haraj logo
جستجو

میرزاقاسمی

مواد لازم :
بادمجان کبابی : 6عددسیر : 4 حبهروغن : مقدار کافینمک فلفل زردچوبه : مقدار کافیرب گوجه فرنگی : 1 قاشق غذاخوریتخم مرغ : 2 عددگوجه فرنگی : 2عدد

از جمله غذاهای خوشمزه محلی و بومی استان گیلان که همه افراد بارها اسم آن را شنیده اند و شهرت خاصی دارد و امروزه در اکثر شهر ها درست می شود میرزا قاسمی است. این غذا با بادمجان کبابی و سیر و گوجه فرنگی و تخم مرغ درست می شود. این غذا در زمان ناصر الدین شاه توسط میرزا قاسم خان والی ابداع شد و سپس در همه ایران رایج شد و در واقع اسم غذا برگرفته از نام اوست. غذایی است کم هزینه و خوشمزه  که بسیار سریع اماده می شود و زمان بر نیست و وقتی زمان کافی برای پخت غذا ندارید گزینه مناسبی است. ( بخاطر انکه این غذا گوشت ندارد کم هزینه تر از بقیه غذاها است) اما دارای ارزش غذایی بالایی است. این غذای لذیذ هم برای ناهار و هم برای شام یا حتی بعنوان پیش غذا قابل استفاده است. در برخی مدلها به غذا پیاز داغ اضافه می کنند که دلبخواهی و سلیقه ای است. اما در اکثر میرزا قاسمی ها پیاز داغ استفاده نمی شود.


ابتدا 6 عدد بادمجان را شسته و روی گاز یا ذغال و یا آتش کبابی می کنیم با چاقو یک شکاف داخل بادمجان ایجاد میکنیم (حتی می توان بادمجانها را داخل فر با حرارت بالا نیز کبابی کرد در داخل فر پوست بادمجان راحت تر کنده می شود) تا پوست بادمجان بسوزد و نرم شود و داخل بادمجان مغز پخت شود با فرو بردن چنگال داخل بادمجان می توان از پختن بادمجانها مطمئن شد.( برخی افراد بادمجان کبابی را به علت بوی دود آن نمی پسندند و بادمجانها را در روغن سرخ می کنند البته میرزا قاسمی با بادمجان کبابی و دودی خوشمزه تر است)

پس از کبابی کردن بادمجانها و وقتی بادمجانها سرد شدند پوست آنها را با دست می کنیم (می توان بادمجان را بعد از کبابی کردن در آب سرد گذاشت تا پوست آن راحتتر کنده شود) و بادمجانها را با گوشت کوب داخل قابلمه و یا مخلوط کن له و قاطی می کنیم تا حالت پوره ای پیدا کند. اگر بادمجان شما دارای تخم بود تا حد ممکن تخم آن را جدا کنید و سپس ان را له کنید.

 میرزا قاسمی


گوجه فرنگی ها را پوست می کنیم و با رنده ریز رنده می کنیم (می توان روی ذغال یا آتش گوجه ها را کبابی کرد و پوست کند و سپس با گوشت کوب له کرد) و یا حتی از گوجه فرنگی پوست کنده و تکه شده بجای رنده شده استفاده کرد.

 میرزا قاسمی


داخل ماهی تابه به میزان لازم روغن می ریزیم. وقتی روغن داغ شد ، 4 حبه سیر را با رنده ریز رنده می کنیم (اگر مقدر سیر بیشتر باشد غذا خوشمزه تر می شود) و داخل روغن تفت می دهیم و کمی زرد چوبه به سیر ها اضافه می کنیم  آنقدر تفت می دهیم تا بوی سیر بلند شود. 


 وقتی بوی سیر در آمد در این مرحله بادمجانهای له شده را به قابلمه سیر و روغن اضافه می کنیم  و بلافاصله گوجه فرنگی های رنده شده را به قابلمه روغن و سیر اضافه میکنیم و کمی تفت می دهیم و نمک و فلفل را به میزان لازم به مواد اضافه می کنیم تا مزه دار شود. (برخی افراد برای خوشرنگ تر و خوشمزه تر شدن میرزا قاسمی در این مرحله یک قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی نیز به مواد اضافه می کنند). درب قابلمه را می بندیم و اجازه می دهیم آب گوجه فرنگی و بادمجان بخار شود و مواد مزه دار شوند و مزه مواد با هم مخلوط شود.

 


وقتی مواد پخت در این مرحله در 5 دقیقه آخر پختن غذا دو عدد تخم مرغ را شکسته و به مواد میرزا قاسمی اضافه می کنیم و داخل غذا هم میزنیم تا با مواد کاملا مخلوط و یکدست شود. منتظر می مانیم تا تخم مرغ بپزد و ببندد. وقتی تخم مرغ مخلوط شد و آب غذا از بین رفت، غذای شما آماده است. آن را در ظرف مورد نظر بکشید و نوش جان کنید. می توانید غذا را با جعفری تزیین کنید. این غذای خوشمزه برای ناهار با کته و یا برای شام با نان استفاده می شود و معمولا همراه آن زیتون پروده و سیر ترشی و سبزی خوردن استفاده می شود. 

 میرزا قاسمی

آخرین آموزش ها
برترین ها