haraj logo
جستجو

طاجین گوشت و به مراکشی

مواد لازم :
پیاز : ۲ عددساقه کرفس : ۱ عددسیر : ۴ حبهروغن سرخ کردنی : به مقدار لازمگوشت خورشتی : ۶۰۰ گرمگوجه : ۲ عددنخود : ۵۰۰ گرمادویه راس الحانوت : ۲ قاشق چای خوریپودر زیره : ۱ قاشق چای خوریجعفری : به مقدار لازمبه : 4 عددنمک و فلفل : به مقدار لازم

اول از همه باید توضیح بدم که این غذا مربوط به کشور مراکش هستش و بسیار خوشمزه هستش. اسم طاجین هم مربوط به ظرف های مخصوص مراکش هستش که این غذا رو توش میپزن. این غذا رو با حرارت کم و به مدت زیاد میپزن که تمام طعم ها به خورد هم بره و کامل جا بیفته.


تو این غذا چون از نخود استفاده میشه پس نخودمون رو خوب میشوریم و از روز قبل میزاریم خیس بخوره که هم پخت بهتری به ما بده و هم نفخش کامل گرفته بشه. طی این ۱ روز چند بار آب نخود رو هم عوض میکنیم و بعد آبکش میکنیم و میزاریم کنار. یه قابلمه رو برمیداریم و پر آب میکنیم و نخود ها رو میریزیم داخلش و میزاریم رو حرارت تا بپزه.

در ادامه میریم سراغ به ها و آنها را خوب میشوریمش و پوستشونو میگیریم و مطابق میلمون به قطعات متعدد خردش میکنیم. حالا یه تابه رو برمیداریم و روغن میریزیم داخلش و به هایی که خرد کرده بودیم رو میریزیم تو تابه و شروع میکنیم به تفت دادنشون و تا اندازه ای تفت میدیم که دو طرف به هامون طلایی رنگ بشه. زمانی که سرخ شد به ها رو از تابه در میاریم و میزاریم کنار.

در اینجا میریم سراغ ساقه کرفسمون خوب میشوریمش و بعد از اینکه خشک شد خردش میکنیم و میزاریم کنار. سپس پیاز و سیرمون رو میشوریم و پوستشو میکنیم و نگینی خرد میکنیمشون و میزاریم کنار. حالا یه تابه رو برمیداریم و روغن میریزیم داخلش و میزاریم روغنمون داغ شه وقتی روغن داغ شد پیاز هایی که نگینی خرد کرده بودیم رو میریزیم داخل تابه و شروع میکنیم به تفت دادنش کمی که پیازمون سبک شد سیر هایی خرد کردیم رو به تابه اضافه میکنیم و یه تفت میدیم بعد از اینکه یه کوچولو تفت دادیم کرفس های خرد شده رو اضافه میکنیم به تابه و مجدد با هم تفت میدیم و بعد به هایی که سرخ کرده بودیم رو به تابه اضافه میکنیم و با هم یه تفت کوچیک میدیم و تابه رو از رو حرارت برمیداریم.

طاجین گوشت و به مراکشی


حالا نوبت گوجه فرنگی مونه اول خوب می شوریمشون و بعد از اینکه خشک شد ریز خردش میکنیم و میزاریم کنار. سپس جعفری که داریم رو میشوریم و میزاریم خشک بشه و بعد از اینکه خشک شد خردشون میکینم و میزاریم کنار تا ازشون استفاده کنیم. در ادامه گوشتمون رو خوب میشوریم و بعد میزاریم آبش بره همین که آبش رفت به صورت خورشتی و کمی ریزتر خردشون میکنیم و میزاریم کنار. حالا پیاز دوم رو میشوریم و پوستشو میکنیم و نگینی خرد میکنیم. سپس یه قابلمه بر میداریم و روغن میریزیم داخلش و میزاریم رو حرارت تا روغنمون داغ شه همین که روغن داغ شد پیازها رو میریزیم تو تابه و شروع میکنیم به تفت دادنش زمانی که پیازها داشت طلایی میشد گوشتهایی که خورشتی خرد کرده بودیم رو میریزیم داخل قابلمه و با پیازها تفت میدیمشون.

زمانی که گوشتهامون سرخ شد نوبت اضافه کردنه گوجه فرنگی هاس که ریز خرد کرده بودیم اونا رو هم با گوشت یه چند دقیقه ایی تفت میدیم و در آخر نخود هایی که پخته بودیم رو هم به قابلمه اضافه کرده و همه مواد رو با هم تفت میدیم. بعد از تفت دادن همه مواد مخلوط تابه اول که شامل سیر و پیاز و به و کرفس بود رو هم به قابلمه اضافه میکنیم.

طاجین گوشت و به مراکشی


در این مرحله چون میخواهیم ادویه هامونو اضافه کنیم یه توضیحی براتون راجب ادویه راس الحانوت که ادویه مراکشی هست میدم.
(این ادویه شامل پودر زیره، پودر زنجبیل، نمک، فلفل سیاه، پودر دارچین، تخم گشنیز خرد شده، پودر فلفل قرمز، میخک خرد شده می باشد).

حالا همه مواد رو که تو قابلمه ریختیم با هم تفت میدیم و در نهایت ادویه راس الحانوت، پودر زیره و جعفری خرد شده رو هم به قابلمه اضافه میکنیم و نمک و فلفل رو می ریزیم و با هم مخلوط میکنیم تا همه مواد طعم بگیرن. در ادامه همه محتویات قابلمه رو میریزیم تو طاجینمون و دو لیوان آب هم میریزیم داخل طاجین و درشو میبندیم و میزاریم غذامون حدود ۵ الی ۶ ساعت با حرارت خیلی کم بپزه و جا بیفته. این غذا رو هم با برنج و هم با نان سرو میکنند. نوش جان.

طاجین گوشت و به مراکشی

آخرین آموزش ها
برترین ها