haraj logo
جستجو

کشک بادمجان

مواد لازم :
بادمجان : 10 عدد متوسطگوشت گوسفندی یا گوساله چرخ کرده : 200 گرمپیاز خرد شده : 1 عدد متوسطکشک : 1 قاشق غذا خوریپودر موسیر : نصف قاشق چای خورینمک،فلفل،زردچوبه : مقدار لازمپودر کاری : 1 قاشق چایخوریدارچین : نصف قاشق چای خوریزنجبیل : نصف قاشق چای خوریپودر گوجه : 1 قاشق غذاخوریعصاره گوشت : 1 عدد

با سلام خدمت همراهان همیشگی هاراج امروز با طرز تهیه کشک بادمجان خدمت شما عزیزان رسیده ام امیدوارم شما هم در منزل بتونید اون تهیه کنید و از خوردنش لذت ببرید.


بهترین روش طبخ بادمجان ، استفاده از بادمجان به صورت کبابی یا تنوری میباشد، زیرا بادمجان به علت بافت اسفنجی که دارد هنگام سرخ کردن روغن زیادی به خود جذب میکند و یکی از خواص درمانی بادمجان که کاهش دهنده ی کلسترول میباشد را از بین میبرد.

برای کباب کردن بادمجان ها ابتدا بادمجان ها را شسته و روی شعله کم اجاق گاز با پوست کباب میکنیم میتوانید از کلاهک سبز بادمجان به عنوان دسته استفاده کرده و بادمجان را روی شعله بچرخانید، هنگامی که بادمجان کباب میشود بافت اسفنجی بادمجان از بین رفته و حجم بادمجان کم میشود و پوست بادمجان حالت خشکی پیداه کرده و به راحتی از بادمجان جدا میشود.

بعد از کباب کردن بادمجان ها برای اینکه طمع دودی بادمجان ها از بین نرود و پوست آن ها راحت تر جدا شود تک تک آنها را به طور جداگانه درون نایلون فریزر قرار داده و به کمک نایلون پوست آن ها را به راحتی جدا میکنیم، البته  این کار برای کسانی که میخواهند برای اولین بار از این روش استفاده کنند  کمی سخت باشد و بادمجان را داخل نایلون له یا کاملا سیاه کنند، پیشنهاد من برای این افراد این است، آنها  میتوانید شیر آب را خیلی کم باز کرده به طوریکه آب به صورت یک خط خیلی باریک باشدسپس  بادمجان ها را به صورت تک تک در زیر شیر آب گرفته خیلی سریع پوست بکنند، و در آخر در حالی که با یک دست کلاهک بادمجان را گرفته اند با دست دیگر آب اضافه بادمجان را بگیرند البته احتیاجی نیست بادمجان را خیلی فشار دهند،اگر بادمجان مقداری آب هم جذب نمود اشکالی ندارد و نگران نشوید.

بعد از جدا کردن پوست بادمجان ها سر بادمجان ها را جدا کرده، بادمجان ها را درون ظرفی ریخته و با گوشت کوب آنها را خوب له میکنیم بادمجان های له شده را با مقداری روغن در تابه ای تفت میدهیم برای اینکه برای تفت بادمجان ها از روغن زیادی استفاده نکنیم سعی کنید از بادمجان های تازه استفاده کنید چون بادمجان هر چه کهنه تر باشد روغن بیشتری به خود جذب میکند و هنگام تفت دادن بادمجان ها شعله را کم نکنید زیرا هرچه شعله کمتر باشد بادمجان روغن بیشتری را جذب میکند بنابراین شعله گاز متوسط باشد با این روش با یک قاشق غذا خوری یا کمتر روغن نیز میتوان بادمجان ها را  به خوبی تفت دهید.

بعد از اینکه بادمجان ها را حدود ۱۰ دقیقه تفت دادید  مقدار ادویه جات ذکر شده ( البته به جز نمک ) را به آن اضافه کنید و این بار با ادویه ها نیز کمی دیگر بادمجان ها را تفت دهید،بعد از این کار شعله را خاموش کرده و به سراغ آماده کردن گوشت بروید.

کشک بادمجان


یک عدد پیاز متوسط را به صورت نگینی کاملا خرد کرده،سپس پیاز خرد شده را درون ظرفی جداگانه ریخته و با مقداری روغن روی شعله کم  کمی تفت میدهیم در اینجا باید به این نکته توجه کنید که هنگام تفت پیازها شعله گاز باید خیلی کم باشد زیرا با این کار پیاز شما حالت کاراملی به خود گرفته و طمع بهتری به غذا میدهد، وقتی که پیازها کمی سرخ شدند و حالت کاراملی به خود گرفتن گوشت را اضافه و به همراه پیاز تفت میدهیم.

کشک بادمجان


سپس گوشت را به بادمجان اضافه میکنیم در این مرحله زیر شعله گاز را کم کرده و درب ظرف را میگذاریم و گاه گاهی غذا را هم میزنیم تا ته نگیرد بعد از 20 دقیقه که بادمجان و گوشت پخته شد و آب غذا کم شد کشک را اضافه میکنیم یادتون باشه در این مرحله نمک را اضافه میکنیم چون خود کشک نمک دارد و بعد از اضافه کردن کشک میزان نمک را به دلخواه میتوانید کم یا اضافه کنید.

کشک بادمجان

بعد از 20 دقیقه یا کمتر  بعد از اضافه کردن کشک به دلخواه به اندازه 1 قاشق غذا خوری کمتر یا بیشتر آبغوره میتوانید به غذا اضافه کنید بعد از چند دقیقه غذا آماده و قابل سرو میباشد در انتها میتوان روی غذا را با سیر داغ و مقداری نعنا سرخ تزیین کنید. نوش جان 

 

آخرین آموزش ها
برترین ها