haraj logo
جستجو

ماهی با پلو و سس مخصوص

مواد لازم :
ماهی : 1 عددروغن زیتون : 75 گرمروغن : به مقدار لازمنمک و فلفل : به مقدار کافیآبلیمو : 50 گرمکره : 95 گرمپیاز : 1 عددشیر : 1 لیوانبرنج : 1 پیمانهرب گوجه فرنگی : 1 قاشق چایخوریادویه کاری : مقداریآرد گندم : 1 قاشق غذاخوری


ماهی را پاک کرده و بشویید.

یک عدد ماهی را از هر نوعی که باشد به طور درسته خریداری کنید، آن را بشویید تا مایه لزج سطح آن شسته شود سپس با یک چاقو تیز زیر شکم آن را چاک دهید و محتویات درون شکم آن را خالی کنید، باله ها را ببرید ولی سر ماهی و دم آن را جدا نکنید؛ پولک ها را بتراشید و سپس مجددا ماهی را زیر آب بگیرید و داخل شکم و همه قسمت آن را شستشو دهید تا کاملا تمیز شود. 

ماهی را با پارچه ایی تمیز خشک کنید و روی پوست آن چند چاک ایجاد کنید و سپس کنار بگذارید. چاشنی را آماده کرده و ماهی را به آن آغشته کنید. 

75 گرم روغن زیتون را داخل یک کاسه بریزید، 50 گرم آبلیمو تازه  و مقداری نمک و فلفل به آن اضافه نمایید؛ ماهی پاک کرده را در این چاشنی خوشمزه بغلتانید به طوری که داخل شکم ماهی و تهاراجقسمت های آن به این چاشنی آغشته شود. با نخ و سوزن شکم ماهی را بدوزید تا هنگام پخت بخار ایجاد شده درون شکم ماهی خارج نشود و از داخل مغز پخت گردد. 


یک سینی فر رابیاورید کف آن را با فویل بپوشانید سپس 75 گرم کره را داخل فویل بی اندازید و سینی را روی گاز قرار دهید تا کره ذوب شود سپس گاز را خاموش کرده و ماهی را روی کره ذوب شده داخل سینی قرار دهید. فر را با دمای 200 درجه سانتی گراد گرم کنید و سینی را در طبقه وسط قرار دهید و اجازه دهید ماهی 25 دقیقه با این دما پخته شود. 

بعد از 25 دقیقه سینی را خارج کرده و ماهی را پشت و رو کنید دما را به 180 درجه کاهش دهید و مجددا سینی را در فر قرار دهید تا 25 دقیقه دیگر ماهی درون فر بماند و سمت دیگر آن پخته شود. 


حالا پلو را درست کنید.

1 پیمانه برنج را پس از پاک کردن و شستن به مدت 4 ساعت با آب و نمک بخیسانید البته این کار را باید از قبل انجام داده باشید، یک قابلمه نسبتا بزرگ را تا نیمه آب کنید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید سپس برنج را به آن اضافه کنید مقداری نمک هم داخل برنج و آب جوش بریزید و اجازه دهید تا برنج 80 درصد پخته شود. 

برنج را آبکش کنید یعنی قابلمه را داخل یک آبکش برگردانید سپس برنج ها را با مقداری آب نیم گرم شستشو دهید تا لیزی و شوری برنج گرفته شود، برنج را مجددا در داخل قابلمه برگردانید و به شکل کوه در آورید مقداری روغن و آب به آن اضافه کرده و از دم کنی استفاده کنید تا برنج دم بی افتد و کاملا پخته شود. 

ماهی با پلو و سس مخصوص


اکنون سس این غذا را آماده کنید.

ابتدا تابه ایی را روی حرارت قرار داده مقداری روغن داخل آن بی اندازید سپس 1 قاشق چایخوری رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و اجازه دهید رب تفت بخورد در آخر مقداری پودر کاری و مقداری نمک و فلفل به آن اضافه کرده و آن را کنار بگذارید.

1 عدد پیاز را رنده یا خرد کنید و داخل یک تابه بریزید و 20 گرم کره را به آن اضافه کنید پیاز را با کره تفت دهید تا نرم شود سپس 1 قاشق غذاخوری آرد گندم را به پیاز بپاشید و به تفت دادن ادامه دهید تا اندکی خامی آرد گرفته شود کم کم 1 لیوان شیر را اضافه کنید و هم بزنید تا آرد گوله نشود در آخر رب گوجه فرنگی سرخ شده را هم اضافه کرده و همه مواد را باهم مخلوط کنید تا سس قوام بیاید.

ماهی با پلو و سس مخصوص


حالا غذای خوشمزه را در بشقاب کشیده و سرو کنید.

ماهی را داخل یک بشقاب قرار داده و کنار آن از برنج دم کشیده بریزید؛ سپس سس را در ظرف کوچکی ریخته و در کنار برنج و ماهی قرار دهید و سرو کنید. می توانید از لیمو ترش قاچ شده و ترشی سبزیجات هم برای تزیین استفاده کنید. ماهی و برنج باید گرم سرو شوند ولی سس را سرد سرو کنید. از سس روی ماهی ریخته و میل نمایید نوش جان. 

ماهی با پلو و سس مخصوص

آخرین آموزش ها
برترین ها