haraj logo
جستجو

شیرینی شطرنجی عید

مواد لازم :
آرد : دو و نیم پیمانهکره : 240 گرمشکر : 1/2 پیمانهتخم مرغ : 1 عددپودر کاکائو : 3قاشق غذاخوریوانیل : 1 قاشق چایخورینمک : 1/4 قاشق چایخوریسفیده تخم مرغ : 1 عدد

همانطور که می دانیم شیرینی های عید نوروز اکثرا از بین شیرینی های خشک با ماندگاری طولانی برای 13 روز عید انتخاب می شوند و شیرینی خشک هستند. این شیرینی ها مختلف هستند . یکی دیگر از شیرینی های خوشمزه عید نوروز که من خودم از قدیم عاشقش بودم و شکل بسیار زیبایی دارد و طرز تهیه نسبتا راحتی دارد شیرینی شطرنجی است.

در این مطلب طرز تهیه شیرینی شطرنجی را که شامل آرد و شکر و پودر کاکائو و کره و تخم مرغ و وانیل و نمک است را برایتان می نویسم و ایمدوامر این شیرینی خوشمزه را در منزل تهیه کرده و با آن از مهمانان خود در عید نوروز پذیرایی کنید.


ابتدا و برای شروع تهیه این شیرینی خوشمزه و زیبا ، 240 گرم کره را برای مدت 1 ساعت در دمای اتاق قرار می دهیم تا نرم شود. سپس کره نرم شده و 1/2 پیمانه شکر را داخل یک ظرف ریخته . آنها را با همزن برقی برای مدت 2 دقیقه هم می زنیم تا مخلوط شوند و حالت خامه ای پیدا کند.

 شیرینی شطرنجی


سپس در ادامه در این مرحله ، تخم مرغ و وانیل را به مواد مرحله قبل اضافه می کنیم و با همزن برقی انها را مخلوط می کنیم.


سپس در ادامه در این مرحله ، 1/4 قاشق چایخوری نمک و 2/5 پیمانه ارد را داخل یک ظرف می ریزیم و انها را دو بار الک می کنیم .سپس مخلوط آرد و نمک را آرام آرام به مایه شیرینی شطرنجی ( مخلوط کره و شکر و تخم مرغ و وانیل  همزده ) اضافه می کنیم تا کاملا حل شود و یکدست شود.سپس خمیر را روی یک سطح ارد پاشی شده قرار می دهیم و با دست کمی خمیر را ورز می دهیم.اکنون خمیر شیرینی ما آماده است.آن را سلفون کشیده و 10 دقیقه استراحت می دهیم.

 شیرینی شطرنجی


سپس در ادامه در این مرحله ، خمیر را به دو قسمت مساوی تقسیم می کنیم و روی نیمی از خمیر ها 3 قاشق غذاخوری پودر کاکائو می ریزیم و ان را با خمیر ورز می دهیم تا پودر کاکائو کاملا جذب خمیر شود و خمیر یکدست  قهوه ای شود.حالا دو خمیر با دو رنگ قهوه ای و سفید داریم.

 شیرینی شطرنجی


سپس در ادامه در این مرحله ، هر یک از خمیر ها را بین دو ورق پلاستیک قرار می دهیم و با کمک وردنه آنها را به شکل مربعهایی ضخامت تقریبی 1 سانتی متر و طول و عرض دلخواه در می آوریم و پهن می کنیم و با کمک یک خط کش و کاتر و یا چاقو اطراف خمیر ها را صاف می کنیم و هر خمیر را به نوارهایی به عرض 1 سانتی متر برش می زنیم.


سپس در ادامه در این مرحله ، 1 عدد سفیده تخم مرغ را با چنگال هم می زنیم و سپس حالا روی یک سطح صاف نوارهای خمیر برش خورده را به شکل یکی در میان و به صورت کنار هم گذاشتن نوارهای سفید و قهو ه ای شروع می کنیم و بین انها با قلمو برای چسبیدن سفیده تخم مرغ می مالیم .خمیرها را یک در میان کنار هم می گذاریم بطوریکه در آخر یک بلوک شطرنجی به ابعاد 4 سانتی متر در 4 سانتی متر از خمیر ها داشته باشسیم..

 


 سپس در ادامه در این مرحله ، خمیر شیرینی چیده شده را سلفون کشیده و ان را برای مدت 30 دقیقه داخل یخچال استراحت می دهیم.سپس ان را با چاقو به عرض 1 سانتی متر می بریم .

 شیرینی شطرنجی


سپس در ادامه در این مرحله ، در کف یک سینی فر را کاغذ روغنی می اندازیم و شیرینی ها ی برش خورده را روی کاغذ روغنی می چینیم و انها را داخل فر با حرارت 180 درجه سانتی گراد که از 20 دقیقه قبل گرم شده بود و برای مدت 15 دقیقه قرار می دهیم تا شیرینی ما بپزد و آماده شود.

 شیرینی شطرنجی


سپس در ادامه در این مرحله ، سپس وقتی شیرینی پخت ، سینی را از فر بیرون می اوریم و بعد از خنک شدن شیرینی ها را از روی کاغذ روغنی جدا کرده و انها را در ظرف مناسب قرار می دهیم و در عید نوروز با این شیرینی های خوشمزه و زیبا از مهمانان پذیرایی می کنیم.نوش جان

 

آخرین آموزش ها
برترین ها