haraj logo
جستجو

سوپ مرغ و قارچ گانودرما

مواد لازم :
مرغ : 500 گرمپیازچه : 5 عددقارچ گانودرما : یک عدد درشتقارچ یال شیر : 3 عددهویج : یک عددنمک و فلفل : به مقدار لازمزنجبیل تازه : سه تکه

سلام به همراهان همیشگی هاراج، امروز می خواهیم یک سوپ قارچ خوشمزه رو به شما آموزش بدهیم، برای تهیه این سوپ نیاز به دو نوع قارچ، گوشت مرغ و کمی سبزیجات دارید.

برای طبخ این سوپ لذیذ نیاز به دو نوع قارچ دارید: قارچ گانودرما و قارچ یال شیر، شاید نام این قارچ ها کمتر به گوشتان خورده باشد؛ اما باید بدانید که این قارچ ها سرشار از خواص دارویی و درمانی اند که از جمله خواص آن ها می توان به تقویت سیستم ایمنی بدن و حفظ سلامتی قلب و عروق اشاره کرد.


قارچ گانودرما قارچ هایی پهن با رنگ قهوه ایی متمایل به قرمزند که به صورت خودرو بر روی تنه درختان رشد می کنند، این قارچ را به صورت تازه و خشک می توان مورد استفاده قرار داد؛ با قارچ های خشک گانودرما می توان دمنوش های دارویی تهیه کرد؛ پودر شده این قارچ را می توان به عنوان مکمل در انواع قهوه ها ریخت و دم کرد.

وقتی نوع خشک شده این قارچ را برای پخت و پز به کار می برید حتما آن را به مدت 20 دقیقه در آب جوش بخیسانید و اجازه دهید تا آب درون آن کاملا بیرون بیاید، این آب را نباید بیرون بریزید چرا که تمام خواص قارچ درون این آب است و قارچ نرم شده را همراه با آب آن برای پخت و پز به کار ببرید.


قارچ دیگری که برای این سوپ مورد استفاده قرار می دهید قارچ یال شیر است، این قارچ ها ظاهری رشته رشته و شبیه یال شیر دارند و معمولا سفید متمایل به شیری رنگ اند، و همانند قارچ گانودرما هم به صورت خشک شده و هم به صورت تازه برای پخت و پز و دمنوش مورد استفاده قرار می گیرد؛ برای استفاده از این قارچ باید آن ها را درون آب جوش بخوابانید و چند مرتبه آب آن را عوض کنید تا تلخی آن ها از بین برود، هرگاه رنگ آب حاصل از آن بی رنگ شد (آب های اولیه زرد رنگ هستند) می توانید این قارچ و آب آن را مورد استفاده قرار دهید.


یک عدد قارچ تازه گانودرمای درشت را بشویید و کنار بگذارید، اگر از قارچ گانودرمای خشک استفاده می کنید باید آن را به مدت 20 دقیقه در آب جوش بخیسانید تا کاملا نرم شود، پس از این مدت آن را فشار دهید تا آب آن بیرون بیاید. (آب آن را هم باید داخل سوپ بریزید)

برای طبخ این سوپ علاوه بر قارچ گانودرما به قارچ یال شیر هم نیاز دارید؛ قارچ یال شیر را باید برای طبخ آماده کنید، برای این منظور باید 3 عدد قارچ یال شیر را داخل یک کاسه کوچک قرار دهید و روی آن آب جوش بریزید، اجازه دهید به مدت 10 دقیقه به همین حالت بماند تا آب درون کاسه به رنگ زرد در بیاید.

پس از 10 دقیقه قارچ های نرم شده را فشار دهید تا آب زرد و تلخ درون آن ها خارج شود، آب را دور بریزید و مجددا قارچ ها را درون کاسه گذاشته و آب گرم بی افزایید و 10 دقیقه دیگر به همان حالت قرار دهید.

این کار را باید سه مرتبه تکرار کنید تا تلخی قارچ یال شیر کاملا از بین برود.

سوپ قارچ گاندروما


نیم کیلو مرغ را تکه کنید، تکه های مرغ را از ران و سینه انتخاب کنید، آن ها را بشویید و داخل یک قابلمه بی اندازید، دو عدد ساقه پیازچه را هم به قطعات بزرگ تکه کنید و داخل قابلمه بی اندازید و در آخر 1/5 لیتر آب به آن بی افزایید و قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا به مدت 30 الی 40 دقیقه بپزد.

سوپ قارچ گاندروما


 بعد از 30 الی 40 دقیقه، گاز را خاموش کنید؛ گوشت های مرغ را بیرون آورده و به قابلمه دیگری منتقل کنید، آب مرغ را صاف کرده و داخل قابلمه جدید بریزید، 3 عدد ساقه پیازچه باقی مانده را خرد کرده و به قابلمه جدید بی افزایید و در آخر قارچ گانودرمای خیس خورده را به همراه آب آن، قارچ یال شیر،  سه تکه زنجبیل تازه و یک عدد هویج خرد شده را هم اضافه کنید.

حالا کمی نمک و فلفل هم به مواد درون قابلمه بی افزایید و قابلمه را روی حرارت ملایم گاز بگذارید تا همه مواد با حرارت ملایم بپزند و نرم و پخته شوند.

اگر آب درون قابلمه کم بود مقداری آب گرم به آن بی افزایید، سوپ ما باید رقیق بوده و مواد باید شناور باشند.

نوش جان

 

آخرین آموزش ها
برترین ها