haraj logo
جستجو

قطاب گوشت

مواد لازم :
آرد : 2/5 پیمانهنشاسته : نصف پیمانهآب : نصف پیمانهگوشت چرخ کرده : 300 گرمپودر زنجبیل : 1 قاشق چایخوریپودر دارچین : 1 قاشق چایخوریپیاز : 1 عددتخم مرغ : 2 عددروغن : به مقدار کافیرب گوجه : 2 قاشق غذاخوریجعفری خرد شده : 2 قاشق سوپخورینمک و فلفل : به مقدار کافی

سلام به کدبانوهای عزیز ایران زمین. در خدمت شما هستم با آموزش یک ناهار خوشمزه! 

قطاب رو همگی به عنوان یک شیرینی و سوغات شهر یزد می شناسیم که معمولا با چایی سرو می شود اما اکنون می خواهم شمارو با قطاب گوشت آشنا کنم که یک وعده غذایی خوشمزه و گوشتی ست. 

تهیه این غذا نیاز به دو مرحله اصلی دارد: 1. تهیه خمیر 2. تهیه مایه گوشت. معمولا برای تهیه خمیر از پودر خمیر ترش استفاده می کنند؛ در این دستور آشپزی قصد دارم طرز تهیه خمیری را آموزش بدهم که نیازی به بیکینگ پودر یا پودر خمیر ترش ندارد بلکه به جای آن از روغن و نشاسته استفاده می شود. در تهیه این غذا از فر استفاده می شود و نحوه پیچیدن خمیر و شکل دادن به قطاب ها به سلیقه خودتان بستگی دارد. در اینجا خمیر را به صورت دایره ایی شکل قالب می زنیم و محتویات را داخل آن ریخته و می پیچیم. 


( طرز تهیه خمیر قطاب را توضیح می دهم) 2/5 پیمانه آرد سفید را دوبار الک کنید سپس آرد را داخل یک کاسه بریزید و 1 لیوان روغن به آن اضافه نمایید و آرد و روغن را کامل با هم مخلوط نمایید. نصف پیمانه نشاسته را داخل یک کاسه ریخته و نصف پیمانه آب را هم به آن می افزاییم سپس شروع به هم زدن میکنیم تا نشاسته درون آب حل شود؛ مخلوط آب و نشاسته را به مواد قبل یعنی مخلوط روغن و آرد اضافه کرده و همه مواد را باهم ترکیب می کنیم مقداری نمک به این مواد افزوده و سپس با دست خمیر را ورز می دهیم تا صاف و یکدست شود. خمیر را داخل یک کیسه پلاستیکی محکم قرار می دهیم و به مدت 2 ساعت در محیط آشپزخانه قرار می دهیم تا خمیر ور بیاید. 

قطاب گوشت


در مدت زمانی که لازم است تا خمیر ور بیاید مواد درون قطاب را آماده می کنیم: 1 عدد پیاز را رنده می کنیم و داخل یک تابه حاوی مقداری روغن می ریزیم سپس تابه را روی حرارت گذاشته و پس از آن که مقداری پیاز نرم شد گوشت چرخ کرده را به آن اضافه می کنیم و گوشت و پیاز را با هم تفت می دهیم؛ اندکی که تفت داده شدند 2 قاشق غذاخوری رب گوجه فرنگی و مقداری نمک و فلفل به آن می افزاییم و تفت می دهیم، 2 قاشق سوپخوری جعفری خرد شده، 1 قاشق چایخوری زنجبیل و 1 قاشق چایخوری دارچین را هم به مواد قبلی درون تابه اضافه می کنیم و همه مواد را باهم مخلوط می کنیم و در نهایت مواد را از روی حرارت برداشته و کنار می گذاریم. 

قطاب گوشت


1 عدد از 2 عدد تخم مرغ را آب پز کنید تا کاملا پخته شود سپس با آب سرد بشویید؛ پوست آن را جدا کنید و با چاقو خردش کنید سپس تخم مرغ آب پز خرد شده را به مایه گوشت قبل اضافه نمایید و همه مواد را هم بزنید. 

قطاب گوشت


خمیر ور آمده را از پلاستیک خارج کنید، روی سطح یک میز را آرد بپاشید خمیر را روی سطح آردی با وردنه صاف کنید و با دهانه یک لیوان تمام خمیر را قالب بزنید تا همه خمیر تمام شود. هر دایره از خمیر را کف دستتان صاف کنید سپس یک قاشق از مایه گوشت را داخل هر خمیر ریخته سپس دستتان را به مقداری آب بزنید و خمیر را به صورت نیم دایره ببندید و سطح آن را کمی چنگال بزنید تهاراجخمیر های آماده شده و مایه گوشت را بدین شکل تمام کنید. کف یک سینی فر را چرب کنید و قطاب های گوشتی را منظم داخل سینی بچینید.

قطاب گوشت

1 عدد تخم مرغ باقی مانده را بشکنید؛ زرده و سفیده را از هم جدا نمایید و فقط زرده تخم مرغ را مورد استفاده قرار دهید؛ آن را با چنگال بزنید و سپس با فرچه سطح رویی تمام قطاب ها را زرده تخم مرغ بمالید( سطح زرده ایی قطاب ها پس از پختن با حرارت فر، طلایی رنگ خواهند شد). سینی فر را به مدت نیم ساعت در قفسه ی وسط فر با حرارت 350 درجه قرار می دهیم تا همه قطاب ها بپزند و آماده شوند. پس از پختن؛ قطاب ها را در یک ظرف مناسب چیده و با سس و سبزیجات تزیین می کنیم. نوش جان! 

قطاب گوشت

آخرین آموزش ها
برترین ها