haraj logo
جستجو

حلیم بادمجان

مواد لازم :
بادمجان : 500 گرمسیر : 3 الی 4 حبهعدس : یک پیمانهپیاز : دو عددنعناع خشک : 2 قاشق غذا خوریگوشت گوسفند : 500 گرمدارچین : نصف قاشق غذا خورینمک : به میزان لازمفلفل : به میزان لازمزردچوبه : به مقدار لازمروغن مایع : به مقدار لازمگردو خرد شده : یک لیوانزعفران دم کرده : 1/2 پیمانهکشک : 1 پیمانه

آیا می دانستید که ریشه حلیم بادمجان همان غذای لذیذ و خوشمزه ایرانی اصالتا به شهر اصفهان باز می گردد؟ هرچند که پخت و طبخ این غذا در شهرهای گوناگون ایران دستورهای متفاوتی دارد و هر یک از آن ها بر اساس ذائقه و شخصی خود مواد مورد نیازی را اضافه یا از آن کم می کنند. مثلا خیلی ها طعم این غذا را با برنج دوست دارند دوست دارند و بسیاری دیگر به هنگام پخت از عدس استفاده می کنند. در هر حالت حلیم بادمجان به خاطر مواد مغذی تشکیل دهنده ای که دارد جزء غذاهای بسیار مقوی و بی نظیری است که امتحان کردنش را به همه شما عزیزان توصیه می کنم. اگر تاکنون برای پخت آن اقدام نکرده اید و دلتان یک پیش غذای متفاوت با طعم و عطری متفاوت می خواهد پیشنهاد می کنم همین الان که این مطلب را مطالعه می کنید دست به کار شوید.

قبل از طبخ و تهیه حلیم بادمجان نکته بسیار مهمی است که نیاز دانستم آن را برایتان بازگو کنم و آن هم این است که این غذای محلی باید به هنگام سرو کردن کش بیاید. پس برای کش آمدن هرچه بیشتر آن بهتر است که از گوشت گردن استفاده کنید. از طرفی هم حلیم بادمجان همانند بسیار آش ها، سوپ ها و حلیم های دیگر نیاز به مدت زمان بیشتری برای جاافتادن دارد. پس اگر می خواهید غذایتان آنگونه که باید خوش طعم و خوش لعاب از آب در بیاید باید صبر و حوصله زیادی برای پختش به خرج دهید. همانطور که از قبل هم برایتان توضیح دادم روش های متفاوتی برای تهیه حلیم بادمجان وجود دارد. اما من خودم این روش را بسیار می پسندم و از طعم و مزه آن هم راضی هستم.


در درست کردن حلیم بادمجان همان گونه که از نامش هم بر می آید بادمجان نقش اساسی ایفا می کند. پس برای تهیه آن بهتر است یکی دو ساعت قبل تر بادمجان ها را پوست کنده و به دلخواه برش بزنید. سپس آن ها را در مقداری آب نمک قرار دهید. این کار شما باعث می شود که هم تلخی بادمجان ها گرفته شود و هم به هنگام سرخ کردن آن ها روغن زیادی به خودشان نگیرند. از آنجایی که بادمجان به هنگام سرخ کردن روغن زیادی به خود می گیرد بنابراین اگر این کار را انجام ندهید پیش غذایتان بسیار چرب می شود. چون من خودم بیشتر حلیم بادمجان با عدس را دوست دارم در این مطلب هم طبخ آن با عدس را برایتان توضیح می دهم. پس نوبت آن است که عدس هایتان را هم در مقداری آب خیس کنید.

حلیم بادمجان


حال نوبت آن است که پیازهایتان را به صورت خلالی خرد کرده و آن ها را با مقداری روغن در یک قابلمه تفت دهید. پس از آن که پیازها رنگ طلایی به خود گرفتند و نرم شدند مقداری زردچوبه و فلفل سیاه به آن ها اضافه کنید و دوباره تفت دهید تا با مواد اضافه شده ترکیب شوند. سپس گوشت گردن را که از قبل قطعه قطعه کرده اید اضافه کنید و به تفت دادن خود ادامه دهید. این کار را تا جایی انجام دهید که رنگ گوشت هایتان تغییر کند. سپس چند لیوان آب به گوشت هایتان اضافه کنید و درب ماهیتابه را ببندید و اجازه دهید تا با حرارت ملایم گاز خوب پخته شوند. 

بعد از گذشت مدت زمانی که از پخت گوشت ها گذشت و احساس کردید که نیم پز شده اند می توانید گردوهای چرخ کرده و عدسی را که از قبل خیس کرده اید را به آن ها اضافه کنید و بگذارید که عدس ها هم همراه با گوشت ها پخته شوند. از طرفی هم گردوها روغن خود را مواد انتقال دهند.

حلیم بادمجان


در این مرحله از تهیه حلیم بادمجان که گوشت و عدس هایتان در حال پخته شدن هستند بادمجان هایتان را آبکش کنید و بگذارید اندکی خشک گردند. سپس آن ها را درون یک ماهیتابه با حرارت ملایم سرخ کنید. پس از آن که تهاراجآن ها را سرخ کردید با یک گوشتکوب له کنید و کنار بگذارید. بعد از پختن گوشت ها، استخوان آن ها را سوا کرده و سپس ریش ریش کنید. حال می توانید بادمجان های له شده را به آن ها اضافه کنید.

چند حبه سیر خام را هم رنده کنید و به مواد اضافه کنید. بعد از انجام این کار عدس های پخته شده را هم به ترکیب مواد یک دستی که به دست آوردید اضافه کنید. در این مرحله مقدار زعفران ساییده شده ای را که آماده کرده اید به مواد اضافه کنید. اضافه کردن زعفران به این دلیل است که مقدار سردی عدس ها از ترکیب مواد گرفته شده و طبع غذا گرم می شود.

درب قابلمه را بگذارید و اجازه دهید تا دوباره مواد ترکیب شده با شعله بسیار کم گاز به مدت نیم ساعت خوب بپزند. در این فاصله چندین بار مواد را خوب هم بزنید تا آب آن ها گرفته شده و حالت کشسانی به خود بگیرند.


در این مرحله تقریبا حلیم بادمجان شما آماده است. بنابراین می توانید کشک های ساییده شده تان را آرام آرام به آن اضافه کنید و بگذارید با همان حرارت ملایم با یکدیگر میکس شوند. در فاصله زمانی که همچنان مواد شما در حال پخته شدن است نیاز است بارها و بارها آن را با ملاقه هم بزنید تا ته نگیرد. در این مدت در یک ماهیتابه جداگانه یک مقدار دیگر سیر، نعناع خشک و گردو چرخ کرده را برای تزئین حلیم بادمجان تفت دهید. البته می توانید از پیازهایی که قبلا برای پخت گوشت سرخ کرده اید مقداری را برای تزئین روی حلیم بادمجان کنار بگذارید. 

وقتی از جا افتادن کامل پیش غذایتان اطمینان حاصل کردید آن را در یک ظرف مناسب و شیک سرو کنید و موادی را که برای زیبایی آماده کرده اید بر روی آن تزئین کنید.

آخرین آموزش ها
برترین ها