haraj logo
جستجو

استانبولی با گوشت چرخ کرده

مواد لازم :
برنج : ۴ پیمانهگوشت چرخ کرده : ۳۰۰ گرمرب گوجه فرنگی : به مقدار لازمنمک،فلفل، زردچوبه : به میزان لازمسیب زمینی : ۳ عددروغن سرخ کردنی : به میزان لازمپیاز : ۱ عدد

با سلام خدمت دوستان خوبم. امروز طرز تهیه یه غذای ساده و آسون رو میخوام براتون بنویسم. که همه ما ایرانیها اون رو خوب بلدیم درست کنیم. البته این غذای به ظاهر ساده پر از خاصیت و منفعت هست برامون. چون هم از برنج، سیب زمینی و هم گوشت استفاده میکنیم که هم شامل ویتامین و پروتئین و کربوهیدرات زیادی هستن. که هم شامل فیبر، آهن، کربوهیدرات و ویتامین های بسیار دیگه هست. که هم برای سلامت پوست و هم مو بسیار مفیده. فیبر بالایی که داره جلوگیری میکنه از چاق شدن افراد اگر به اندازه و تو وعده غذایی درست استفاده بشه.

پروتئین بالای گوشت باعث افزایش توده عضلانی میشه، همپنین کلسیم زیادی که داره باعث سلامت استخوانها شده و از پوکی استخوان جلوگیری میکنه.خاصیتهای برنج که احتیاجی به گفتن نداره و لی مقدار کمی از خاصیتهاشونو براتون نام میبرم. برنج دارای کربوهیدرات بالایی هست که باعث میشه سوخت و ساز بدن تنظیم شه و سطح انرژی بدن بالا بره. حالا نوبت سیب زمینی هست. سیب زمینی دارای پتاسیم بالایی هست که مثل آرام بخشه برای ماهیچه ها و همین امر باعث خواب راحت میشه برای ما.


ابتدا برای تهیه این غذا میریم سراغ سیب زمینی هامون. دو تا از سیب زمینی ها رو پوست میکینم و میشوریمشون و به صورت مربعی خردشون میکنیم و میزاریم کنار. بعد از اون نوبت پیازمونه. پیازمون رو بر میداریم و پوست میکنیم و میشوریمش و به صورت نگینی خردشون میکنیم و اونها رو میزاریم بمونه تا از اش تو غذا استفاده کنیم.

حالا یه تابه رو بر میداریم و روغن میریزیم داخلش و میزاریم رو حرارت تا روغنش داغ شه زمانی که روغنمون داغ شد  پیازهایی که نگینی خرد کرده بودیم رو میریزیم داخلش و شروع میکینم به تفت دادنش. همینکه پیازها کمی سبک شد زردچوبه رو بهش اضافه میکنیم و مجدد با هم دیگه تفتشون میدیم. زمانی که پیازها داشت تغییر رنگ میداد گوشت چرخ کردمون رو بهش اضافه میکنیم و شروع میکنیم با هم دیگه تفتشون میدیم. ( یه نکته ای هست که در اینجا باید بهتون بگم. برای گوشت چرخ کرده بهتره از مخلوط گوشت گوسفندی و گوساله استفاده کنیم که سردی گوشت گوساله و هم گرمی گوشت گوسفند گرفته بشه).

استانبولی با گوشت چرخ کرده

 

استانبولی با گوشت چرخ کرده


زمانی که گوشت رو اضافه کردیم به پیاز داغ ها شروع میکنیم به تفت دادنشون. فقط گوشتها باید قشنگ سرخ بشه. وقتی گوشتها تغییر رنگ داد، سیب زمینی هایی که خرد کرده بودیم رو هم به گوشت چرخ کردمون اضافه میکنیم و اونها رو هم با هم دیگه تفتشون میدیم بعد از اینکه سیب زمینی ها رو هم تفت دادیم کمی رب رو اضافه میکنیم و با بقیه مواد تفتش میدیم.

تفت دادن خوب رب باعث میشه هم خامی رب گرفته بشه و هم غذامون خوشرنگ تر بشه و در آخر هم نمک و فلفل رو به مخلوط گوشتیمون اضافه میکنیم و میزاریم کنار. در ادامه میریم سراغ برنجمون. برنج رو پاک میکنیم و میشوریمش و از روز قبل میزاریم با نمک زیاد خیس بخوره.

استانبولی با گوشت چرخ کرده

استانبولی با گوشت چرخ کرده


سپس برنجمون رو میشوریم تا نمک اضافیش بره. سپس در ادامه یه قابلمه بر میداریم و برنجمون رو همراه با کمی نمک و ۱ پیمانه آب بیشتر از برنجمون میریزیم تو قابلمه. نمک رو برای برنج کم میریزیم چون تو مایه گوشتیمون نمک زدیم. سپس مخلوط سیب زمینی و گوشتمون رو به برنجمون  اضافه میکنیم و هم میزنیم تا همه مواد با برنج مخلوط بشه سپس کمی هم روغن اضافه میکنیم و برنج رو میزاریم رو حرارت تا به جوش بیاد.

میذاریم برنج بمونه رو حرارت تا آب داخلش تبخیر بشه همین که آب برنجمون تبخیر شد از رو حرارت بر میداریمش. سپس یه قابلمه دیگه برداشته و کفشو چرب میکنیم و میزاریم کنار. سپس سیب زمینی سوم رو پوستشو میگیریم و خوب میشوریمش و به صورت ورقه ای برشش میدیم و کف قابلمه ایی که چرب کردیم میچینیم برای ته دیگ و برنجمون رو میریزیم روی سیب زمینی ها و چند تا سوراخ هم روی برنج ایجاد میکنیم که بهتر دم بکشه. سپس کمی آب و روغن میدیم روی برنجمون و میزاریم برای دم کشیدن. بعد از ۴۵ دقیقه استانبولی ما آماده شده و تو دیس میکشیم و با سالاد شیرازی و ترشی سروش میکنیم. نوش جان.

استانبولی با گوشت چرخ کرده

آخرین آموزش ها
برترین ها