haraj logo
جستجو

کره خانگی

مواد لازم :
ماست : 1 کیلوآب : 2 لیترنمک : خیلی کم
ابتدا و برای شروع کار 1 کیلو ماست و 2 لیتر آب را داخل مخلوط کن می ریزیم و مقداری نمک به آنها اضافه می کنیم و یا با همزن انها را برای مدت 20 دقیقه خوب مخلوط می کنیم تا روی آن حبابهایی ایجاد شود. در صورتی که بخواهیم زمان کمتر صرف مخلوط کردن شیر و آب بکینم داخل ماست و آب مقداری آب گرم نیز می ریزیم تا کف از بین نرود.

کم کم کف روی ماست و اب داخل ظرف زیاد می شود و کفها با هم ترکیب می شوند و کم کم شکل جامد گیدا می کند و از مایع جدا می شود که مایعی که جدا می شود در واقع دوغ است. یعنی وقتی با استفاده از ماست کره درست می کنید نتیجه آن به دست آوردن کره و دوغ است.

کره خانگی


سپس در ادامه پارچه تنطیف را داخل یک ظرف می گذاریم و مواد مرحله قبل را داخل پارچه می ریزیم و ظرف را تکان می دهیم تا آب و کره از هم جدا شوند و در داخل ظرف کمی یخ می ریزیم تا کره زودتر شکل بگیرد و منسجم شود. سپس پارچه تنطیف را با دست فشار می دهیم تا کاملا مایع آن جدا شود و باید در نظر داشته باشیم اگر این مایه از کره جدا نشود باعث خراب شدن و بد بو شدن کره می شود.


سپس کره به دست امده را از پارچه در می اوریم و با کمک دست به آن شکل می دهیم و یا آن را در قالب می ریزیم و سپس روی کره را می پوشانیم تا بو نگیرد و آن را داخل یخچال می گذاریم تا کره سفت شود و ببندد.


سپس وقتی کره سفت شد آن را از یخچال بیرون آورده و برای صبحانه با پنیر و مربا و خامه و عسل و چای و ... میل می کنیم و یا حتی ان را برای سرخ کردن برخی غذاها و یا لای برنج استفاده می کنیم. فقط باید توجه داشته باشیم که کره خانگی برخلاف کره های موجود در بازار به راحتی در دهان آب می شود و چربی هایی به حالت چسبنده در دهان باقی نمی گذارد و نسبت به ماستی که در تهیه ان استفاده می شود مقدار کمی کره حدود 50 تا 100 گرم کره به دست می آیدو شاید به همین دلیل خیلی تهیه کره در منزل به صورت طبیعی به صرفه نباشد و بنابراین این قضیه نشان مید هد که احتمالا یک سری مواد افزوردنی در کره های بازاری استفاده می شود و آناه را چرب تر و مقرون به صرفه تر می کند. نوش جان

امیدوارم از دستور تهیه کره خانگی خوشتان آمده باشد و آن را در منزل درست کرده و استفاده کنید.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها