haraj logo
جستجو

شیرینی کشمشی

مواد لازم :
آرد سفید : 250 گرمپودرقند : 180 گرمکره : 100 گرمروغن مایع : 50 گرمتخم مرغ : 2 عددکشمش پلویی : 100 گرموانیل : به مقدار لازم


ابتدا کره مون رو از یخچال در میاریم و اجازه می دیم تا توی محیط بمونه و نرم بشه. پودر قند مون رو چند بار خوب الک می کنیم تا گلوله نداشته باشه و یا تکه های قند داخلش  نباشه. کره که گرم شد حالا روغن مایع مون رو بهش اضافه می کنیم و هم می زنیم تا کاملا یک دست بشه. حالا پودر قند الک شده مون رو به مخلوط کره و روغن مایع اضافه می کنیم و هم می زنیم. باید بافت مخلوطمون پوک بشه. برای این که به بافت مورد نظرمون برسیم باید از هم زن برقی استفاده کنیم. با دور تند هم زن برقی به مدت پنج دقیقه ترکیب مون رو هم می زنیم تا به بافت مورد نظر مون برسیم. وقتی که بافت کره و پودر قند مون پوک و سبک شد حالا وانیل مون رو به ترکیب اضافه می کنیم و با دور متوسط هم می زنیم تا وانیل هم خوب ترکیب بشه.

تخم مرغ ها مون رو دونه دونه توی ظرف جدا می شکنیم و به ترکیب مون اضافه می کنیم. اول یکی رو اضافه می کنیم و با دور متوسط هم می زنیم وقتی که کاملا ترکیب شد دومی رو هم توی ظرف جدا می شکنیم و به ترکیب اضافه می کنیم. برای این که شیرینی کشمشی مون ترد بشه نباید بعد این که تخم مرغ ها رو اضافه می کنیم زیاد مخلوط رو هم بزنیم. ولی اگه دوست داشته باشیم شیرینی مون کمی نرم باشه هم می زنیم تا احتمال خرد شدنش کمتر بشه. این قسمت کاملا سلیقه ای هستش.

آرد مون رو توی ظرف جداگانه سه بار الک می کنیم تا یک دست بشه و گلوله نداشته باشه. آرد رو به آرومی به مخلوط مون اضافه می کنیم. مایع شیرینی کشمشی نباید سفت باشه پس احتمال اینکه آرد اضافه بیاد زیاده. باید تا جایی آرد اضافه کنید که با قاشق روی مایع شیرینی می کشید رد قاشق بمونه. کشمش ها رو هم می شوریم و می ذاریم تا کاملا آب شون کشیده بشه. بعد به مخلوط اضافش می کنیم و هم می زنیم تا کاملا پخش بشه.


سینی فر مون رو کاغذ روغنی و یا فویل می کشیم و خیلی کم با روغن چرب می کنیم. از مواد شیرینی کشمشی مون با قاشق بر می داریم و با فاصله توی سینی فر می ذاریم. از قیف برای ریختن شیرینی استفاده نمی کنیم چون کشمش ها توی قیف گیر می کنن و مشکل ایجاد می کنه. فر رو از قبل با دمای صد و هفتاد درجه سانتی گراد گرم می کنیم و می ذاریم تا خوب داغ بشه. اگه از فر برقی استفاده می کنید دما رو روی صد و پنجاه درجه سانتی گراد تنظیم کنید. وقتی که فر خوب داغ شد سینی فر رو داخل فر قرار می دیم و اجازه می دیم تا ده دقیقه سینی داخل فر بمونه و شیرینی های کشمشی مون خوب بپزن.

 


این شیرینی موقع پخت تغییر رنگ نداره و قرار نیست دورش طلایی بشه. فقط زیرش طلایی میشه. پس مواظب باشید تا زیادی داخل فر نمونه چون خشک میشه و ناخوشاینده. سینی رو به موقع از فر در بیارید و بذارید تا شیرینی ها کاملا سرد بشه. تا موقع جدا کردن خورد نشن یا نشکنن. وقتی که خوب خنک شدن از سینی جداشون می کنیم و توی ظرف مناسب می ذاریم و سرو می کنیم. 

شیرینی کشمشی

این شیرینی رو می تونید توی ظرف در بسته و خوب پوشیده شده داخل فریزر نگه داری کنین. به مدت طولانی باقی می مونه و تغییر رنگ نمیده. ولی آگه دیدین که رنگ شیرینی تون کرم رنگ شده ازش استفاده نکنید و بندازید دور. شیرینی یخ زده رو اگر نرم دوست دارید بذارید خودش یخ زدایی کنه و کاری باهاش نداشته باشید ولی اگه دوست دارید مثله اولش ترد باشه. شیرینی های یخ زده رو توی سینی فر بچینید و به مدت پنج تا هشت دقیقه توی فر با دمای 150 درجه بذارید تا یخ زدایی بشه و مثله اولش ترد و گرم میشه. 

دلیل استفاده از کشمش پلویی اینه که این کشمش ها رنگ روشنی دارن و بدون هسته هستن و توی شیرینی خوشایند تر هستن.

برای روی شیرینی ها می تونید از پودر پسته برای تزیین استفاده کنید.

آخرین آموزش ها
برترین ها