haraj logo
جستجو

ماهی در فر

تهیه کردن غذا با ماهی روش های بسیاری دارد. دنیای گسترده و رنگارنگ غذاهای دریایی طرفداران زیادی دارد و برای هر سلیقه ای میتواند مناسب باشد. امروز قصد داریم یک روش تهیه ماهی در فر را آموزش دهیم که روشی بسیار هوشمندانه و البته خوش عطر و طعم است. هر فردی سلیقه و نظر متفاوتی دارد. اما به نظر من این روش، خوشمزه ترین روش پخت ماهی در فر است که تا به حال دیده ام. در بعضی از دستورهای پخت، ماهی در فر با فویل آماده می شود اما در این آموزش خبری از فویل نیست.

مواد لازم :
ماهی سفید آب شیرین (کپور، گربه ماهی و ...) 700 گرمروغن زیتون 1/4 پیمانهزردچوبه 1 قاشق چایخوریتمر هندی 1 قاشق چایخوریفلفل سیاه 1 قاشق چایخورینمک دریا 1 قاشق چایخوریبرای سس کاری گوجه فرنگی:رب گوجه فرنگی 2 قاشق غذاخوریگوجه گیلاسی نصف شده 1 پیمانهپیاز متوسط 2 عددسیر 2 عددزنجبیل رنده شده 1 برش 2.5 سانتی متریجعفری خرد شده 2 ساقهادویه کاری 2 قاشق چایخوریزردچوبه 1 قاشق چایخوریشنبلیله خشک 1 قاشق چایخوریفلفل سیاه 1 قاشق چایخوریآب لیموی تازه 1 عددنمک دریا 1 قاشق چایخوریروغن زیتون به میزان لازم

مدت زمان آماده سازی : ۲۵ دقیقه

مدت زمان پخت : ۵۰ دقیقه

زمان کل : ۷۵ دقیقه

برای : ۶ نفر

عکس ماهی در فر

این مطلب طرز تهیه ماهی در فر بدون روغن های مضر و مواد عجیب و غریب است. ما از روغن زیتون استفاده کرده و با ترکیب تمر هندی و ادویه های جذاب یک ماهی در فر خوشمزه و سالم تهیه می کنیم. این دستور تهیه نوعی ماهی در فر با سبزیجات است به این صورت که ما از سبزیجاتی مثل گوجه فرنگی، شنبلیله، جعفری و در تهیه سس کاری مخصوص استفاده کرده ایم تا ماهی طعم دار شود. در آخر این مطلب به نکات پخت ماهی در فر اشاره کرده ایم تا برای شما عزیزان همراه هیچ گونه ابهامی باقی نماند. امیدواریم از تهیه این غذای دریایی خوشمزه لذت ببرید.

طرز تهیه ماهی در فر با سس کاری

مرحله اول:

برای تهیه ماهی در فر ابتدا تمام مواد لازم را آماده کنید تا در حین کار راحت باشید.

 عکس ماهی در فر مرحله اول

مرحله دوم:

شکم ماهی را در راستای طول آن برش دهید و داخل شکم آن را کاملا تمیز کنید. ماهی را طوری برش دهید که گوشت آن کاملا باز و تخت شود اما پشت بدن ماهی هنوز وصل باشد. (یعنی شبیه به بدن پروانه. گوشت ماهی مثل دو بال پروانه از هم باز باشد.) اگر خودتان تا به حال این کار را انجام نداده اید، میتوانید از فروشنده ماهی ها کمک بخواهید. سپس ماهی را در سینی فر گذاشته و در کناری قرار دهید.

 عکس ماهی در فر مرحله دوم

مرحله سوم:

کاسه کوچکی بردارید. تمر هندی را به همراه چند قطره آب و به کمک همزن حل کنید. سپس روغن زیتون، زردچوبه، نمک و فلفل را به تمر هندی اضافه کنید و مواد را خوب با هم مخلوط کنید.

 عکس ماهی در فر مرحله سوم

مرحله چهارم:

با یک قاشق یا فرچه داخل گوشت ماهی را که باز کرده اید، به مخلوط تمر هندی آغشته کنید، به طوری که کاملا داخل شکم ماهی طعم دار شود. روی ظرف ماهی را بپوشانید و به مدت 30 دقیقه آن را در یخچال بگذارید تا مزه دار شود.

عکس ماهی در فر مرحله چهارم 

طرز تهیه کیبه سیب زمینی

مرحله پنجم:

در این مرحله از تهیه ماهی در فر باید سس کاری را آماده کنید. پیاز و سیر را خرد و ریز نمایید. یک قابلمه ی متوسط را روی حرارت بگذارید و کمی روغن زیتون در آن بریزید. پیاز و سیر را در قابلمه ریخته و به مدت 1 الی 2 دقیقه تفت دهید تا نرم و شفاف شوند.

 عکس ماهی در فر مرحله پنجم

مرحله ششم:

گوجه گیلاسی ها را نصف کنید و به همراه رب گوجه فرنگی به مخلوط سیر و پیاز در قابلمه اضافه کنید. یک تا دو دقیقه مواد را با هم بپزید. سپس زردچوبه، زنجبیل، ادویه کاری، جعفری خرد شده، شنبلیله خشک و پودر فلفل سیاه را در قابلمه بریزید.

 تصویر ماهی در فر مرحله ششم

مرحله هفتم:

مواد درون قابلمه را خوب بهم بزنید. به مدت 6 تا 7 دقیقه روی حرارت ملایم مواد سس را بپزید تا کم کم نرم و یک دست شود.

 تصویر ماهی در فر مرحله هفتم

مرحله هشتم:

حرارت را خاموش کنید و آب لیموی تازه را به مواد سس کاری اضافه کنید. سس را خوب بهم بزنید تا آب لیمو با تمام سس ترکیب شود.

 عکس ماهی در فر مرحله هشتم

مرحله نهم:

فر را روشن کنید و روی درجه حرارت 230 سانتی گراد یا 450 فارنهایت تنظیم کنید. روی ماهی طعم دار شده کمی نمک دریا بپاشید و آن را به مدت 35 دقیقه در فر قرار دهید.بعد  از این مدت، ماهی را از فر خارج کنید و سس کاری را روی آن بریزید. اگر برویلر دارید (شعله بالای فر) آن را روشن کنید و 2 دقیقه دیگر ماهی را در فر بگذارید. در غیر این صورت میتوانید 5 دقیقه بیشتر با همان شعله قبلی ماهی را در فر بگذارید. سپس آن را از فر خارج کرده و به همراه نان، سالاد، آب لیموی تازه و یا هر چاشنی دلخواه دیگری سرو کنید. نوش جان.

تصویر ماهی در فر مرحله آخر

نکات کلیدی تهیه ماهی در فر

-برای تهیه ماهی در فر میتوانید در صورت تمایل یک قاشق غذاخوری آب لیمو را جایگزین تمر هندی کنید.

-بهتر است سینی فر شما از جنس چدنی و نچسب باشد.

-دستور تهیه این غذا از سایت blog.arousingappetites ترجمه شده است.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها