haraj logo
جستجو

کیک فوندانت

تزیین کیک های مجلسی در همه جای دنیا یکی از هنر های پر طرفدار است و روش های متفاوتی برای این کار وجود دارد. یکی از روش های تزیین کیک که بسیار رواج دارد تزیین کیک با فوندانت آیسینگ است که دلیل اصلی و مهم این رواج، ماندگاری بالا و فساد پذیری کمتر آن است. فوندانت در واقع کلمه ای است فرانسوی که از ریشه fondue به معنی ذوب شده . کیک فوندانت در مناسبت های مختلف به کار می رود و در طرح و تم های گوناگون تهیه می شود. کیک فوندانت برای عروسی و کیک فوندانت برای تولد از استقبال بیشتر ی بر خوردار است.

مواد لازم :
خمیر فوندانتکیک اسفنجیرنگ خوراکی به دلخواهلوازم مخصوص فوندانتخامه قنادی 500 گرم

مدت زمان آماده سازی : ۱۴۵ دقیقه

مدت زمان پخت : ۵ دقیقه

زمان کل : ۱۵۰ دقیقه

برای : ۱۰ نفر

تصویر

در ایران هم چند سالی است کیک فوندانت  طرفداران بسیاری پیدا کرده است و طرح های متفاوتی به جز برای جشن عروسی و تولد، برای جشن های سنتی و ملی روی کیک پیاده می شود برای مثال شب یلدا یکی از  این جشن ها است که در سال های اخیر ایده های منحصر به فردی برای تزیین کیک یلدا با فوندانت به وجود آمده است.

با توجه به استقبال زیاد از کیک فوندانت (fondant cake) در نظر داریم در این نوشته روش و فوت و فن فوندانت کشی روی کیک را آموزش دهیم تا از این به بعد حد اقل برای مناسبت های کوچک و خانوادگی کیک فوندانت خانگی تهیه کنید. نکته مهم در انجام این کار داشتن دقت و صبر کافی است تا کیکی صاف و یکدست داشته باشید.

 

برای خرید خمیر فوندانت و ابزار فوندانت میتوانید به فروشگاه آنلاین مراجعه کنید.

 

طرز تهیه کیک فوندانت ساده

 

مرحله اول:

در مرحله اول باید یک کیک اسفنجی و خمیر فوندانت را آماده کنید.

 

مرحله دوم:

کیک را برش بزنید و لایه های آن را با خامه قنادی و فیلینگ های مورد علاقه بپوشانید و در انتها آستر کشی مناسب را برای فوندانت کشی انجام دهید و کیک را  چند ساعت در یخچال قرار دهید. منظور از آستر کشی این است که دیواره کیک با خامه قنادی زده شده پوشانده شود.

 

مرحله سوم:

روی سطح کار را پودر قند بپاشید (برای جلوگیری از چسبیدن خمیر). خمیر فوندانت را با وردنه مخصوص فوندانت به قطر یک یا یک و نیم میلی متر باز کنید. (خمیر را به اندازه ای باز کنید که مطمئن باشید سطح و ارتفاع کیک را به راحتی بپوشاند و چه بهتر که کمی هم بزرگتر باشد تا کار فوندانت کشی به راحتی انجام شود.)

 

عکس

 

مرحله چهارم:

زمانی که خمیر را  به خوبی باز کردید به کمک وردنه آن را از سطح کار جدا کنید و روی کیک پهن کنید.

 

تصویر

 

عکس

 

مرحله پنجم:

خمیر پهن شده را با اتوی مخصوص فوندانت صاف کنید تا پوشش روی کیک کاملا یکدست و صاف شود و بعد با پیتزا بر قسمت های اضافی خمیر را جدا کنید.

 

تصویر

تصویر

 

مهم ترین بخش تزیین کیک با فوندانت، کاور کردن کیک است که تا اینجا به آن اشاره شد. کیک کاور شده با فوندانت آیسینگ را می توان با مواد مختلف به ویژه فوندانت های رنگی و گیپور  خوراکی تزیین کرد.

 

عکس

 

 رنگ کردن خمیر فوندانت:

با وسیله یک خلال دندان مقداری رنگ خوراکی بردارید و روی خمیر قرار دهید و با دست ورز دهید تا خمیر کاملا آغشته به رنگ شود.

 

عکس

 

عکس

 

در ادامه مراحل یک تزیین ساده روی کیک را می خوانید.

 

مرحله اول:

خمیر های رنگ شده را با وردنه باز کنید و به وسیله قالب ساده یا طرح دار قالب بزنید.

 

عکس

 

عکس

 

مرحله دوم:

چسباندن خمیر های رنگی یا قالب زده شده به وسیله آب صورت می گیرد. به کمک یک قلمو پشت خمیر ها را کمی آب مرطوب کنید و به دقت روی کیک قرار دهید و دور کیک را با خمیر های رنگی طبق چیزی که در عکس می بینید بپوشانید. کیک را در ظرف در دار قرار دهید و اجازه دهید 24 ساعت استراحت کند.

 

عکس

 

با کمی تمرین و حوصله، تزیین های مختلف را با توجه به سلیقه خود می توانید روی کیک پیاده کنید و مهمترین اصل در این کار کسب تجربه و داشتن سلیقه است.

 

تصویر

 

عکس

 

نکات کلیدی تهیه کیک فوندانت:

-برای تزیین کیک فوندانت دمای محیط بسیار اهمیت دارد. دمای محیط باید متعادل رو به سرما باشد یعنی نه آنقدر گرم که خمیر نرم شود و نه آنقدر سرد که خمیر سفت شود.

-هنگام اضافه کردن رنگ به این نکته دقت کنید که رنگ به کار رفته در خمیر پس از خشک شدن پر رنگ تر می شود پس در به کار بردن رنگ زیاده روی نکنید. به مرور و با کسب تجربه، مقدار به کار بردن رنگ دستتان می آید.

 

 همراهان عزیز خوشحال می شویم کیک فوندانت را با دستور تهیه کنید و عکس آن را در صفحه اجتماعی اینستاگرام با هشتگ آشپزی_ایران_کوکبه اشتراک بگذارید.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها