haraj logo
جستجو

کیک شیفون با طعم چای سبز

مواد لازم :
تخم مرغ : 5 عددپودرقند : 160 گرمروغن : 80 میلی گرمآب : 120 میلی لیتربکینگ پودر : 1 قاشق چایخوریآرد : 110 گرمچای سبز خشک : 8 گرمعسل : 1 قاشق غذاخوریوانیل : 1 قاشق چایخورینشاسته ذرت : مقداری

کیک شیفون با طعم چای سبز رنگ زیبایی دارد و پخت آن ایده جالبی به نظر می رسد. اصولا کیک های خانواده شیفون را با خامه تزیین نمی کنند و اغلب بدون تزیین یا تزیین اندک سرو می کنند. برای تزیین های ساده از ترکیب خاک قند و آرد سفید استفاده کنید با الک روی کیک بریزید یا از کاغذ های نقش دار استفاده کنید تا طرح های قشنگتری را با خاک قند و آرد روی کیک ایجاد کنید. 


زرده و سفیده 5 عدد تخم مرغ درشت را از هم جدا کنید و هر کدام را در یک ظرف جداگانه بریزید.

کیک شیفون با طعم چای سبز

زرده را داخل یک کاسه بریزد سپس  1 قاشق چایخوری وانیل و 90 گرم پودر قند را به آن بی افزایید همزن برقی را روشن کنید و آن قدر مواد قبل را بزنید تا کرم رنگ و حجیم شود. 

بهترین کیک ها با پودر قند درست می شوند، پور قند بافت ریزتری دارد و هنگام پخت کیک و شیرینی به پف کردن آن ها کمک می کند، ثانیا مثل دانه های شکر نیست که زیر دندان حس می شوند.

حتما تا آن جا که برایتان مقدور است برای تهیه کیک و شیرینی از شکر استفاده نکنید. تهیه پودر قند به صورت خانگی سخت نیست فقط به یک آسیاب برقی یا مخلوط کن نیاز دارید قند های بلا استفاده و یا همان شکر را داخل مخلوط کن یا آسیاب برقی بریزید و از دور تند استفاده کنید تا مواد کمی آسیاب شود سپس مخلوط کن را خاموش کنید و با یک قاشق خشک اندکی مواد درون مخلوط کن را جا به جا کنید، اگر نشاسته ذرت داشتید مقداری نشاسته ذرت اضافه کنید و باز درب مخلوط کن را ببندید تا مواد خشک درون آن چند دور بگردد و پودر شود این مواد خشک به دست آمده همان خاک قند است. 

کیک شیفون با طعم چای سبز

کم کم باید آب و روغن را به مواد همزده قبل اضافه کنید. ابتدا 80 میلی گرم روغن را بریزید و به همزدن ادامه دهید سپس 120 میلی لیتر آب را اضافه کنید، بهتر است همزن را روی درجه کند بگذارید تا مواد به اطراف پخش نشوند. 

حالا باید مایه میرانژ درست کنید؛ میرانژ یعنی ترکیب بسیار همزده ی سفیده تخم مرغ با پودر قند که قطعا نیاز به همزن برقی یا مخلوط کن دارد.

سفیده های تخم مرغ را داخل یک کاسه بریزید و مابقی پودر قند را به آن بی افزایید، میله های همزن را تمیز و خشک کنید و داخل سفیده ها بگذارید و شروع به همزدن کنید آن قدر هم بزنید که سفید و حجیم شود و از ظرف نریزد. سفیده های همزده را به مایه زرده تخم مرغ بی افزایید و با لیستک شروع به مخلوط کردن همه مواد کنید.

کیک شیفون با طعم چای سبز


8 گرم چای سبز را کامل پودر کنید و به آرد و بیکینگ پودر اضافه کنید این مخلوط مواد خشک را دو بار الک نمایید سپس کم کم به مایه کیک بی افزایید؛ چند دقیقه مایه کیک را با سرعت کم همزن بزنید تا مواد کاملا مخلوط شوند. 

برای پودر کردن چای سبز از یک هاون دستی کوچک کمک بگیرید، سعی کنید از چای سبز با کیفیت استفاده کنید.

 

کیک شیفون با طعم چای سبز


کف یک قالب مستطیلی و گود را کاغذ روغنی بی اندازید و با روغن چرب کنید سپس مایه کیک را داخل قالب بریزید کف قالب را به آهستگی بکوبید تا مواد به طور کامل و یکنواخت داخل قالب پخش شود؛ قالب را در طبقه وسط فری گرم و آماده قرار دهید، دمای فر باید روی 170 درجه سانتی گراد تنظیم باشد و کیک باید به مدت 50 الی 60 دقیقه بپزد تا آماده شود. 

پس از مدت زمان گفته شده برای طبخ، اگر دیدید که روی کیک طلایی رنگ شده فر را خاموش کنید، قالب را بیرون بیاورید و کیک را از قالب جدا کنید (کافی است دور تا دور کیک را چاقو بزنید و قالب را درون یک سینی برعکس کنید)، کاغذ روغنی را به آرامی از کف کیک جدا نمایید. از یک الک استفاده کنید و ترکیبی از خاک قند و آرد را روی کیک الک کنید (به نسبت مساوی یک قاشق آرد و یک قاشق پودر قند را دریک کاسه بریزید باهم مخلوطشان کنید)، یک قاشق عسل را روی کیک بچکانید و کیک را در یخچال قرار دهید تا خنک شود سپس کیک را بیرون آورده و برش دهید و با چای یا قهوه میل نمایید. 

کیک شیفون با طعم چای سبز

آخرین آموزش ها
برترین ها