haraj logo
جستجو

فلافل

مواد لازم :
نخود : 1کیلوپیاز : 4عددسیر : پنج حبهروغن : لازمنان باگت : لازمتمر هندی : دو قاشقسس هزار جزیره : دو قاشقسس مایونز : 2قنمک،فلفل،زردچوبه : به مقدار لازمسس گوجه : 2 قاشق


فلافل غذایی است که با نخود درست می شود. 

اولین نکته و شاید مهمترینش آماده کردن نخود است  شما باید نخود را از دو روز قبل در آب خیس دهید و آبش را مرتب عوض کنید تا نفخش گرفته شود . دو روز بعد نخود را آب کشی نمایید. 

دقت کنید که آب نخود در این دو روز باید چند بار عوض شود می توانید سه بار در روز آبش را عوض کنید .

فلافل

مرحله ی دوم تهیه ی فلافل:

چهار عدد پیاز درشت را به چند قسمت که قابل قرار گیری در چرخ گوشت باشد برش دهید.

 

فلافل

مرحله ی سوم تهیه ی فلافل:

پنج حبه سیر را پوست بگیرید و بشویید. 

فلافل

مرحله ی چهارم تهیه ی فلافل:

در این مرحله نخودها و پیاز و سیر باید چرخ شوند بهترین راه چرخ کردن نخود چرخ گوشت می باشد و اگر چرخ گوشت ندارید از غذا ساز استفاده کنید و حتما مواد را دو بار چرخش کنید به نظر من دو بار کفایت میکند. 


نخود و پیاز و سیر را باهم در چرخ گوشت بریزید یعنی یک پیمانه نخود را که در چرخ گوشت ریختید بعد یک پیاز بعد دو حبه سیر به همین ترتیب تا همه ی مواد چرخ شوند بعد مواد را دوباره وارد چرخ گوشت می کنیم و یک بار دیگر چرخش می کنیم. 

فلافل

مرحله ی پنجم تهیه ی فلافل:

حالا همه مواد را بدون آنکه ادویه ای در آن بریزید در کاسه ای خوب با دست ورز دهید اگر احساس کردید خشک است و شکل پذیری کمی دارد چند قاشق آب درونش اضافه کنید. 

مرحله ی ششم تهیه ی فلافل:

حالا مواد فلافل را در کیسه های فریزر به اندازه ای که نیاز داریم هر بار درست کنیم نگهداری می کنیم.

به اندازه ی نیاز از مواد فلافل بردارید در آن نمک و فلفل و زردچوبه بزنید و با دست خوب ورز دهید یعنی در هر بار استفاده از مواد فلافل به آن ادویه بزنید و اگر در فریزر نگهداری می کنید هیچ ادویه ای نزنید. 

می توانید یک قالب فلافل که در پلاستیک فروشی ها و یا لوازم قنادی فروشی دارند برای ریختن مواد فلافل استفاده کنید یعنی به اندازه ی  قالب در آن مواد بریزید و در ماهی تابه ای که روغن مایع فراوون داره برگردونین و سرخ کنین. ولی اگر مثل من از قالب استفاده نمی کنید در تابه ای روغن بریزید (اگر تابه کوچک با دیواره ی بلند باشد نیاز به پشت و رو کردن فلافل نیست ولی باید روغن زیادی ریخته شود) بعد فلافل را در اندازه و شکل دلخواه بعد از داغ شدن روغن، در آن سرخ کنید. 

توجه کنید هنگام سرخ کردن فلافل: ابتدا شعله را خیلی کم کنید و بعد فلافل ها را در ماهی تابه پر کنید و در ماهی تابه را دو سه دقیقه بگذارید تا فلافل ها مغز پخت شوند و هنگام خوردن مزه ی نخود حس نشود و بعد از چند دقیقه شعله را بیشتر کنید و می توانید در تابه را بردارید. 

فلافل بهتر است بعد از سرخ شدن گرم سرو شود و همچنین بهتر است مانند رستوران ها برای خوردنش از نون باگت استفاده کنید. سس هزار جزیره و سس قرمز طعم بی نظیری به آن می دهند.   

اگر دوست دارید سس مخصوص فلافل را با آن میل کنید باید دو قاشق سس قرمز را با دو قاشق سس سفید و دو قاشق سس هزار جزیره مخلوط کرده بهش فلفل فراوان بزنید و بعد از مخلوط کردن دو قاشق تمبر هندی را در آب می ریزیم بعد از بیست دقیقه  حلش می کنیم و هسته ها و پوسته های تمبر هندی را در میاوریم و بعد آن را داخل سسمان می ریزیم.

نخود ارزش غذایی زیادی دارد. اگر در تهیه سس مخصوص آن از سس ارده استفاده شود این غذا خاصیت دارویی پیدا می‌کند.

سس ارده دارای خواص بیشماری مانند: روی،پتاسیم، کلسیم، سدیم، فولات، منیزیم، فسفر، روغن‌های گیاهی مانند زیتون و نیز گروه ویتامین‌های B مانند B۱ وB۲  است.

ترکیب فلافل با سس ارده در پیشگیری از پوکی استخوان ها استحکام استخوان‌ها مفید است.

و نیز کلیه‌ها را تقویت می‌کند و برای دستگاه تنفسی سودمند است . 

فلافل خوشمزه ی ما آماده است با سالاد و سس مخصوص و نان باگت میل کنید.

فلافل

آخرین آموزش ها
برترین ها