haraj logo
جستجو

نان لواش خانگی روی گاز

مواد لازم :
آرد : 500 گرمآب : سه پنجم پیمانهخمیر مایه : 10 گرمروغن مایع : 60 گرمشیر : 170 میلی لیتر


تهیه انواع نان در منزل کار بسیار لذت بخش و پر فایده ای است خصوصا برای مواقعی که به دنبال تنوع در تهیه غذاها و نان های خانگی هستید و یا از کیفیت نان های بیرون از منزل زیاد راضی نیستید. در واقع با تهیه نان داخل منزل خودتان علاوه بر مصرف نان طبیعی و خانگی، از بوی خوش نان ساخته دست خودتان نیز لذت کافی را خواهید برد. شاید در نگاه اول تهیه نان در خانه کار دشواری به نظر برسد اما باید بدانید که این کار کاملا راحت است و فقط با در اختیار داشتن کمی آرد و روغن و یک ماهیتابه می توان این کار را به راحتی انجام داد پس در ادامه با من همراه شوید تا با طرز تهیه نان لواش خانگی آشنا شوید و بتوانبد آن را در منزل تهیه کنید.

برای شروع کار ابتدا در یک ظرف خمیر مایع را به همراه کمی آب ولرم و نمک با هم مخلوط کرده و آن را در جای نسبتا گرمی قرار می دهیم تا خمیر مایع به عمل آمده و پف کند. برای ای کار بهتر است از خمیر مایع فوری استفاده شود. سپس وقتی خمیر مایع به عمل آمد داخل آن مقداری روغن مایع ریخته و با هم مخلوط می کنیم.

نان لواش خانگی روی گاز


سپس شیر را کمی حرارت می دهیم تا ولرم شود بعد آن را کم کم به مواد اضافه کرده و با هم ترکیب می کنیم. حالا در ظرفی جدا، آرد را چند بار الک می کنیم و آن را کم کم به موادمان اضافه کرده و همه را با هم خوب ترکیب می کنیم برای این کار می توان از همزن دستی استفاده کرد. وقتی برای مدتی مواد را با همزن دستی با هم ترکیب کردیم به گونه ای که یک دست شد و کمی از مواد به همزن چسبید حالا نوبت به ورز دادن خمیر با دست است. بنابراین خمیر را از داخل کاسه جمع می کنیم و آن را روی یک سطح تمیز و صاف که قبلا کمی آرد پاشیده ایم قرار می دهیم. حالا خمیر را با دست حسابی ورز می دهیم و اگر متوجه شدید که خمیر به دستتان می چسبد می توانید دستتان را با روغن یا آب مرطوب کرده و به ورز دادن ادامه دهید تا خمیر سفت (خیلی سفت نشود) و یک دست شود.

در ادامه وقتی خمیر آماده شد و دیگر به دست نچسبید باید یک ظرف مثلا یک کاسه بزرگ را با روغن کمی چرب کرده و خمیر را داخل آن قرار دهیم و روی آن را یک پارچه تمیز بکشیم و در یک جای گرم به مدت 2 ساعت قرار دهیم تا خمیر آماده شود و پف کند. سپس به سراغ مرحله بعد می رویم.

نان لواش خانگی روی گاز


در این مرحله بعد از اینکه خمیر به مدت 2 ساعت استراحت کرد و حجمش بیشتر شد حالا پارچه را از روی آن برداشته و پف خمیر را می خوابانیم. حالا دوباره خمیر را روی یک سطح صاف و تمیز قرار داده و کمی آرد روی آن می پاشیم و به اندازه ای که می خواهیم نان لواش درست کنیم خمیر را به چند قسمت تقسیم کرده و با وردنه آن را صاف می کنیم. (می توان تمام خمیر را یکجا با وردنه صاف کرد و یک نان لواش تهیه کرد اما تهیه چند نان لواش با این خمیر بهتر و راحت تر است)

دقت داشته باشید خمیر را باید با وردنه خیلی نازک کنید تا قطر نان لواش زیاد نشود. حالا یک ماهیتابه نچسب را روی شعله گاز با حرارت ملایم قرار می دهیم تا داغ شود سپس خمیر را که با وردنه نازک کرده ایم یک بار دیگر با دست نازک کرده و صاف می کنیم و آن را داخل ماهیتابه قرار می دهیم و منتظر می مانیم تا یک طرف نان پخته شود و حباب بزند. سپس خمیر را پشت و رو کرده تا طرف دیگر آن نیز طلایی و پخته شود.

وقتی دو طرف نان کاملا طلایی و پخته شد و شکل نان به خود گرفت، نان ها را داخل پارچه ای تمیز قرار داده و روی آن را می پوشانیم تا خشک نشود و هنگام سرو صبحانه یا عصرانه به همراه سایر مخلفات میل کرده و از طعم یک نان خانگی خوشمزه لذت ببرید.

 نان لواش خانگی روی گاز

آخرین آموزش ها
برترین ها