haraj logo
جستجو

استانبولی با گوشت چرخ کرده

مواد لازم :
برنج : 3 پیمانهپیاز : 1 عددپروغن : به میزان لازمگوشت چرخ کرده : 500 گرمنمک،فلفل،زردچوبه : به میزان لازمدارچین : 1/2 قاشق چایخوریآب جوش : به مقدار لازمرب گوجه فرنگی : 2 قاشق غذاخوریگوجه فرنگی : 3 عدد

 استانبولی غذای رایج ایرانیان است که با انواع گوشت درست می شود. معمولا گوشت استفاده شده در استانبولی گوشت چرخ کرده است که ما هم در این بخش به تهیه استانبولی با گوشت چرخ کرده که به صورت کته درست می شود می پردازیم. اما اگر شما دوست دارید این غذا را با گوشت تکه ای درست کنید می توانید بجای اینکه گوشتتان را چرخ کنید آن را برش داده و استفاده کنید. مراحل تهیه استانبولی به این صورت است که اول باید گوشت چرخ کرده را با بقیه مواد آماده کنیم تا موقع دم گذاشتن برنج موادمان حاضر باشد.


اول از همه پیاز را پوست می کنیم و خرد می کنیم. در تابه روغن می ریزیم و روی گاز می گذاریم و بعد داغ شدن روغن، پیاز را در آن می ریزیم و سرخ می کنیم.

استانبولی با گوشت چرخ کرده


گوشت چرخ کرده را به پیاز اضافه می کنیم و تفت می دهیم. فلفل، زردچوبه و دارچین را اضافه می کنیم و تفت می دهیم. باید از قبل کتری آبمان جوشیده و حاضر باشد و الان سه لیوان از آب جوش کتری را روی مخلوط گوشتمان می ریزیم و صبر می کنیم تا گوشت خوب بپزد.

استانبولی با گوشت چرخ کرده


بعد از اینکه گوشت پخته شد رب گوجه فرنگی و نمک را به آن اضافه می کنیم و وقتی آب گوشت کاملا بخار شده و تمام شد آن را از روی شعله برمی داریم و کنار می گذاریم.


گوجه فرنگی ها را می شوییم و سر و ته آنها را برش می دهیم. سپس در مخلوط کن می ریزیم و همه را له می کنیم. گوجه ها را در قابلمه می ریزیم و سه لیوان آب به آن اضافه می کنیم.


برنج را پاک می کنیم و چند دور با آب می شوییم تا تمیز شود و بعد به گوجه فرنگی اضافه می کنیم. آبی که از روی سطح برنج و گوجه فرنگی قرار می گیرد باید تقریبا 5 سانتی متر بالاتر باشد. اگر آب در سطح پایین تری بود مقداری آب به آن اضافه می کنیم تا به حد دلخواهمان برسد.


کمی نمک و روغن به برنج اضافه می کنیم و یک ساعت صبر می کنیم تا برنج در این حالت خیس بخورد. بعد از یک ساعت قابلمه را روی گاز می گذاریم و میزان حرارت را کم می کنیم تا آب برنج بجوشد و بخار شود.


هدف از جوشاندن برنج پخته شدن آن است برای همین اگر برنج هنوز مغز پخت نشده بود چند لیوان آب ترجیحا گرم به برنج اضافه می کنیم تا برنج خوب پخته شود.


بعد از پخته شدن کامل برنج، مرکز برنج را با قاشق کنار می زنیم یا خالی می کنیم و مخلوط گوشت چرخ کرده را داخل برنج می ریزیم و روی گوشت چرخ کرده، برنجی که کنار زده ایم را می ریزیم تا گوشت کامل زیر برنج مخفی شود.

استانبولی با گوشت چرخ کرده


اول دمکنی و بعد در قابلمه را می گذاریم و صبر می کنیم تا روی حرارت ملایم برنجمان دم بکشد. بعد از دم کشیدن برنج، استانبولی پلو آماده می شود و آن را کنار مخلفاتی که معمولا کنار برنج می گذارند سرو می کنیم.


- برای پختن برنج در فر باید از قابلمه کاملا فلزی یا قابلمه ای که در دسته یا دیگر اجزای آن پلاستیک به کار نرفته باشد استفاده کنید و بعد کشیده شدن آب برنج روی گاز، قابلمه را در فر بگذارید. دمای فر باید 300 درجه سانتی گراد باشد. برنج معمولا در نیم ساعت داخل فر دم می کشد ولی اگر هنوز دم نکشیده بود زمان بیشتری صبر کنید.

- برای له کردن گوجه فرنگی اگر پوستش را بگیرید بهتر خواهد بود چون پوست گوجه در مخلوط کن له نمی شود. برای اینکه بتوانید راحت پوست گوجه فرنگی را بگیرید یک کاسه آب داغ حاضر کنید و گوجه ها را یکی یکی در آن بیاندازید و به راحتی پوستش را جدا کنید.

- از ته دیگ خوشمزه استانبولی غافل نشوید چون که بخاطر مخلوط شدن گوجه و برنج هم ظاهر زیبایی دارد و هم طعم فوق العاده ای.

استانبولی با گوشت چرخ کرده

آخرین آموزش ها
برترین ها