haraj logo
جستجو

مربای به

مواد لازم :
به : 1 کیلو گرمشکر : ۷۵۰ گرمآبلیمو : ۱ قاشق غذا خوریآب : ۵ لیوان

با سلام خدمت همراهان همیشگی هاراج  امیدوارم حالتون خوب باشه و روزگار بر وقف مرادتون. 

قرار گرفتن انواع مربای خوشمزه و خوش رنگ کنار سفره ی صبحانه ما ایراینان از دیرباز مرسوم است.

اگر چه در میان انواع مرباها، مربای هویج و آلبالو بیشتر مرسوم میباشد، ولی امتحان کردن سایر مربا هم خالی از لطف نمی باشد.

شما می توانید در منزل خود با توجه به هر فصل مربای خاص آن فصل را برای خود تهیه کنید و خوردنش لذت ببرید و با رعایت کردن اصول اساسی پخت مربا حتی برای مدت طولانی مربا را نگهداری و مصرف کنید.


از جمله دلایلی که باعث کپک زدن مربا می شود کم بودن میزان شکر مربا و یا غلظت کم مربا و قوام نیامدن کامل مربا می باشد، گاهی اوقات مربا بطور کامل پخته نمی شود و باعث کپک زدن مربا می شود.

شکر بیش از اندازه ی درون مربا و یا غلظت بیش از حد مربا باعث می شود که مربا شکرک بزند، ولی اگر مربای شما شکرک زد نگران نباشید، چون برخلاف کپک زدن مربا، شکرک زدن مربا قابل حل می باشد.

فقط کافی است مربای خود را درون قابلمه ی مناسبی ریخته و مقدار کمی آب جوش و آبلیموی طبیعی بر روی مربای خود ریخته و بگذارید تا مربای شما چند جوش بخورد تا شکرک مربا از بین برود.


یکی از اصول تهیه مربا این است که به اندازه ی میوه ای که برای تهیه مربا استفاده می کنیم به همان میزان نیز شکر برای پخت مربا استفاده کنیم.

اما گاهی اوقات برای تهیه مربا از میوه های استفاده می کنیم که به خودی خود بسیار شیرین می باشند، بنابراین اگر به میزان میوه مورد استفاده برای مربا از شکر استفاده کنیم مربای شما بیش از حد شیرین می شود، بنابراین در این مواقع از شکر کمتری می توانید استفاده کنید.

یکی از نکات مهم در پخت مربا این است که در تهاراجمراحل پخت مربا شعله زیر مربا را کم کرده و اجازه دهید مربا با شعله ی ملایم پخته شود، این کار باعث می شود که مربای شما هم خوش طعم تر و هم خوش رنگ تر شود.

دستور آشپزی امروز آموزش مربای به می باشد، مربای به یکی از مرباهای بسیار خوشمزه و خوش رنگ می باشد که طرفداران زیادی دارد. 


برای تهیه مربای به سعی کنید از به های محلی که دارای پوست کرکی و زرد می باشند استفاده کنید،این به ها معمولا ظاهری ناهمگونی دارند، به های که ظاهری صاف داشته و سبز رنگ می باشند برای تهیه مربا مناسب نمی باشند.

قبل از استفاده ی مربا مقداری از به را بچشید اگر به های شما شیرین بود میزان شکر را کمتر از مقدار به های مورد استفاده در مربا انتخاب کنید.

برای تهیه ی مربای به ابتدا به ها را خوب بشویید، پوست گرفته و به صورت مکعب های کوچک خرد کنید.

به ها را درون قابلمه ی مناسبی بریزید و شکر به همراه آب را نیز درون قابلمه ریخته و به وسیله یک قاشق محتویات درون قابلمه را به هم بزنید، تا در حدی که شکر با آب کمی حل شود.

سپس درب قابلمه را گذاشته و قابلمه را بر روی شعله با حرارت ملایم قرار دهید تا به ها کاملا پخته شده و مربا به غلظت کافی برسد.

در این مدت گاه گاهی مربای خود را هم بزنید تا هم مربای شما ته نگیرد و هم مربا به طور یکنواخت پخته شود.

مربای به

مربای به


بعد از این که مربا قوام لازم را یافت و به غلظت خود رسید آبلیموی طبیعی را نیز به مربای به خود اضافه کنید و اجازه دهید آبلیمو به همراه مربا چند جوش بخورد.

بعد از این مرحله شعله زیر مربای به را خاموش کرده، و بگذارید مربای به سرد شود، در این مرحله مربای به شما آماده است، میتوانید مربای به را درون ظرف مناسب بریزید و مصرف کنید، نوش جان

( برای تشخیص این که مربا قوام لازم را یافته و به غلظت خود رسیده است، مقدار کمی از شهد مربا را درون قاشقی بریزید و بگذارید سرد شود، بعد از سرد شدن شهد اگر شهد شما حالت چسبندگی داشت، مربا به غلظت خود رسیده است.)

مربای به

آخرین آموزش ها
برترین ها