haraj logo
جستجو

خورشت فسنجان

مواد لازم :
پیاز : یک عددگردو چرخ شده : 300گرمسینه مرغ : 4تکهشکر : دوقاشق غذاخوریروغن : به میزان لازمرب انار : 4قاشق غذاخوریزعفران دمکرده : یک قاشق غذاخورینمک،فلفل،زردچوبه : به میزان لازم

سلام گرم تمام هاراجی های سرزمینم. حالتون چطوره؟ امیدوارم تنی سالم و لباتون همیشه خندون باشه و مثل من پر انرژی باشید. هاراجی هایه گلم امروز واستون طرز تهیه یکی از خورش های معروف و خوشمزه ایرانی گزاشتم. اسم خورشتی که میخوام واستون طرز تهیه ش روو بزارم خورشت فسنجان است. خورش فسنجان یکی از غذاهایی است که تهیه ان  نیاز به یک مهارت و قلق خاصی دارد. یعنی باید هنگام درست کردن خورشت فسنجان نکاتی ریز و دقیقی رعایت کنید تا خورشت فسنجان خوشمزه داشته باشید. خورشت فسنجان از خورشت هایه پر طرفدار ایرانی است که ایرانیان در مراسم مجلسی خود این خورشت را تهیه میکنند. من تو این دستور راز تهیه یک فسنجان خوشمزه بهتون میگم.

با من تو ادامه مطالب همراه باشید.

 


برایه درست کردن این خورشت مرغ ها خوب بشورید و سپس صبر کنید تا اب حاصل از شستن مرغ خشک شود. مقداری نمک ، فلفل سیاه و زردچوبه به مرغ بزنید و یک ماهیتابه تهیه کنید، درون ان مقداری روغن بریزید صبر کنید تا روغن داغ شود بعد از داغ شدن روغن، مرغ را درون ماهیتابه بریزید. اجازه دهید تا مرغ ها کاملا سرخ شود بعد از سرخ شدن مرغ آن را از ماهیتابه خارج کرده و کنار بگذارید.

خورشت فسنجان


در این مرحله  باید یک پیاز تهیه کنید. سپس پیاز را با یک رنده درشت به خوبی رنده کنید. می توانید برای راحت تر شدن کار از خرد کن یا غذاساز برایه رنده کردن پیاز  استفاده کنید سپس یک ماهیتابه تهیه کنید و آن را روی شعله گاز با حرارت ملایم قرار دهید. مقدار روغن درون ماهیتابه بریزید و صبر کنید تا روغن داغ شود. بعد از داغ شدن روغن پیاز ها را درون ماهیتابه بریزید و چهار دقیقه پیاز را درون ماهی تابه تفت دهید تا پیاز تغییر رنگ دهد و طلایی شود.


حالا نوبت اضافه کردن گردو است. ( گردو هارو باید از قبل به خوبی اسیاب کنید البته دقت کنید که گردو بیش از اندازه اسیاب نشود  چون وقتی گردو زیاد اسیاب بشه حالت خمیری شکل میگیرد و با اضافه کردن به پیاز زود روغن می اندازد) میزان استفاده از گردو کم یا زیادش به سلیقه و ذائقه خودتان بستگی دارد. من خودم به شخصه عاشق سس فسنجونم حتی شده این سس خالی میخورم بخاطر همین گردو اسیاب شده بیشتری استفاده میکنم.

دقت کنید اگه گردو کمتری استفاده کنید در نهایت سس فسنجان کمتری دارید نظر شخصی من فسنجان به رب انار و گردو داخلش است. خوب گردو هارو به پیازمون اضافه میکنیم و مواد را به خوبی هم بزنید تا تفت بگیرد. به تفت دادن گردو و پیاز تا جایی که بویه گردو بلند شود ادامه دهید باید خامی گردو گرفته شود سپس رب انار را به گردو اضافه میکنیم و دوباره مواد را باهم تفت میدهیم تا رب انار به خرد پیاز و گردوهاا برود.

خورشت فسنجان


در این مرحله باید مرغ هایی که سرخ کرده بودیم و کنار گزاشتیم را به مواد اضافه کنید مواد را باهم کمی تفت بدهید دو الی سه لیوان اب جوش درون قابلمه میریزیم و با یک قاشق چوبی  همه مواد را باهم هم میزنیم. دوستایه گلم حالا شعله گاز را کم کنید و در قابلمه را بگذارید تا خورشمان جا بیفتد و قوام بیاید. دقت کنید برایه جاافتادن خورشت حداقل  سه الی چهار ساعت زمان نیاز است تا خورشتمان کاملا روغن پس دهد و جا بیفتد. بعد از گذشت سه ساعت در نیم ساعت اخر پخت خورشت فسنجان شکر را به همراه زعفران دم کرده به مواد افزوده و سپس پنج دقیقه حرارت را زیاد کنید و بعد خاموش کنید. حالا خورشت فسنجان ما اماده خوردن شده است ان را در ظرف مورد نظر ریخته و میل کنید نووووششش جان 


خورشت فسنجان معمولا طعم ترش و ملس تهیه میشود. اگر میخواهید طعم خورشتتان ترش و ملس باشد شکر را حذف کنید. خورشت فسنجان معمولا با انواع گوشت هایه مختلف از جمله: گوشت گوسفند ،گوشت گوساله ، گوشت بره ، گوشت شتر مرغ ، گوشت مرغ تهیه میشود که در این دستور از گوشت مرغ استفاده شده است. این خورشت هر چه بیشتر رویه شعله گاز بماند خوشمزه تر و جا افتاده تر میشود. امیدوارم از تهیه این خورشت لذت برده باشید تا یک دستور دیگر خدایارو نگهدارتان.

آخرین آموزش ها
برترین ها