش جانتان!

پیتزا مخلوط

آخرین آموزش ها
برترین ها