haraj logo
جستجو

کنسرو خانگی پوره گوجه فرنگی

مواد لازم :
گوجه فرنگی : 6 کیلوبرگ سبز ریحان : 50 گرمنمک : 8 قاشق چایخوریآبلیمو : 4 قاشق غذاخوری

با 6 کیلوگرم گوجه فرنگی تقریبا 4 بطری متوسط پوره خوشمزه گوجه فرنگی خواهید داشت که برای تهیه خورش ها و سس ها می توانید از آن استفاده نمایید. برای تهیه پوره گوجه فرنگی کنسروی به صورت خانگی باید گام های زیر را انجام دهید. (استریل کردن و جوشاندن از مهم ترین بخش های این دستورالعمل به حساب می آیند.


برای تهیه و نگهداری کنسرو پوره گوجه فرنگی به 4 عدد بطری شیشه ایی دهان گشاد در سایز متوسط نیاز دارید؛ و قبل از دست به کار شدن باید آن ها را استریل کنید. استریل کردن از نکات مهم در تهیه ترشیجات، کمپوت ها و کنسرو هاست، برای این منظور 4 عدد بطری شیشه ایی سالم و بدون ترک خوردگی و با درب محکم را انتخاب کنید، بطری ها را با مایع ظرفشویی و آب سرد کاملا بشویید و کنار بگذارید. یک قابلمه بزرگ با کفه تخت را بشویید، قابلمه را باید در قدوقواره ایی انتخاب کنید که 4 عدد بطری شیشه ایی ما به راحتی داخل آن قرار بگیرد. 

قابلمه را تا نیمه آب کنید و روی حرارت ملایم گاز قرار دهید، بطری ها را به همراه درب آن ها داخل قابلمه قرار دهید، باید آب کاملا روی بطری ها را بپوشاند، اگر آب کم بود باز هم آب درون قابلمه بریزد، از لحظه ایی که آب شروع به قل خوردن می کند بگذارید 10 دقیقه بجوشد تا میکروب های ظرف کاملا کشته شود. 

پس از ده دقیقه فقط گاز را خاموش کنید و دست به ظروف نزنید؛ بگذارید آب گرمای خود را از دست بدهد؛ پس از خنک شدن با دستان کاملا تمیز یا با یک انبرک ظرف را خارج کنید و روی یک پارچه تمیز قرار دهید، تا آب درون آن ها کاملا خشک شود. 

کنسرو خانگی پوره گوجه فرنگی


6 کیلوگرم گوجه فرنگی رسیده را خریداری کنید، گوجه فرنگی ها را با آب سرد بشویید. هر عدد گوجه فرنگی را با چاقو دو نیمه کنید، ناحیه سبز رنگ بالایی و تخمه های درون آن را خارج کنید و سپس داخل یک قابلمه بزرگ بی اندازید. این کار را برای همه گوجه فرنگی ها انجام دهید تا 6 کیلو به اتمام برسد.


قابلمه را روی حرارت متوسط گاز قرار دهید تا گوجه ها با حرارت ملایم کاملا پخته و له شوند. پس از آن که بافت گوفه فرنگی ها پخته و نرم شد و عصاره آن ها در اثر پختن بیرون آمد، گاز را خاموش کنید و بگذارید تا مواد درون قابلمه گرمای خود را از دست بدهید. حالا با یک گوشتکوب دسته بلند محتوای درون قابلمه را بسایید، این کار را به آرامی انجام دهید تا مواد به اطراف نریزد. (می توانید از بلندر هم استفاده کنید) سپس این پوره را با یک پارچه تمیز صاف کنید تا پوست گوجه فرنگی و احیانا دانه های باقی مانده کاملا جدا شوند.

کنسرو خانگی پوره گوجه فرنگی


بطری های استریل شده را با دست کاملا تمیز بردارید، داخل هر بطری چند برگ سبز و تازه ریحان بی اندازید. سپس با ملاقه از پوره گوجه فرنگی بردارید و داخل بطری بریزید، وقتی پوره گوجه فرنگی نصف بطری را پر کرد، 2 قاشق چایخوری نمک و یک قاشق غذاخوری آبلیمو به آن بی افزایید و مجددا نیمه دیگر بطری را با پوره گوجه فرنگی پر کنید، در آخر درب بطری را محکم ببندید. این کار را برای هر 4 بطری انجام دهید.


باید مرحله مهم و حیاتی را انجام دهید و آن کنسرو کردن بطری هاست، برای این منظور مجددا از همان قابلمه بزرگ که برای جوشاندن بطری ها استفاده کرده بودید استفاده نمایید، از دو تکه پارچه نخی استفاده کنید، یک تکه پارچه را به شکل مربع تا بزنید و کف قابلمه قرار دهید سپس بطری ها را روی آن بگذارید، تکه پارچه بعدی را تا بزنید و لا به لای بطری ها قرار دهید تا پارچه مانع بین بطری ها شود. آب باید کاملا روی بطری ها را بپوشاند، اجازه دهید تا به مدت 45 دقیقه بطری ها درون آب در حال جوشیدن بمانند.

پس از 45 دقیقه گاز را خاموش کنید و تا وقتی که دمای آب از بین می رود اجازه دهید بطری ها درون قابلمه بمانند. در نهایت بطری ها را از قابلمه بیرون بیاورید و کاملا خشکشان کنید و در جایی تاریک، سرد و خنک قرار دهید، مثل زیر زمین یا کابینت های آشپزخانه که دورتر از گاز قرار دارند. هر بطری را که برای مصرفتان باز می کنید از آن پس در یخچال بگذارید و به مرور به مصرف برسانید. 

نوش جان 

کنسرو خانگی پوره گوجه فرنگی 

آخرین آموزش ها
برترین ها