haraj logo
جستجو

خورشت مرغ ترش مازندرانی

مواد لازم :
سینه مرغ : 2 عددجعفری : 80 گرمگشنیز : 80 گرمبرگ سیر : 70 گرمزلنگ : 70 گرماوجی : 70 گرماناریجه : 70 گرممغز گردو : 1 پیمانهپیاز : 1 عددرب انار : 2 قاشق غذاخورینمک و فلفل : به مقدار لازمزردچوبه : به مقدار لازمروغن سرخ کردنی : نصف استکانآب : به مقدار لازم

به نام خدا

سلام به هاراجی های مهربان ... و عزیز ...

خورشت مرغ ترش مازندرانی یکی از هیجان انگیز ترین و محبوب ترین خورشت های خوشمزه هست که معمولا بر دو نوع خورشت مرغ ترش مازندرانی و خورشت مرغ ترش گیلانی است که این دو نوع خورشت کلا با هم فرق دارند و حتی مواد اولیه برای درست کردنشون هم با هم متفاوت است.

در این دستور غذایی خورشت مرغ ترش مازندرانی را قصد دارم براتون بگم که با رب انار خیلی خوشمزه و با پوره گردو مقوی و با سبزی جات مخصوص شمالی از جمله اناریجه و اوجی و زلنگ و برگ سیر عطر و بوی خیلی خوبی دارد.

سعی کنید به جای روغن سرخ کردنی از روغن های گیاهی استفاده کنید.


ابتدا گوشت مرغ ها را تمیز شسته و در داخل تابه مناسبی قرار می دهیم و دو قاشق غذا خوری روغن سرخ کردنی اضافه کرده و مقداری نمک و زرد چوبه می زنیم تا مزه دار شده و سپس روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم و هر دو طرف گوشت مرغ را با فاصله زمانی 3 الی 4 دقیقه تفت می دهیم تا سرخ و طلایی شود بعد حرارت را خاموش می کنیم و گوشت مرغ سرخ شده را در داخل ظرف مناسبی آماده کنار می گذاریم.

خورشت مرغ ترش مازندرانی

 

 حال در ادامه سبزی ها را از جمله جعفری و گشنیز و اوجی و زلنگ و برگ سیر و اناریجه و را پاک کرده و در داخل ظرف پر از آبی می ریزیم بعد از 30 دقیقه که سبزی ها خیس خوردن تمیز شسته و در آبکشی ریخته تا خوب آبش گرفته شود بعد روی تخته آشپز خانه خیلی ریز خرد کرده و در داخل همان تابه می ریزیم و نصف قاشق چای خوری نمک اضافه کرده تفت می دهیم بعد از این که آب سبزی خوب تبخیر شد دو قاشق غذا خوری روغن سرخ کردنی اضافه نموده و 2 الی 3 دقیقه تفت می دهیم تا خوب سرخ شود.

خورشت مرغ ترش مازندرانی

 

حال در ادامه پیاز را پوست گرفته و تمیز شسته و بعد در داخل قابلمه مناسبی با رنده سیر رنده کرده و یک قاشق غذا خوری روغن سرخ کردنی اضافه می کنیم و مقداری نمک پاشیده سپس قابلمه را روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم و تفت می دهیم تا از خامی در آمده و خوب سرخ شود.


 سپس رب انار را اضافه می کنیم و مواد را زیر و رو کرده و هم می زنیم تا رب انار هم تفت داده شود و با پیاز سرخ شده ترکیب گردد.

خورشت مرغ ترش مازندرانی

 

 مغز گردو ها را در داخل نایلون زیپ داری می ریزیم و با گوشت کوب کوبیده تا پوره شود سپس به مواد مخلوطی اضافه نموده و مواد را مجددا هم می زنیم و زیر و رو کرده تا پوره مغز گردو با مواد ترکیب شود.

خورشت مرغ ترش مازندرانی

 

 حال در ادامه سبزی ای را که سرخ کرده و آماده کردیم را اضافه می کنیم و مواد را هم می زنیم و زیر و رو کرده تا همه مواد مخلوطی خوب با هم قاطی شوند.

خورشت مرغ ترش مازندرانی

 

 بعد در ادامه در این مرحله مقداری از مواد را مزه می کنیم و اگر لازم بود بر حسب ذائقه شخصی خودتون مقداری رب انار اضافه کنید و علاوه بر آن مقداری نمک و فلفل می پاشیم و مواد را هم می زنیم.

خورشت مرغ ترش مازندرانی

 

 سپس یک لیوان و نیم آب در داخل قابلمه می ریزیم و گوشت مرغ های سرخ شده را اضافه می کنیم و وقتی که شروع به جوشیدن کرد درب قابلمه را می گذاریم و حرارت را ملایم کرده تا تقریبا بعد از 60 الی 80 دقیقه گوشت مرغ کاملا مغز پخت شده و مرغ ترش مازندرانی جا بیافتد.

خورشت مرغ ترش مازندرانی

 

حال بعد از زمان مقرر گوشت مرغ کاملا مغز پخت شده و خورشت مرغ ترش مازندرانی روغن انداخته اکنون حرارت را خاموش می کنیم.

خورشت مرغ ترش مازندرانی

 حال خورشت مرغ ترش مازندرانی را همراه پلو مورد نظر و سالاد دلخواه و سبزی جات معطر با خانواده محترم به عنوان یک وعده غذایی اصلی میل کنید و لذت ببرید.

نوش ... جان ...

 

خورشت مرغ ترش مازندرانی

آخرین آموزش ها
برترین ها