haraj logo
جستجو

اگ ناگ Eggnog

مواد لازم :
شیر : 1 لیترزرده تخم مرغ : 5 عددشیره افرا : 2 قاشق غذاخوریپودر دارچین : 1 قاشق چایخورینمک : مقداریوانیل : 1 قاشق چایخوریچای کیسه ایی : 2 عددآب نارگیل : 1 لیوانچوب دارچین : به مقدار لازمچای سیاه مرغوب : 1 قاشق چایخوریشیر خشک : 2 قاشق غذاخوریگل جوز هندی : به مقدار لازم

اگ ناگ Eggnog نوعی نوشیدنی گرم و لبنی است که پایه اصلی آن شیر و تخم مرغ بوده و بافتی نرم و فرنی مانند دارد، گاها در آخر مقداری آب میوه به آن اضافه می کنند که ضروری نیست، طعم دهنده این نوشیدنی دارچین، میخک و یا جوز هندی بوده و بسته به اینکه اگ ناگ چای یا اگ ناگ قهوه باشد به آن عصاره چای و یا عصاره قهوه می افزایند؛ این نوشیدنی در اروپا و امریکا اغلب در مراسمات ویژه همچون کریسمس میل می شود. 

در ایران این نوشیدنی را با نام "معجون شیر و تخم مرغ" می شناسند و اغلب این نوشیدنی به ورزشکاران و کودکان توصیه می شود. ضمن اینکه در آن از زعفران هم استفاده می شود.

مصرف آب درون میوه نارگیل رواج چندانی ندارد چون نارگیل ارزان نیست و از طرفی همیشه هم در بازار یافت نمی شود، این نوشیدنی را وقتی تهیه کنید که پای میوه نارگیل به آشپزخانه شما باز شده است! آب این میوه را خالی کنید و مورد استفاده قرار دهید، اگر در هر صورت به آب نارگیل دسترسی نداشتید از شیر نارگیل عالیس استفاده کنید. 


یک لیوان آب نارگیل را داخل یک قابلمه بریزید سپس یک لیتر شیر را به آن اضافه کنید سپس 2 قاشق غذاخوری شیره افرا و 1 قاشق چایخوری پودر دارچین و مقداری نمک را در محلول قبل بریزید و شروع به همزدن کنید تا نمک و شیره افرا در مایه شیر و آب نارگیل حل شود.

 اگ ناگ Eggnog

بهتر است برای تهیه این نوشیدنی از یک قابلمه یا شیرجوش استفاده کنید؛ قابلمه یا شیرجوشی با دسته ضد حرارت و کف قطور تا گرما به طور یکنواخت در سراسر آن پخش شود این ویژگی باعث می شود که محلول شیر سر نیاید، حتما مقدار موادتان را با گنجایش قابلمه یا شیرجوش مقایسه کنید هرگز از ظرف های کوچک برای جوشاندن مایعات زیاد استفاده نکنید.

شیره افرا در واقع جایگزین خوبی برای شکر به حساب می آید در این نوشیدنی مقوی از شیره افرا استفاده شده، شیره ایی قهوه ایی رنگ که از درخت افرای شیرین به دست می آید.اگر شیره افرا نداشتید از عسل طبیعی و مرغوب استفاده نمایید این دو از لحاظ طعم و مزه به هم شبیه اند ولی شیره افرا بسیار گرانتر بوده و یافتن نوع طبیعی و مرغوب آن در بازار دشوار است. 

تا آن جا که ممکن است از شیر غلیظ و پرچرب استفاده کنید اگر شیر به اندازه کافی غلظت نداشت از دو قاشق شیر خشک استفاده کنید و آن را در شیر حل کنید. 


5 عدد زرده تخم مرغ را با همزن مفتولی بزنید تا کاملا یکدست و رقیق شود.(زرده ها را از قبل با دقت از سفیده ها جدا کنید برای تهیه این نوشیدنی به سفیده ها احتیاجی نداریم)

قابلمه حاوی شیر و آب نارگیل را روی حرارت قرار دهید، کمی که گرم شد زرده های زده شده را به آن بی افزایید و مدام هم بزنید و به مدت 4-6 دقیقه به همزن ادامه دهید به طور بی وقفه تا زرده ها گوله نشوند و به طور کامل در مایعات حل شوند؛ خواهید دید که مایعی قوام یافته، تقریبا کرم رنگ به دست می آید.

 


 سپس مایه را از روی حرارت بردارید. اکنون باید از چای کیسه ایی استفاده کنید اما به یک نکته مهم توجه کنید بهتر است دو عدد چای کیسه ایی را از قسمت بالایی آن یعنی نزدیک به نخ قیچی کنید، محتویات درون آن را خالی کنید و از چای خشک مرغوب استفاده کرده و درون آن ها را پر کنید، ما نمی خواهیم نوشیدنی فقط رنگ بگیرد بلکه می خواهیم طعم و رنگ چای واقعی به این نوشیدنی اضافه شود!

 اگ ناگ Eggnog

پس از پر کردن کیسه ها با چای مرغوب، مجددا کیسه را از قسمت بالا با دقت به کمک نخ ببندید حالا دو عدد چای کیسه ایی را داخل مواد نوشیدنی قرار دهید  به مدت 2 دقیقه. 

پس از حدود دو دقیقه دو عدد چای را از مواد نوشیدنی خارج کنید و 1 قاشق چایخوری وانیل را به آن بی افزایید، خیلی چای کیسه ایی را داخل نوشیدنی قرار ندهید همین که مقداری از طعم و رنگ آن به چای اضافه شود کافی است.

حالا نوشیدنی را در لیوان های شیشه ایی و مناسب بریزید و با گل جوز هندی و دارچین (چوب دارچین و پودر دارچین) تزیین کنید. 

 اگ ناگ Eggnog

آخرین آموزش ها
برترین ها