haraj logo
جستجو

کوکی عسلی

مواد لازم :
تخم مرغ : 2 عدد آرد گندم : 60 گرم نمک : مقداری بکینگ پودر : نصف قاشق چایخوری پودرقند : 60 گرم وانیل : 1 قاشق چایخوری کره : 70 گرم عسل : 1 قاشق غذاخوری

سلام دوستان عزیز و همراهان گرامی هاراج. چند دقیقه وققتان را می گیریم تا یک شیرینی خوشمزه را گام به گام به شما آموزش دهیم:

کوکی نوعی شیرینی بوده که به دلیل سادگی در پخت و در دسترس بودن مواد اولیه آن بیشتر به صورت خانگی تهیه می شود. مواد اولیه آن آرد گندم، تخم مرغ، شکر و کره است که اگر بخواهید آن را طعم دار کنید می توانید به آن گردو، خرما و یا عسل اضافه کنید. کوکی که الان برای شما شرح داده می شود کوکی عسلی است و در آن فقط از یک قاشق غذا خوری عسل استفاده می شود که اگر از عسل طبیعی و مرغوب باشد طعم فوق العاده ایی به این شیرینی می دهد. این کوکی معمولا به صورت ساده و بدون تزیین سرو می شود اگر بخواهید می توانید مقداری پودر قند به آن بپاشید. 

کوکی های طرح دار معمولا در قالب های یک تکه پخته می شوند این قالب ها به شکل یک سینی هستند که یک شکل معین بصورت ردیفی در آن قعر و تکرار شده و در آخر جمعا به ما 20 یا 30 عدد کوکی می دهند. اگر مایل به پخت کوکی های بیشتری هستید باید از چند سینی استفاده کنید و مواد اولیه را به همان نسبت چند برابر کنید تا در آن واحد درون یک فر کوکی های بیشتری درست کنید. 

برای تهیه این شیرینی خوشمزه نکات زیر را رعایت کنید: 1. از تازه ترین مواد استفاده کنید، از آرد کهنه و یا پودر وانیلی که بوی خود را از دست داده استفاده نکنید. 2. فر را از قبل روشن کنید تا گرم شود. 3. برای پخت کوکی از آرد گندم استفاده کنید 4. همواره وانیل را به همراه شکر یا پودر قند به  تخم مرغ ها اضافه نمایید. 5. تا آن جا که ممکن است به جای شکر از پودر قند استفاده کنید. 

برای این شیرینی از کره شیرین یا بی نمک استفاده کنید چون طعم بهتر و بافت خامه ایی دارد؛ گاه وقتی بحث از کره می شود پای مارگارین هم به میان می آید، مارگارین از نظر ظاهری شبیه به کره است اما به پای کره نمی رسد و عطر و طعم کره را ندارد. اعتقاد بر این است که مارگارین از کره سالم تر است و به همین خاطر کسانی که رژیم کنترل چربی خون دارند مارگارین را ترجیح می دهند اما باید بدانید که مارگارین نه تنها سالم تر از کره نیست بلکه چربی هیدروژنه هم دارد و در واقع سبب افزایش کلسترول خون می شود تنها مزیت مارگارین ها پایین بودن میزان کالری آن هاست. 


در آغاز مواد خشک را آماده کنید.

60 گرم آرد گندم را با کمی نمک پودری و نصف قاشق چایخوری بیکینگ پودر مخلوط نمایید سپس این مواد خشک را دو الی سه مرتبه الک کنید تا هوا از بین ذرات آرد عبور کرده و سبب تردی بیسکوئیت شود. 

کوکی عسلی


مایه تخم مرغی را درست کنید.

2 عدد تخم مرغ درشت را 30 دقیقه زودتر از یخچال خارج کنید تا با محیط هم دما شود.

2 عدد تخم مرغ را در ظرفی بشکنید و با همزن برقی بزنید تا کاملا کرم رنگ شود سپس 60 گرم پودر قند و یک قاشق چایخوری پودر وانیل را به آن اضافه کنید و به همزدن ادامه دهید تا مواد کرم رنگ و حجیم و سفت شود. 

کوکی عسلی


مواد خشک را به مایه تخم مرغی اضافه کنید.

حالا مواد خشک را کم کم به مواد قبل بی افزایید و هم بزنید. سپس 70 گرم کره ذوب شده را کم کم به مایه شیرینی افزوده و با لیستک همه مواد را باهم مخلوط نمایید. 1 قاشق غذاخوری عسل رقیق شده را هم به مواد قبل اضافه کنید و خوووب هم بزنید تا یکدست شود. مواد را برای مدتی در یخچال بگذارید. 

کوکی عسلی


مایه را در قالب بریزید و در فر قرار دهید. 

مایه آماده را از یخچال خارج کرده و قالب صدفی را با کمی کره چرب کنید، حالا با قاشق از مواد بردارید و داخل قالب ها بریزید.

کوکی عسلی

قالب را در فری با دمای 180 درجه سانتی گراد به مدت 10-15 دقیقه قرار دهید تا کاملا پخته شوند. این شیرینی را از فر و قالب خارج کرده و با یک فنجان چای یا قهوه سرو کنید؛ نوش جان همگی تان. 

کوکی عسلی

آخرین آموزش ها
برترین ها