haraj logo
جستجو

عدس پلو

مواد لازم :
عدس : یک پیمانهبرنج : 3 پیمانهگوشت چرخ کرده : 100 گرمپیاز : یک عدد متوسطرب گوجه فرنگی : یکقاشق غذا خوریروغن : به مقدار لازمزعفران دمکرده : 2قاشق غذا خوریسیب زمینی : 2 عدد متوسطنمک و فلفل : به مقدار لازم

با سلام خدمت بانوان مهربان

عدس پلو یک غذای مجلسی و شیک است که اگر برنج آن را خوب در بیاوریم بسیار زیبا خواهد شد و همانطور که میدانیم عدس برای تقویت چشم خیلی مفید است و سرشار از ویتامین آ و پروتین و فیبر است و برای درمان کم خونی بی نظیر است....


ابتدا عدس را میگذاریم بپزد و نیاز به خیس کردن آن نیست ولی اگر هم از قبل خیس کردید بلا مانع است فقط باید دقت کنید،، چون اگر خیس بخورد زودتر می پزد.


برنج را از قبل خیس میکنیم و آب را در قابلمه به اندازه ی نصف کمتر قابلمه ریخته و میگذاریم به جوش بیاید...بعد از اینکه جوش آمد برنج از قبل خیس خورده را اضافه میکنیم و نمک نیز میزنیم و صبر میکنیم تا برنج کمی نرم شود.

عدس پلو


بعد از اینکه برنج کمی نرم شد آن را در آبکش ریخته و عدس پخته شده را به آن اضافه میکنیم و خوب با هم مخلوط می کنیم.

عدس پلو


سپس کف قابلمه مقداری روغن میریزیم که فرق نمی کند مایع باشد یا جامد و سیب زمینی هایی که برای ته دیگ آماده کردیم را میچینیم و سپس مخلوط برنج و عدس را درون قابلمه میریزیم و میگذاریم تا دم بکشد که اول شعله زیاد است دم برنج که داد بالا ، شعله را کم میکنیم.


درون ظرفی پیاز داغ میکنیم و گوشت چرخ کرده را داخل آن تفت میدهیم و بعد از آن نمک و فلفل اضافه کرده و رب هم میزنیم و خوب مخلوط میکنیم کمی که سرخ شد نصف استکان آب میریزیم تا خوب جا بیفتد. سپس بعد از اینکه برنج دم کشید روی برنج مقدا ر کمی آب به همرا ه روغن  میریزیم و بعد از ده دقیقه زیر شعله برنج را خاموش میکنیم و هنگامی که برنج را در ظرف مورد نظر کشیدیم روی آن را با گوشت چرخ کرده و برنجی که به آن زعفران دم کرده اضافه کردیم و ته دیگ سیب زمینی تزیین میکنیم ...سپاس از همراهی و نظرات مفید شما و خسته نباشید : به همه بانوان سرزمینم .  

آخرین آموزش ها
برترین ها