haraj logo
جستجو

کوکی کره ایی

مواد لازم :
تخم مرغ : 4 عددپودرقند : 120 گرمپودر بادام : 80 گرمکره : 50 گرمآرد گندم : 15 گرمشکلات سفید : 150 گرموانیل : 1 قاشق چایخوریدانه های رنگی برای تزیین : مقداری

شیرینی های پفکی و سبک با سفیده تخم مرغ پخته می شوند. یکی از این شیرینی ها کوکی است. کوکی را می توتن در شکل و اندازه های مختلف پخت و به روش های گوناگون با مواد دلخواه تزیین کرد. کوکی کره ایی بافتی سبک و خوش طعم دارد و تزیین آن با مواد کره ایی-شکلاتی انجام می شود. تهیه آن سخت نیست ولی از ملزومات آن با هدف رسیدن به نتیجه مطلوب می توان به همزن برقی، قیف ماسوره دار و فر اشاره کرد. 


هر 4 عدد تخم مرغ را قبل از شروع آشپزی 15 دقیقه در محیط آشپزخانه قرار دهید تا سردی خود را از دست بدهند و با محیط هم دما شوند. زرده ها و سفیده های هر 4 عدد تخم مرغ را از هم تفکیک کنید؛ برای پخت این شیرینی خوشمزه اصلا به زرده های تخم مرغ احتیاجی نداریم پس زرده ها را برای مصراف دیگر در ظرفی ریخته و روی آن سلفون بکشید و در یخچال بگذارید.

کوکی کره ایی

سه عدد از سفیده های تخم مرغ را داخل یک ظرف بریزید سپس نصف قاشق چایخوری وانیل و 80 گرم پودر قند را به آن اضافه کنید و به مدت 3 دقیقه هم بزنید؛ حتما حتما از همزن برقی استفاده کنید و همه مواد را بزنید تا سفیده ها پف کرده و حجیم شوند، معمولا هم زدن با دست و همزن دستی نتیجه نمی دهد. سپس 80 گرم پودر بادام و 15 گرم آرد را به این مواد اضافه کنید و به هم زدن ادامه دهید تا مایه شیرینی آماده شود.

کوکی کره ایی

همیشه این مطلب را حین شیرینی پزی با سفیده های تخم مرغ به خاطر داشته باشید که هر مرحله که از سفیده استفاده می کنید حتما وانیل بریزید، معمولا سفیده تخم مرغ بوی زهم دارد و باید با مواد معطر و همزدن زیاد آن را از بین برد. پس در ریختن وانیل دستتان تنگ نباشد! نصف وانیل را در این مرحله بریزید و نصف دیگر را در مرحله تهیه مواد تزیینی آن.

مایه شیرینی ما آماده است باید از یک قیف ماسوره درشت و دندانه دار استفاده کنید و قیف را از مواد شیرینی پر کنید.

کف یک سینی فر را کاغذ روغنی بی اندازید و آن را با فرچه چرب کنید سپس با فاصله از مواد به شکل یه دایره قیف بزنید پشت سر هم و با فاصله به طوری که مرکز دایره ها خالی بماند. 

فر را از قبل گرم کنید دمای مناسب برای پخت این شیرینی 180 درجه سانتی گراد است و سینی فر را در طبقه وسط به مدت 15 دقیقه قرار دهید تا روی شیرینی ها تقریبا طلایی شده، پخته و آماده شوند. شیرینی ها را از سطح کاغذ روغنی جدا کنید و داخل یک بشقاب بچینید تا کمی خنک شوند.

کوکی کره ایی


حالا برای خوشمزه تر شدن این کوکی باید آن را با مواد کره ایی تزیین کنید:

یک عدد سفیده تخم مرغ باقی مانده را با همزن برقی بزنید تا سفید شده و پف کند، آن را کنار بگذارید.

میله های همزن برقی تان را که قبلا استفاده کردید در بیاورید و بشویید تمیز و خشک بودن میله های همزن طی مراحل شیرینی پزی برای رسیدن به نتیجه مطلوب از اهمیت زیادی برخوردار است. 50 گرم کره را داخل یک ظرف بی اندازید و همزن برقی را روشن کنید و کره را بزنید تا نرم و کرم رنگ شود. سپس سفیده حجیم را به کره نرم و کرم رنگ اضافه کنید و با یک لیستک مواد را به آرامی با هم ترکیب کنید.

150 گرم شکلات سفید را خرد کرده و داخل یک ظرف نسوز بریزید ظرف را روی بخار آب قرار دهید که می تواند درب کتری یا درب یک قابلمه حاوی آب جوش باشد، شکلات را مدام هم بزنید تا ذوب و رقیق شود سپس مابقی وانیل باقی مانده را داخل آن بریزید. شکلات سفید رقیق را به مواد قبل یعنی مخلوط کره و سفیده اضافه نمایید و باز همه مواد را مخلوط کنید. 

کوکی کره ایی

از کوکی های پخته و سرد شده بردارید یک سمت آن ها را در مواد قبل بزنید و روی آن دانه های رنگی تزیینی بپاشید. این کار را برای همه کوکی های آماده شده انجام دهید پس از تزیین کوکی ها را در یخچال بگذارید تا سرد شده و آماده شوند سپس با یک فنجان چایی سرو کنید. نوش جان

کوکی کره ایی

آخرین آموزش ها
برترین ها