haraj logo
جستجو

ماهی کیلکا سوخاری

مواد لازم :
ماهی کیلکا : نیم کیلوتخم مرغ : 1عددپیاز : 1عددآبلیمو : 6 ق غسبزی دلمه : به میزان لازمپودر سیر : 1 ق غروغن : به میزان لازمنمک و فلفل : به میزان لازمآرد گندم : مقداریپودر سوخاری : 4 ق غ

به نام خداوند بخشنده مهربان

با سلام و درود خدمت تهاراجدوستان عزیزم و همه کدبانو های با سلیقه. امروز در خدمت شما هستم با یک غذای دریایی و همه پسند

ماهی کیلکا تا به حال شنیدین و یا خوردین؟ ماهی کیلکا ماهی کوچک جثه با طول حدودی هشت الی ده سانتی متر و وزن بسیار کم. این ماهی در دریای خزر زندگی میکنه و ماهی پر فروشی نیست چرا که نمیشه غذا های متنوعی با اون درست کرد. به علت جثه کوچکش ماهی شکم پر و یا شنسیل نمیشه درست کرد.

این ماهی دارای طعم و مزه فوق العاده عالی و خوشمزه ای هست و هر کسی با خوردنش یکی از طرفداران پروپاقرص اون میشه... من این ماهیو می خوام به صورت سوخاری درست کنم و با انواع سبزیجات سرخ شده در کنارش سرو کنم. این ماهی می تونه به یکی از اجزای اصلی میز و یا سفره مهمانی تان تبدیل شود.

با من همراه باشید تا این ماهی های خوشمزه و کوچک رو درست کنیم و لذت ببریم.


همیشه سعی کنید که از ماهی های تازه و به روز استفاده کنید تا گوشتش نرم و لطیف تر باشد و خواص بیشتری برای بدنمان داشته باشد.

برای این که دست هایتان بو ماهی نگیرد، دستکش مخصوص اشپزی دستتان کنید و بعد ماهی را بردارید و تمیز کنید. برای این کار ابتدا با چاقویی تیز شکم ماهی را به صورت افقی ببرید و مواد داخل شکمش را خارج کنید. حالا به ارامی استخوان ماهی را جدا کنید. ماهی را روی تخته مخصوص اشپزی قرار داده و دم و باله های ان را جدا کنید و دور بیندازید.  از سمت باله ها به سمت سر بکشید تا فلس های ان جدا شود و دور بیندازید. با چاقویی تیز کمی پوست ماهی کیلکا را بتراشید تا پوستش نازک تر شود. وقتی کل ماهی ها را تمیز کردید، ان ها تمیز با اب سرد بشویید و در ابکش قرار داده و کنار بگذارید تا اب ان کشیده شود.


حالا پیازی را بردارید و پوست بکنید و بعد بشورید و به کمک چاقو پیاز را به صورت خلالی خورد کنید و پیاز های خورد شده داخل کاسه ای بریزید.

به کاسه نمک و فلفل و پودر سیر و اب لیمو تازه اضافه کنید و هم بزنید. حالا ماهی تمیز شده را داخل کاسه قرار دهید و مواد را خوب به ماهی ها بمالید و بعد در ظرف را ببندید و در یخچال قرار دهید. بهتر است از شب قبل این کار را کنید تا بوی زهم ماهی به کل گرفته شود و ماهی ها مزه دار شوند. اما اگر وقت ان را نداشتید و یا این که اتفاقی تصمیم گرفتید ماهی درست کنید بهتر است دو ساعت در یخچال بماند تا مزه دار شود. این نکته را دقت کنید که اگر از طعم ماهی ترش خوشتان می امد می توانید اب لیمو بیشتری به مواد اضافه کنید. وقتی ماهی ها خوب مزه دار شدند ان ها را از خچال بیرون بیاورید. دستکش ها را دستتان کنید. ماهی های کیلکا را از داخل ظرف خارج کرده و پیاز ها را از ماهی ها جدا کنید.

سیخ چوبی بردارید و ماهی ها را به صورت افقی به سیخ فرو کنید. هر هشت تا ماهی را در یک سیخ فرو کنید. مابین هر دو ماهی کمی فاصله بگذارید تا هنگام پختن همه جای ماهی ها سرخ شود. اینقدر این کار را ادامه دهید تا ماهی ها تمام شود.


حالا سه ظرف بردارید و درون یکی پودر سوخاری، درون یکی تخم مرغ و درون دیگری ارد سفید بریزید. تخم ها را با چنگال بزنید تا از حالت لختی در بیاید. شما عزیزان می توانید به ارد سوخاری هر ادویه ای که دلتان خواست و مورد علاقه تان بود اضافه کرده و هم بزنید تا ماهی تان بیشتر مزه دار باشد.

ماهی کیلکا سوخاری


حالا سیخ ماهی را داخل ظرف تخم مرغ بزنید و کل ماهی ها را تخم مرغی کنید. بعد ان را داخل ظرف ارد برده و بعد دوباره داخل ظرف تخم مرغ زده و در اخر ماهی ها را داخل پودر سوخاری بغلطانید.

ماهی کیلکا سوخاری


حالا دو طرف ماهی ها را داخل روغن سرخ کنید. بعد از سرخ کردن ان ها را از سیخ دربیاورید و داخل ظرف سرو کنید.

آخرین آموزش ها
برترین ها