haraj logo
جستجو

شیرینی مشهدی

مواد لازم :
روغن جامد : 300 گرمپودر قند : 100 گرمشیر : 60 گرمعسل : 60 گرمتخم مرغ : 1 عددوانیل : 1/4 قاشق چایخوریشیرخشک : 30 گرممارمالاد : مقدار کافیارد : 600 گرمگردو : 1 قاشق غذاخوریکنجد : 1 قاشق غذاخوریپودر پسته : 1 قاشق غذاخوری

تنوع شیرینی های خشک بسیار زیاد است و این شیرینی ها در مدلاه و مزه ها و با مواد مختلف درست می شوند. در این میان یکی از شیرینی های خوشمزه و خشک که به صورت دو لایه درست می شود و در وسط ان مارمالاد و روی ان  ژله  و گردو و یا پسته خرد شده و کنجد و ... ریخته می شود ، شیرینی مشهدی (شیرینی  المانی)  است که بسیار خوشمزه است و برای استفاده در مجالس و دورهمی ها و یا برای عصرانه با چای  و قهوه خیلی مناسب است.

در اینجا طرز تهیه شیرینی مشهدی را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را درمنزل تهیه کنید و نوش جان کنید.ضمنا این شیرینی بعد از دو روز خوشمزه تر می شود و تقریبا می توان ان را برای مدت طولانی نگهداری کرد.


ابتدا برای تهیه این شیرینی داخل یک ظرف 300 گرم روغن جامد را همراه با 100 گرم پودر قند می ریزیم و انها را با همزن خوب مخلوط می کنیم تا نرم و ترد شود و حجمش زیاد شود و سبک شود.


سپس در ادامه به مواد مرحله اول به ترتیب 60 گرم عسل ( بجای عسل می توان در صورت تمایل از شربت  مخصوص که به این صورت درست می شود که نصف فنجان شکر و 1 لیوان اب  را داخل یک قابلمه می ریزیم وقابلمه را روی حرارت  می گذاریم و مواد را خوب هم می زنیم تا شربت ما غلیظ و قوام دار شود ، استفاده کرد) و 1 عدد تخم مرغ و 60 گرم شیر و 1/4 قاشق چایخوری وانیل را اضافه می کنیم و مواد را با هم مخلوط می کنیم تا یکدست شود اما خیلی مواد را هم نمی زنیم و فقط در حد مخلوط و یکنواخت شدن خمیر کافی است.


سپس در ادامه 600 گرم آرد ( ارد را قبل از استفاده 2 بار الک می کنیم) و 30 گرم شیر خشک را به مواد مرحله قبل اضافه می کنیم . با قاشق انها را مخلوط می کنیم. اکنون خمیر ما آماده است. این خمیر کمی چسبنده است و با استراحت در یخچال این قضیه رفع می شود.برای این منظور روی ظرف حاوی خمیر شیرینی را با سلفون می پوشانیم و ان را برای مدت 2 ساعت در یخچال استراحت می دهیم تا چسبندگی خمیر از بین برود.

 شیرینی مشهدی


سپس در ادامه به مواد مرحله در این مرحله بعد از استراحت خمیر را از یخچال بیرون می اوریم.سپس خمیر را روی یک نایلون قرار می دهیم و ان را روی یک سطح صاف مثل سینی به ضخامت 2 میلی متر  با کمک وردنه باز می کنیم و خمیر را پهن می کنیم .سپس روی خمیر را نیز می پوشانیم و برای مدت 15 دقیقه خمیر را در یخچال مجددا استراحت می دهیم تا هنگام قالب زدن خمیر راحت تر جدا شود و شکل بگیرد .سپس  بعد از 15 دقیقه استراحت مجدد خمیر ، ان را با قالب به شکل مورد نظر قالب می زینم. وسط  بعضی از شیرینی را با ماسوره و یا هر وسیله دیگر خالی می کنیم تا داخل ان را مارمالاد بریزیم.

شیرینی مشهدی


سپس در ادامه داخل یک سینی فر را کاغذ روغنی گذاشته و یا ان را با روغن کمی چرب می کنیم و شیرینی ها را در سینی فر می چینیم و سینی را در طبقه وسط فر با حرارت 150 درجه سانتی گراد برای مدت 20 دقیقه قرار می دهیم تا بپزد و در طول این مدت چک می کنیم تا شیرینی خوب بپزد و نسوزد.

  

شیرینی مشهدی


سپس در ادامه وقتی شیرینی پخت ان را از فر بیرون می اوریم. اجازه می دهیم تا شیرینی خنک شود و وقتی شیرینی خنک شد بین دوتا شیرینی را مارمالاد می گذاریم ( از استفاده زیاد از حد مارمالاد بین دو شیرینی خودداری می کنیم چون ممکن است از بین دو شیرینی بیرون بریزد) و روی  شیرینی هایی که دارای فرو رفتگی هستند را نیز مار مالاد می ریزیم.سپس روی شیرینی ها را با مارمالاد و پودر گردو و پسته و کنجد و ... تزیین می کنیم. اکنون شیرینی مشهدی ما اماده است. ان را در ظرف مناسب می ریزیم و برای عصرانه با چای و قهوه نوش جان می کنیم و یا در مهمانی ها و مجالس استفاده می کنیم. 

 

شیرینی مشهدی

آخرین آموزش ها
برترین ها