haraj logo
جستجو

کتلت ماهی

کتلت ماهی یک غذای دلچسب و خوشمزه برای همه ی اعضای خانواده است. کسانی که از ماهی تنفر دارند را با تهیه این کتلت، عاشق ماهی کنید. در این مطلب قصد داریم یک نوع کتلت ماهی را آموزش دهیم که با ماهی سالمون تهیه می شود. اما به جز ماهی قزل آلا و انواعش -که برای تهرانی ها در دسترس تر است – یک نوع کتلت ماهی بوشهری وجود دارد که با ماهی شیر، کیلکا، خارو، کپور و … تهیه می شود. روش تهیه این غذا با ماهی های مختلف، تفاوت چندانی ندارد. بنابراین برای انتخاب نوع ماهی کاملا دستتان باز است.

مواد لازم :
ماهی سالمون پخته یا سرخ شده 350 تا 400 گرمسیب زمینی پخته با نمک، کره و شیر 2 پیمانهتخم مرغ 1 عددجعفری خرد شده 2 قاشق غذاخورینمک و فلفل 1/2 قاشق چایخوریبرای روی کتلت:تخم مرغ 1 عددآب 1 قاشق غذاخوریآرد سوخاری، نمک، فلفل به میزان لازمروغن زیتون یا هسته انگور برای سرخ کردن

مدت زمان آماده سازی : ۱۰ دقیقه

مدت زمان پخت : ۱۰ دقیقه

زمان کل : ۲۰ دقیقه

برای : ۵ نفر

ارزش غذایی: 272 Calories

عکس کتلت ماهی خوشمزه

کتلت ماهی با سیب زمینی پخته، تخم مرغ و ادویه تهیه می شود و نیازی به مواد اولیه عجیبی ندارد. البته این کتلت در واقع کتلت ماهی سوخاری است؛ چون برای سرخ کردن آن، ما از آرد سوخاری استفاده کرده ایم تا خوشمزه تر شود. اما میتوانید در صورت دلخواه آرد سوخاری را حذف کنید. کوکو تن ماهی، کتلت ماهی تن یا کتلت ماهی های مختلف دریایی و رودخانه ای پیشنهاد ماست به شما برای هر زمانی که هوس کردید یک شام سبک و سالم درست کنید. پس در صدر فهرست غذاهای سالم‌تان کتلت ماهی سالمون را از یاد نبرید.

 

طرز تهیه کتلت ماهی

 

مرحله اول:

ابتدا سیب زمینی ها را در آب ریخته و روی حرارت بگذارید تا پخته شوند. ماهی را از قبل با کمی آبلیمو، نمک و در صورت تمایل با دو عدد سیر در فر بپزید یا در تابه با دو قاشق روغن سرخ کنید. (میتوانید از کنسرو ماهی هم استفاده کنید.) سپس سیب زمینی پخته را به همراه ماهی سالمون پخته له و ریز کنید. در یک کاسه ی بزرگ، سیب زمینی، ماهی سالمون، تخم مرغ، نمک، فلفل و جعفری را با هم خوب مخلوط کنید.

 

عکس کتلت ماهی مرحله اول

 

خورش قلیه ماهی (جنوب)

مرحله دوم:

برای مخلوط کردن و ریز کردن مواد میتوانید از یک چنگال کمک بگیرید. سپس به کمک دست، مواد کتلت ماهی را شکل دهید.

 

عکس کتلت ماهی مرحله دوم

 

مرحله سوم:

در یک کاسه ی دیگر، تخم مرغ را به همراه یک قاشق غذاخوری آب، بهم بزنید. کتلت را درون کاسه ی تخم مرغ بغلتانید. سپس آن را به آرد سوخاری آغشته کنید. اگر کتلت ها خیلی نرم هستند میتوانید مدتی آن ها را در یخچال بگذارید تا سفت شوند. برای این که تخم مرغ به خوبی روی کتلت ماهی را بپوشاند، میتوانید از یک فرچه یا لیسک استفاده کنید.

 

عکس کتلت ماهی مرحله سوم

 

مرحله چهارم:

کتلت هایی که با آرد سوخاری پوشیده شده اند را درون یک سینی بچینید تا مرحله ی آماده سازی بقیه کتلت ها به اتمام برسد.

 

عکس کتلت ماهی مرحله چهارم

 

مرحله پنجم:

یک ماهیتابه را روی حرارت متوسط قرار دهید. مقداری روغن در ماهیتابه بریزید. هنگامی که روغن داغ شد، کتلت ماهی را در ماهیتابه قرار دهید تا سرخ شود. وقتی هر دو سمت کتلت ها طلایی مایل به قهوه ای رنگ شد؛ آن ها را از ماهیتابه خارج کنید.

 

تصویر کتلت ماهی مرحله پنجم

 

مرحله آخر:

کتلت ها را روی حوله ی کاغذی قرار دهید تا روغنشان گرفته شود. کتلت ماهی را در ظرف سرو بچینید و با انواع سس نوش جان کنید.

 

عکس کتلت ماهی مرحله ششم

 

نکات کلیدی تهیه کتلت ماهی

دستور تهیه کتلت ماهی قزل آلا از سایت christinascucina ترجمه شده است.

 کتلت ماهی چرخ کرده برای وقتی که ماهی انتخابی شما تیغ های بزرگی دارد، روش خوبی است. چون راحت میتوانید تیغ ها را جدا کرده و گوشت ماهی را چرخ کنید. این روش برای وقتی که میخواهید با ماهی خام کتلت تهیه کنید، مناسب خواهد بود.

 

آخرین آموزش ها
برترین ها