haraj logo
جستجو

استانبولی با گوشت چرخ کرده و لوبیا سبز

مواد لازم :
برنج : 2 پیمانهلوبیا سبز : 500 گرمگوشت چرخ کرده : 500 گرمپیاز : 1 عددسیر : 2 حبهادویه : 1 قاشق چایخوریپودر زیره : 1/2 قاشق چایخوریپودر فلفل قرمز : 1/2 قاشق چایخوریپودر آویشن : 1/2 قاشق چایخوریزردچوبه : 1 قاشق چایخوریفلفل سیاه : 1/2 قاشق چایخوریرب گوجه فرنگی : 3 قاشق غذا خوریآبلیمو : 2 قاشق غذا خوریروغن سرخ کردنی : نصف استکاننمک : به مقدار لازمزعفران : 1/2 قاشق چایخوریآب : به مقدار لازمآب جوش : نصف استکان

به نام خدا

 سلام به هاراجی های گل و گلاب ...

 

ابتدا برنج را 6 الی 8 ساعت قبل در داخل ظرف پر از آب و دو قاشق چای خوری نمک می ریزیم تا خیس بخورد تا بعد از پخت سفید تر و نرم تر و بلند تر شود.


حال در ادامه لوبیا سبز ها را تمیز می شوییم و در داخل آبکش مناسبی می ریزیم تا آبشان گرفته شود بعد آن ها را در اندازه های دلخواه خرد می کنیم و آماده کنار می گذاریم.


 سیر را ها را در داخل ظرف پر از آبی می ریزیم و 15 الی 20 دقیقه صبر می کنیم تا سیر ها خیس بخورند این کار باعث می شود زود تر و راحت تر پوست آن ها گرفته شود.

بعد پوست سیر ها را می گیریم و خیلی ریز در داخل ظرفی خرد می کنیم و آماده کنار می گذاریم.


زعفران ساییده شده را در داخل ظرف درب داری می ریزیم بعد نصف استکان آب جوش را اضافه می کنیم و درب ظرف را گذاشته و ظرف را روی حرارت بخار آب یا حرارت سماور می گذاریم تا زعفران دم بکشد.


 پیاز را پوست گرفته و تمیز می شوییم سپس در داخل تابه مناسبی خیلی ریز خرد می کنیم و چهار قاشق غذا خوری روغن سرخ کردنی و سیر خرد شده اضافه می کنیم و روی حرارت با شعله متوسط می گذاریم و تفت می دهیم تا پیاز و سیر خرد شده از خامی در آمده و سبک و نرم و کمی سرخ شوند.


 حال در ادامه گوشت چرخ کرده را اضافه می کنیم و مواد را با قاشق زیر و رو می کنیم و هم می زنیم تا مواد مخلوط شده و 3 الی 4 دقیقه تفت می دهیم تا گوشت چرخ کرده رنگش تغییر کرده و کمی سرخ شود.


 بعد لوبیا سبز خرد شده را اضافه می کنیم و مواد را زیر و رو کرده و هم می زنیم تا مواد مخلوط شده و مقداری نمک و فلفل سیاه و پودر زیره و پودر فلفل قرمز را اضافه می کنیم و با قاشق هم می زنیم تا خوب مواد قاطی شوند.

استانبولی با گوشت چرخ کرده و لوبیا سبز

 

 حال در ادامه پودر آویشن و زرد چوبه و ادویه و رب گوجه فرنگی را اضافه نموده و مجددا مواد را زیر و رو کرده و هم می زنیم تا مواد با هم خوب مخلوط شوند و دو سوم لیوان آب جوش اضافه می کنیم و درب تابه را می گذاریم تا لوبیا سبز ها و سایر مواد کاملا پخته شوند.

 

 در داخل قابلمه مناسبی 6 لیوان آب می ریزیم و دو قاشق چای خوری نمک اضافه کرده  قابلمه را روی حرارت با شعله زیاد می گذاریم تا به جوش آید. 


بعد در ادامه وقتی آب شروع به جوشیدن کرد برنج خیس را اضافه می کنیم و هم می زنیم بعد از 6 الی 8 دقیقه یکی از برنج ها را بین دو انگشت فشار می دهیم وقتی برنج له شد ولی مغزش خام بود آبکش می کنیم.


 در داخل قابلمه مناسبی دو قاشق غذا خوری روغن سرخ کردنی می ریزیم و بعد ته دیگ مورد نظر را گذاشته سپس برنج آبکش شده را می ریزیم و سپس مواد مخلوطی پخته شده لوبیا سبز را اضافه می کنیم و درب قابلمه را دم کنی می گذاریم و به مدت 30 الی 40 دقیقه قابلمه را روی حرارت ملایم دم گذاشته تا مواد خوب پخته شوند.

استانبولی با گوشت چرخ کرده و لوبیا سبز

 بعد از زمان مقرر قابلمه را از روی حرارت بر می داریم حال استانبولی با گوشت چرخ کرده با لوبیا سبز خوشمزه ما آماده شد آن در داخل ظرف سرو می ریزیم و همراه سالاد دلخواه و در کنار خانواده محترم میل کنید.

نوش ... جان ...

استانبولی با گوشت چرخ کرده و لوبیا سبز

آخرین آموزش ها
برترین ها