haraj logo
جستجو

ترشی مشهدی

مواد لازم :
کلم برگ : 1 عددگل کلم : 1 عددهویج : 3عددسرکه : به میزان لازمساقه کرفس : 1 شاخهگوجه فرنگی : 2 کیلونمک،فلفل،زردچوبه : به میزان لازمسیر : 5 حبهفلفل قرمز : 100 گرمموسیر : به میزان لازمگشنیز : مقداریمرزه : مقداریترخون : مقداریریحان : مقداریفلفل سیاه : مقداری


برای تهیه این ترشی ابتدا باید مواد اولیه آن شامل کلم برگ، گل کلم، هویج، ساقه کرفس، سیر و... را تهیه کنیم البته شما می توانید هر کدام از این موادی را که مطابق میلتان نیست را حذف کرده و از آن استفاده نکنید ولی اگر همه آنها استفاده شود ترشی شما را خوشمزه تر می کند.

شما باید مقداری گوجه نیز تهیه کنید و آن ها را بشویید و بعد از خشک شدن آن ها را به پوره تبدیل کنید دقت کنید که پوره بدست آمده باید 2 کیلو باشد پس طبعا گوجه ای که تهیه می کنید باید بیشتر از 2 کیلو باشد. وقتی پوره را آماده کردید آن را درون قابلمه ای ریخته و روی گاز بگذارید و زیر شعله را کم کنید و اجازه دهید تا آب اضافی گوجه ها کم شود و به صورت نیمه غلیظ درآید.سپس آن را کنار بگذارید و به سراغ آماده کردن بقیه مواد بروید.

حالا کلم برگ را بشویید و بعد از خشک شدن آن را خرد کنید و در ظرفی جدا قرار دهید. بعد از آن گل کلم را شسته و بعد از خشک شدن گل های کلم را از هم جدا می کنیم و در ظرفی جدا قرار می دهیم. حالا نوبت به شستن هویج می شود و وقتی هویج خشک شد آن را به صورت حلقه ای یا نگینی برش می دهیم و کنار می گذاریم.

حالا ساقه کرفس را می شوییم و وقتی خشک شد آن را نیز برش های ریز می کنیم و کنار می گذاریم. حالا نوبت به حبه های سیر می شود، می توان حبه ها را درسته داخل ترشی انداخت یا بهتر است آن ها را به دو قسمت برش دهیم و بعد داخل ترشی استفاده کنیم.

دقت داشته باشید که اجازه دهید مواد بعد از شستن کاملا خشک شود زیرا وقتی می خواهید ترشی را درست کنید همه مواد باید خشک باشند وگرنه به دلیل خیس بودن مواد، ترشی کپک می زند و بد مزه می شود.

 ترشی مشهدی

ترشی مشهدی

ترشی مشهدی


در این مرحله همه مواد ریزه شده را با هم ترکیب می کنیم و روی آنها مقداری زردچوبه می ریزیم سپس سبزیجات معطر نظیر گشنیز و مرزه و ترخون و ریحان را شسته و از هر کدام به میزان چند برگ خرد می کنیم و به مواد اضافه می کنیم و بعد سیر و موسیر را به همراه فلفل قرمز یا سبز به صورت درسته اضافه می کنیم. سپس کمی دانه فلفل سیاه به همراه نمک را نیز به ترشی اضافه می کنیم و همه مواد را با هم ترکیب می کنیم.

حالا نصف لیوان سرکه را می جوشانیم و به پوره گوجه ای که قبلا جوشانده بودیم اضافه می کنیم و به آن نمک و فلفل اضافه می کنیم بعد اجازه می دهیم تا خنک شود.( شما می توانید از سرکه در این ترشی استفاده نکنید و فقط از همان پوره گوجه برای درست کردن ترشی مشهدی استفاده کنید اما در این صورت ترشی شما دیر تر آماده می شود و باید چند ماهی منتظر بمانید )

حالا پوره گوجه را به همراه سرکه به تمام موادمان اضافه می کنیم و با هم مخلوط کرده و سپس داخل ظرف های در دار مخصوص درست کردن ترشی ریخته و در آن ها را محکم می بندیم و اجازه می دهیم تا به مدت 2 ماه یا بیشتر بماند تا کاملا برسد و خوش طعم شود.( بهتر است از ظروف شیشه ای برای درست کردن ترشی استفاده شود)

این ترشی به سالاد مشهدی نیز شهرت دارد و به دلیل مقدار کمی سرکه که در آن استفاده می شود بیشتر طعم گوجه را به خود می گیرد البته به دلیل استفاده کم سرکه در آن، این ترشی نسبت به ترشی های دیگر دیرتر می رسد و به دست می آید اما طعم آن بسیار خوشمزه است و برای کسانی که طبع سردی دارند و نمی توانند ترشی همراه با سرکه مصرف کنند می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد.

بعد از چند ماه ترشی شما آماده می شود و می توانید آن را در کنار سایر غذاها میل کنید و از طعم آن که بسیار لذیذ است لذت ببرید.

این ترشی به دلیل دارا بودن انواع سبزیجات در آن و همچنین میزان کم سرکه، برای بدن ضرری ندارد و با خیال راحت می توانید آن را مصرف کنید.

ترشی مشهدی

ترشی مشهدی

آخرین آموزش ها
برترین ها