haraj logo
جستجو

سوپ تره فرنگی و سیب زمینی

مواد لازم :
سیب زمینی : نیم کیلوتره فرنگی : 200 گرمروغن : به مقدار لازمعصار مرغ : 1 قرصشیر : 300 میلی لیترفلفل سیاه : به مقدار لازمخامه : 4 قاشق غذاخوریآب گرم : 750 میلی لیترنمک : مقداری

زمانی که وقت کافی ندارید، به سراغ سوپ ها بروید که می توانند به تنهایی یک وعده غذایی کامل باشند. می توانید به خودتان مقداری پروتئین، مقداری کربوهیدرات و مقداری چربی سالم برسانید. از آن جایی که سوپ حجیم است به شما کمک می کند که زودتر با کالری کمتر سیر شوید. 

وقتی هوا سرد می شود غذاهای گرم و نرم بیشتر می چسبند و بیشتر مزه می دهند. حتما در خانه شما هم انواع و اقسام سوپ پخته می شود. شما از کدام دسته اید؟ دوست دارید سوپتان غلیظ باشد یا رقیق؟ دوست دارید مواد توی سوپتان درشت باشند که زیر دندان بیایند یا دوست دارید همه چیز نرم و له شده باشد و فقط یک سوپ مایع نرم و خوش خوراک داشته باشید؟ امروز طبق این دستور غذایی قرار است با هم سوپ تره فرنگی و سیب زمینی بپزیم که کاملا نرم و غلیظ است. پس اگر اهل این جور سوپ ها هستید، دست به کار شوید که بدجوری در این هوای زمستانی می چسبد!


برای شروع باید نیم کیلو سیب زمینی را بشویید و پوست بگیرید سپس خرد نموده و به مدت 15 دقیقه در یک تشتک حاوی آب سرد قرار دهید تا نیترات آن از بین برود. 

سوپ تره فرنگی و سیب زمینی


200 گرم تره فرنگی را نیز بشویید و خرد کنید. 

 

سوپ تره فرنگی و سیب زمینی


یک قابلمه دسته دار را روی حرارت گاز قرار دهید، تره فرنگی خرد شده و سیب زمینی خرد شده را داخل قابلمه بریزید( از قبل سیب زمینی را داخل صافی بریزید تا آب اضافی آن برود)؛ حرارت گاز را ملایم کنید و مواد را تا زمانی که تره فرنگی ها نرم شود تفت بدهید؛ اما نگذارید تره فرنگی تغییر رنگ بدهد یا بسوزد. 


یک قرص پودر عصاره مرغ را در 750 میلی لیتر آب گرم حل کنید. می توانید به جای عصاره مرغ از عصاره سبزیجات هم استفاده نمایید. 

 

سوپ تره فرنگی و سیب زمینی

 


مایه قبل را به تره فرنگی و سیب زمینی درون قابلمه اضافه کنید و بگذارید اندکی همه مواد باهم بپزند دست کم تا زمانی که سیب زمینی ها کاملا پخته شوند. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و بگذارید کمی خنک شود؛ همه مواد را درون مخلوط کن (غذاساز) یا بلندر بریزید و چند دور بگردانید تا مواد کاملا، نرم یکدست شود. سپس مواد پوره شده را مجددا به درون قابلمه برگردانید و به آن 300 میلی لیتر شیر اضافه کنید و قابلمه را روی حرارت ملایم بگذارید تا مواد اندکی بجوشد و قل بزند. مقداری نمک و فلفل سیاه هم به سوپ بی افزایید. پس از 15 دقیقه، حرارت گاز را خاموش کنید و سوپ را در 4 کاسه سوپ خوری بریزید و روی هر کاسه 1 قاشق سوپخوری خامه اضافه نمایید و با تره فرنگی خرد شده تزیین نمایید. نوش جان!

* در هنگام پخت سوپ ها، سبزیجات ا را با روشی بپزید که مواد مغذی اش حفظ شود. وقتی سبزی حرارت می بیند، دیواره های سلولی شکسته می شوند و آب سبزیجات و مواد مغذی درون آن به بیرون می ریزند. وقتی سبزیجات را تا سر حد مرگشان می جوشانید، مواد مغذی آن ها را از بین می برید. پس توصیه می شود سبزیجات را به قدر کافی پخته یا بخارپز کنید. 

* در این سوپ از عصاره مرغ یا سبزیجات استفاده می شود. به نظر بنده بهتر است به جای استفاده از این عصاره ها از آب گوشت مرغ یا آب سبزیجات خانگی که خودتان درست کرده اید استفاده کنید؛ که قطعا در طعم سوپ موثر خواهد بود. 

* یک دسته از غذاهایی که درست کردن آن ها بسیار ساده است همین سوپ ها هستند؛ در این دستور غذایی مواد اولیه و مقدار هریک از آن ها برای شما ذکر شده ولی باید بدانید که به طور کلی برای درست کردن سوپ ها نیازی به اندازه گیری دقیق مواد ندارید و در این مورد سخت گیر نباشید. درست کردن سوپ ها زمان و زحمت زیادی نمی طلبد.

* تره فرنگی ظاهری شبیه به پیازچه دارد و همانند پیازچه پاک و شسته و خرد می شود. طعمی مشابه سیر و پیاز دارد ولی شیرین تر و خوشمزه تر. طعم تره فرنگی در این سوپ غالب نمی شود ولی آن را لذیذ می سازد. 

 

سوپ تره فرنگی و سیب زمینی

آخرین آموزش ها
برترین ها