haraj logo
جستجو

برنج مکزیکی با طعم پنیر

مواد لازم :
آب مرغ : 1 فنجانبرنج : 2 فنجانپنیر موزارلا : 120 گرمنمک و فلفل : مقداریجعفری : مقداریرب گوجه فرنگی : 1 فنجانروغن زیتون : 4 قاشق غذاخوریپیازچه : 1 عددسیر : 2 حبهزردچوبه : اندکیکره : 1 قاشق غذاخوری

موزارلا یک پنیر ایتالیایی پرطرفدار است که معمولا پایه ثابت غذایی چون پیتزا و لازانیاست. این پنیر خوش طعم در تهاراجدنیا طرفداران زیادی دارد مثلا مکزیکی ها با آن یک پلو خوشمزه درست می کنند(دستور غذایی امروز). امروزه این پنیر از شیرگاو به دست می آید و پروتئین موجود در آن با گوشت برابری می کند.

این پلو در خود گوشت ندارد ولی در آن از آب مرغ و پنیر موزارلا استفاده می شود. می توانید به جای آب مرغ از آب گوشت استفاده کنید اگر هم رژیم گیاهخواری دارید از آب سبزیجات یا قرص عصاره سبزیجات استفاده نمایید. 

چاشنی این غذا ترکیبی از گوجه فرنگی (رب آن)، آب مرغ و سیر و پیازچه است به اضافه مقداری پودر فلفل تند. این چاشنی در واقع همان سس سالسای خانگیست.


ابتدا 2 فنجان برنج را پاک کرده و بشویید و از چند ساعت قبل بخیسانید حدودا 4 ساعت در آب خیس بخورد. هنگام آشپزی آب اضافی آن را بریزید. یک قابلمه را تا زیر دسته های آن از آب پر کنید و یک قاشق غذاخوری نمک و مقداری زردچوبه داخل آب بریزید و قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید تا آب به جوش بیاید و قل قل بزند. برنج خیس خورده را داخل آب نمک در حال جوشیدن بریزید و گهگاه برنج را هم بزنید. زیاد هم زدن برنج سبب شکستن دانه های برنج می شود وقتی برنج نیم پز شد یعنی 50 درصد پخته شد، قابلمه را بردارید و محتویات آن را داخل آبکش بریزید سپس برنج را با آب سرد شستشو دهید و بگذارید آب اضافی آن ها برود. 


حالا باید چاشنی این پلو را آماده نمایید: 2 حبه سیر و یک عدد پیازچه را با چاقو کاملا ریز ریز کنید. تابه را روی گاز بگذارید 1 قاشق غذاخوری کره را داخل آن بی اندازید و مهلت دهید تا کره آب شود حرارت گاز را کم کنید و سیر و پیازچه خرد شده را به کره بی افزایید و مدام تفت دهید تا پیازچه و سیر نرم شده و بوی آن ها بلند شود. سپس 1 فنجان رب گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید و مدام هم بزنید تا رب گوجه فرنگی کمی تفت بخورد سپس مقداری نمک و فلفل و زردچوبه به آن بی افزایید، پس از کمی تفت دادن گاز را خاموش کنید. (بهتر است از پودر فلفل قرمز تند استفاده کنید)

اگر به جای 1 فنجان رب گوجه فرنگی از 450 گرم گوجه استفاده کنید بهتر است. قابلمه ایی را پر آب کنید و روی حرارت گاز قرار دهید تا آب به جوش بیاید سپس گوجه فرنگی های شسته شده را داخل آب جوش بریزید تا به مدت 1 دقیقه در آب جوش بمانند، پس از یک دقیقه گوجه فرنگی ها را از آب جوش در بیاورید و داخل یک طشتک حاوی آب سرد بریزید این کار باعث می شود که پوست گوجه فرنگی ها راحت تر جدا شود. 

پوست گوجه فرنگی ها را جدا کنید و گوجه ها را داخل یک بلندر بریزید و چند دور بگردانید تا گوجه ها پوره شوند سپس باقی مراحل را طبق روش بالا انجام دهید تا چاشنی این غذا آماده شود. 

4 قاشق روغن زیتون را به مواد قبل بی افزایید و دست آخر 1 فنجان آب مرغ را اضافه کنید و همه مواد را با قاشق هم بزنید تا سسی غلیظ به دست بیاید. 

برنج مکزیکی با پنیر


یک قابلمه مناسب پلو را بیاورید 1 فنجان آب جوشیده داخل آن بریزید سپس سس غلیظی را که آماده کرده اید را به قابلمه اضافه کنید. (اگر به جای آب جوشیده از آب مرغ استفاده کنید مانعی ندارد) قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید، برنج نیمه پز شده و 120 گرم پنیر موزارلای رنده شده را هم داخل قابلمه بریزید و پس از همزدن همه مواد درب قابلمه را ببندید تا چاشنی درون قابلمه به خورد دانه های برنج رفته، پنیر آب شده و غذا دم بکشد و آماده شود. بهتر است پس از آن که مقداری از مایه درون قابلمه به جوش رفت از دم کنی استفاده کنید، زیر قابلمه را شعله پخش بگذارید و حرارت گاز را کم کنید. صبور باشد تا برنج دم بکشد.

جعفری تازه را ساطوری کنید؛ پس از آن که این پلو پخت و داخل ظرف ریخته شد روی آن جعفری خرد شده بریزید. نوش جان

برنج مکزیکی با پنیر

 

 

آخرین آموزش ها
برترین ها