haraj logo
جستجو

خورش پیچاق قیمه

مواد لازم :
راسته گوساله : 500گرمپیاز : چهار عددخلال بادام : 50گرمرب گوجه فرنگی : دو قاشق غذا خوریزرده تخم مرغ : دو عددزعفران دمکرده : به مقدار لازمبرنج ایرانی : سه پیمانهنمک،فلفل،زردچوبه : به مقدار لازمپودر دارچین : به مقدار لازمروغن مایع : به مقدار لازمروغن حیوانی : به مقدار لازم


خورش پیچاق قیمه یه خورش محلی هست که به اردبیل مربوط میشه. این خورش بسیار خوش مزه هست و بسیار دل پذیره.

برای تهیه این خورش باید از راسته گوساله استفاده کرد که گوشت نرم و لطیفی داره. از گوشت گوسفند هم میشه استفاده کرد ولی چون بوی قوی داره بعضی ها دوست ندارن و میشه به جای گوشت گوسفند از راسته گوساله استفاده کرد. راسته رو قیمه قیمه می کنیم و می ذاریم کناری تا بمونه.

پیازها مون رو پوست می کنیم. یکی رو بر می داریم و سه تای دیگه رو نگینی خورد می کنیم و کمی نمک بهش می زنیم و کمی هم می زنیم تا نمک به همه جای پیاز ها برسه. این کار باعث میشه که آب پیاز خارج بشه و خوب طلایی بشه. حالا می ذاریم کناری تا بمونه.

خلال بادام ها مون رو پاک می کنیم و با یک لیوان آب جوش می ذاریم تا خیس بخوره. برنج مون رو پاک می کنیم و می شوریم تا نشاسته های اضافی اون شسته بشه. با یه قاشق غذا خوری نمک و چهار و نیم پیمانه آب برنج مون رو می ذاریم تا خیس بخوره. برنج باید حداقل به مدت دو ساعت خیس بخوره.

اندازه چنجه های قیمه ای کاملا سلیقه ای هست هم می تونید ریز خورد کنید هم می تونید درشت خورد کنید. اگر دوست داشته باشید می تونید از گوشت درسته هم استفاده کنید این قضیه بستگی به روتین شما داره که چطور دوست دارید.

به جای پودر دارچین می تونید از  چند تکه چوب دارچین استفاده کنید. زعفران مون رو خوب می سابیم و با چند تکه یخ می ذاریم تا خوب دم بکشه. علت این که با یخ می ذاریم تا دم بکشه اینه که یخ باعث میشه به زعفران شوک وارد بشه و زعفران رنگ بیشتری پس بده. همین طور باعث میشه که عطر زعفران بیشتر حفظ بشه و سریع نپره.

 خورش پیچاق قیمه


قابلمه مناسبی رو روی حرارت قرار می دیم و می ذاریم بمونه تا خوب داغ بشه. بعد از این که خوب داغ شد حالا روغن مون رو توش می ریزیم و می ذاریم تا داغ بشه. پیاز باقی مونده مون رو نگینی ریز خورد می کنیم. وقتی که روغن مون داغ شد حالا پیاز مون رو بهش اضافه می کنیم و می ذاریم تا خوب پیاز مون تفت بخوره و طلایی بشه. وقتی که پیاز مون تفت خورد و کمی طلایی شد حالا گوشت ها مون رو بهش اضافه می کنیم و تفت می دیم تا رنگ گوشت ها مون تغییر کنه.

گوشت مون که تغییر رنگ داد حالا فلفل سیاه و زرد چوبه و رب گوجه فرنگی مون رو بهش اضافه می کتیم و خوب هم می زنیم تا مواد با هم ترکیب بشن و رب مون هم خوب تفت بخوره و از خامی در بیاد. مواد مون که خوب تفت خورد حالا کمی آب به خورش اضافه می کنیم و می ذاریم تا خورش مون با حرارت ملایم بپزه. به خورش حتما آب جوش باید اضافه کرد. هیچ وقت به خورش آب سرد اضافه نکنید چون به گوشت شوک میده و بافت گوشت رو سفت و نپز می کنه.

بعد از گذشت چهل دقیقه از پخت خورش مون حالا خلال بادوم رو به خورش مون اضافه می کنیم و می ذاریم تا خوب خورش بپزه و جا بیوفته.

برنج مون رو هم به روش کته می ذاریم تا بپزه. وقتی که آب برنج مون خوب کشیده شد حالا کمی از برنج رو بر می داریم و بهش زعفران اضافه می کنیم و ته قابلمه رو چرب می کنیم و برنج زعفرانی رو ته قابلمه می ریزیم. مابقی برنج مون رو بهش اضافه می کنیم و کمی روغن حیوانی به برنج اضافه می کنیم و می ذاریم تا برنج دم بکشه.

خورش پیچاق قیمه


خورش مون که خوب جا افتاد حالا کمی نمک و کمی زعفران دم کرده بهش اضافه می کنیم و زرده های تخم مرغ رو با احتیاط داخل خورش قرار می دیم تا نشکنه و سالم بمونه و بپزه. بعد از ده دقیقه خورش مون رو خاموش می کنیم. حالا خورش مون رو سرو می کنیم و زرده های پخته شده رو هم روی خورش قرار می دیم. برنج مون رو توی دیس بر می گردونیم و با هم سرو می کنیم.

خورش پیچاق قیمه

آخرین آموزش ها
برترین ها