haraj logo
جستجو

شیرینی سبک با کرم پاتیسر

مواد لازم :
زرده تخم مرغ : 3 عددشکر : 1 و 1/3 پیمانهوانیل : 2 قاشق چایخوریشیر : 1 و 1/2 پیمانهنشاسته ذرت : 3 قاشق غذاخوریآرد سفید : 9 قاشق غذاخوریشکلات سفید : 100 گرمتخم مرغ : 6 عددبکینگ پودر : 1 قاشق چایخوریروغن مایع : 50 گرم


ابتدا کرم پاتیسر را آماده می کنیم.

ابتدا سه عدد زرده تخم مرغ را داخل یک کاسه ریخته و 1/3 پیمانه شکر را به آن اضافه می نماییم و با همزن برقی می زنیم تا حجیم سفت و کرم رنگ شود سپس 1 قاشق چایخوری پودر وانیل را به آن اضافه می کنیم و به همزدن ادامه می دهیم 1 و 1/2 پیمانه شیر داریم که حین هم زدن کم کم به مواد قبلمان اضافه اش می کنیم پس از هم خوردن و یکدست شدن مایه شیر و زرده تخم مرغ همزن برقی را خاموش کرده و کنار بگذارید و از یک همزن مفتولی استفاده کنید. 

3 قاشق غذاخوری نشاسته ذرت را با 2 قاشق غذاخوری آرد سفید مخلوط کرده و این مواد خشک را دو بار الک نمایید تا کاملا هوادهی شوند. این مواد خشک را کم کم به مایه شیر و زرده تخم مرغ اضافه کرده و با همزن مفتولی به همزدن ادامه دهید. 

حالا مایه آماده شده را داخل یک تابه یا شیرجوش تفلون بریزید و روی حرارت بگذارید و آرام آرام شروع به همزدن کنید تا قوام بیاید.

شیرینی سبک با کرم پاتیسر

هرگز گاز را ترک نکنید و از همزدن مایه داخل شیرجوش غافل نشوید چرا که اگر بیش از حد سفت شود به درد نمیخورد؛ همین که قوام آمد زیر گاز را خاموش کرده و 100 گرم شکلات سفید را به آن اضافه کنید و به همزدن ادامه دهید تا شکلات با حرارت خود مایه آب شود، پس از آماده شدن کرم 2 ساعت آن را در یخچال قرار دهید تا خنک شود سپس آن را مورد استفاده قرار دهید. 

شیرینی سبک با کرم پاتیسرحالا باید مایه شیرینی را آماده کنید.

در واقع این شیرینی خودش نوعی کیک به حساب می آید نوعی کیک نازک که با برش زدن به قطعات کوچک به شیرینی تبدیل میشود. برای این منظور 6 عدد تخم مرغ را بشکنید و زرده و سفیده آن را از یک دیگر جدا نمایید.

شیرینی سبک با کرم پاتیسر

از همزن برقی با میله های خشک و تمیز استفاده کرده و سفیده ها را به همراه 1 قاشق چایخوری وانیل خوووب بزنید تا سفت و حجیم و سفیدرنگ شوند و از ظرف نریزند.

میله های همزن را بشویید و خشک کنید.

این باز زرده های تخم مرغ ها را با 1 پیمانه شکر مخلوط کرده و خوووب بزنید تا کرم رنگ و کشدار شود. سفیده سفت و حجیم را طی سه مرحله به زرده اضافه کنید و از یک لیستک کمک گرفته و مواد را به آرامی از یک سمت با هم ترکیب نمایید. 

7 قاشق غذاخوری آرد سفید را با 1 قاشق چایخوری بیکینگ پودر مخلوط کرده و دو بار الک نمایید این مواد خشک را طی سه مرحله به مایه قبل اضافه کرده و هم بزنید تا در نهایت مایه یکدستی حاصل شود؛ 50 گرم روغن مایع را در آخر اضافه کرده و به همزدن ادامه دهید تا روغن به خورد مایه شیرینی برود.

شیرینی سبک با کرم پاتیسرشیرینی را داخل فر قرار دهید.

برای پخت این شیرینی باید از سینی به عرض 25 سانتی متر و طول 35 سانتی متر استفاده کنید، کف آن را کاغذ روغنی انداخته و چرب کنید، مایه شیرینی را روی سینی بریزید و با چند ضربه کوچک سینی به سطح کار، آن را صاف و یکنواخت کنید تا ضخامت شیرینی در همه جا به یک اندازه باشد. 

فر را یک ربع زودتر گرم کنیدحرارت فر باید 180 درجه سانتی گراد باشد سینی را به مدت 60 دقیقه در طبقه وسط قرار دهید، البته گهگاه به شیرینی سر بزنید اگر با چوب کبریت یا چنگال امتحان کردید که نان پخته و رویه آن طلایی شده فر را خاموش کنید نان این شیرینی نباید خشک شود. 

سینی را از فر خارج کرده و بگذارید با محیط هم دما شود.

شیرینی سبک با کرم پاتیسر

سپس آن را از قالب جدا کرده و کاغذ روغنی را هم جدا نمایید.

شیرینی سبک با کرم پاتیسر

با چاقو تیز به طور کاملا قرینه نان کیکی را به دو قسمت تقسیم کنید. یک نیمه را لایه زیرین قرار دهید و از کرم پاتیسر روی آن بریزید سپس لایه دیگر را قرار داهید؛ تعداد و نازکی لایه های شیرینی بستگی به سلیقه شما دارد. 

بهتر است برای تزیین این شیرینی از کرم پاتیسر رقیق تر استفاده کنید و مقدار شکلات سفید کرم را بیشتر کنید و با اندکی خلاقیت رویه شیرینی را آراسته کنید.این شیرینی را در یخچال قرار دهید به مدت 3 الی 4 ساعت تا کاملا بسته شود، سپس از یخچال خارج کرده به قطعات مستطیلی منظم برش بزنید. 

شیرینی سبک با کرم پاتیسر

آخرین آموزش ها
برترین ها