haraj logo
جستجو

کراکت گوشت

مواد لازم :
سیب زمینی : 500 گرمگوشت گوسفند : 250 گرمپنیر پارمزان : 25 گرمجعفری : 100 گرمآرد : 100 گرمتخم مرغ : 2 عددپودر سوخاری : 150 گرمنمک و فلفل : به مقدار لازمنعنا : 150 گرمشکر قهوه ای : 1 قاشق غذا خوریسرکه : 3 قاشق غذا خوریآب جوش : 2 قاشق غذا خوریروغن زیتون : نصف استکان

به نام خدا

سلام به هاراجی های آشپز باشی ... و کد بانو ...


ابتدا آرد را دو الی سه تا 4 بار الک میکنیم تا خالص شود بعد در داخل ظرف مناسبی ریخته و آماده کنار می گذاریم.


سبزی جعفری را پاک کرده و در داخل ظرف پر از آبی ریخته 15 دقیقه صبر می کنیم تا خیس بخورد سپس تمیز شسته و در داخل آبکش مناسبی ریخته تا آب آن ها گرفته شود بعد خیلی ریز خرد کرده و در داخل ظرف مناسبی ریخته و آماده کنار می گذاریم.


پنیر پارمزان را در داخل ظرف مناسبی رنده کرده و آماده کنار می گذاریم.

 

گوشت گوسفندی را خرد کرده و بعد شسته و در داخل آبکشی قرار داده تا خشک شود سپس یا کباب کنید و یا در داخل ظرف پر از آبی ریخته و مقداری نمک و فلفل اضافه کرده و روی حرارت با شعله متوسط گذاشته تا پخته شود سپس گوشت پخته شده را ریش ریش کرده و در داخل ظرف مناسبی ریخته و آماده کنار می گذاریم.


سیب زمینی ها را تمیز شسته سپس در داخل ظرف پر از آبی ریخته و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم تا آب پز شوند سپس از روی حرارت بر داشته و آب جوش آن را خالی کرده و کمی صبر می کنیم تا از حرارت سیب زمینی های آب پز کاسته شود سپس پوست آن ها را گرفته و آن ها در داخل ظرف مناسبی گذاشته و با گوشت کوب له کرده تا پوره شوند و آماده کنار می گذاریم.


حال در ادامه همه مواد آماده شده از جمله سیب زمینی پوره شده و گوشت پخته ریش ریش شده و جعفری خرد شده را در داخل ظرف نسبتا بزرگی ریخته و مقداری نمک و فلفل پاشیده و هم چنین پنیر پارمزان رنده شده را اضافه نموده و خوب با قاشق غذا خوری مواد را زیر و رو کرده تا مخلوط شوند.

در صورت لزوم با دستان تمیز مواد را دو دقیقه وز می دهیم تا کاملا مواد در گیر هم شده و با هم ترکیب شوند.

کراکت گوشت


حال مواد مخلوط شده را با قاشق غذا خوری برداشته و با دستان تمیز شکل داده و رول می کنیم و سپس در داخل آرد الک شده می غلتانیم تا به آرد آغشته شود سپس رول های گوشت را کمی تکان داده تا آرد اضافی آن ها ریخته شود سپس آماده در ظرف مناسبی می چینیم.


تخم مرغ ها را در داخل ظرف مناسبی شکسته و با هم زن دستی خوب هم می زنیم تا سفیده و زرده تخم مرغ ها کاملا با هم مخلوط شوند و مایه روان و یک دستی درست شود.


سپس مقداری نمک و فلفل پاشیده و با هم زن دستی مجددا هم زده تا کاملا مواد با هم ترکیب شده و تخم مرغ زده شده مزه دار گردد بعد آماده کنار می گذاریم.

 

حال رول های آماده شده را اول در ظرف حاوی تخم مرغ زده شده می غلتانیم سپس در ظرف حاوی پودر سوخاری می چرخانیم تا کاملا همه طرف رول ها به پودر سوخاری آغشته شود بعد روی سینی مناسبی می چینیم.

کراکت گوشت

 

فر را روشن کرده و دمای آن را روی 180 درجه سانتی گراد تنظیم کرده تا گرم شود.


روغن زیتون را در داخل تابه مناسبی ریخته و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم وقتی که داغ شد رول ها را به نوبت در روغن داغ گذاشته تا سرخ شوند آن ها را می چرخانیم تا هر دو طرف به خوبی برشته گردند.

سپس روی کاغذ روغنی می چینیم تا روغن اضافی آن ها گرفته شود.

کراکت گوشت

 

کراکت های گوشت را در داخل سینی فر چیده و به مدت 10 الی 12 دقیقه در فر گذاشته تا مغز پخت شوند.


نعنا خرد شده را در ظرف مناسبی ریخته و شکر قهوه ای و آب جوش را اضافه نموده و هم بزنید تا شکر حل شود بعد سرکه اضافه کرده و هم زده تا سس نعنا حاضر شود.

کراکت گوشت

حال می توانید کراکت گوشت را از فر بیرون آورده و در ظرف سرو گذاشته و با سس نعنا میل کنید.

نوش ... جان ...

 

 

آخرین آموزش ها
برترین ها