haraj logo
جستجو

مافین میوه خشک

مواد لازم :
میوه خشک : 150 گرمارد : 250 گرمجو پرک : 40 گرمبکینگ پودر : 2 قاشق چایخوریکره : 125 گرمشکر : 55 گرمتخم مرغ : 2 عددنمک : نوک پنسشیر : 125 گرموانیل : 1/4 قاشق چایخوریجوش شیرین : 1 قاشق چایخوریشکر قهوه ای : 100 گرم

تقریبا همه ما امروزه از طرفداران مافین و کاپ کیک هستیم و خیلی زیاد انها را در شیرینی فروشی ها و کافی شاپها دیده ایم و خورده ایم. اما شاید تا کنون به تفاوت بین آن ها و راه تشخیص مافین و کاپ کیک فکر نکرده باشیم.

شاید تشخیص تفاوت بین مافین و کاپ کیک مشکل به نظر برسد کاپ کیک در واقع یک کیک کوچک است اما مافین یک نان شیرین کوچک است. وجه مشترک انها در مواد اولیه انهاست که شامل تخم مرغ و شکر و ارد و شیر و کره است و هر دو به صورت پختنی و در اندازه کوچک درست می شوند. اما مافین را با اردهای مختلفی مانند آرد جو و ارد گندم و دیگر اردها می توان درست کرد. مافین را می توان با میوه های خشک و اجیل و مغزها و یا تکه های شکلات و ...پر کرد و همچنین می توان بجای کره در انها از روغن مایع استفاده کرد.ضمنا خمیر مافین کمتر از کاپ کیک همزده می شود و شیرینی مافین از کاپ کیک کمتر است.

متمایز ترین روش تشخیص بین این دو از نظر ظاهری رویه خامه ای است که در روی کاپ کیک زده می شود اما مافین ها بدون خامه و در عوض بیشتر  شکم پر هستند.حال که به روش تشخیص بین مافین و کاپ کیک اشنا شدیم در این مطلب طرز تهیه مافین شکم گر با میوه خشک را که شامل جو پرک و میوه خشک و کره و تخم مرغ و شیر و جوش شیرین و آرد و بکینگ پودر و نمک و شکر و وانیل است را برایتان می نویسم و امیدوارم ان را در منزل تهیه کرده و بعنوان یک عصرانه مقوی و خوشمزه میل کنید و از خوردنش لذت ببرید.ضمنا این مافین بافتی جویدنی داشته و شیرینی ان کم است.


ابتدا برای تهیه مافین میوه های خشک ، 155 گرم شکر سفید و 100 گرم شکر قهوه ای را همراه با 125 گرم کره نرم شده در دمای محیط داخل یک ظرف می ریزیم و انها را با همزن برقی خوب مخلوط می کنیم تا حالت خامه ای و سبک به خود بگیرد.


سپس 2 عدد تخم مرغ را شکسته و انها را در صورت سالم بودن همراه با 1/4 قاشق چایخوری وانیل و 125 گرم شیر به مواد مافین در مرحله قبل اضافه می کنیم و انها را برای 1 دقیقه با همزن می زنیم تا مخلوط شوند .

 مافین میوه خشک


سپس 2 قاشق چایخوری بکینگ پودر و 250 گرم ارد( 1 قاشق ان را نگه می داریم) و 1 قاشق چایخوری جوش شیرین  و نمک را داخل یک ظرف با هم مخلوط می کنیم. سپس ان را به مواد مافین در مرحله قبل اضافه می کنیم و با لیسک انها را مخلوط می کنیم تا ارد کاملا حل شود و یکدست شود و ارد گلوله نشود.


سپس150 گرم میوه خشک را در ارد می غلتانیم تا اغشته به ارد شوند و هنگام چختن ته نشین نشوند و در ته مافین نروند.

 

مافین میوه خشک


در ادامه میوه های خشک غلتیده شده در ارد در مرحله قبل را به خمیر مافین اضافه می کنیم و با انها مخلوط می کنیم تا بطور یکنواخت در خمیر ما پخش شوند .اکنون مایه مافین ما اماده است.این مایه نه به اندازه مایه کیک روان و شل است و نه مانند خمیر نان حالت کشسانی دارد .

 

مافین میوه خشک


سپس قالب مافین را با روغن مایع چرب می کنیم و یا داخل ان را کپسول می گذاریم و از خمیر اماده شده در مرحله قبل داخل قالب مافین می ریزیم تا مایه مافین تقریبا 3/4 قالب را پرکند و سپس روی مافین را جوی پرک می ریزیم و سپس قالب را داخل فر با حرارت 180 درجه سانتی گراد که از قبل گرم شده بود و برای مدت 30 دقیقه قرار می دهیم تا مافین اماه شود و بپزد.

 

مافین میوه خشک


سپس وقتی مافین پخت قالب ان را از فر بیرون اورده و بعد از سرد شدن انها را از قالب بیرون می اوریم و در ظرف مناسب می گذاریم و انرا برای عصرانه و یا صبحانه و یا یک میان وعده مقوی و خوشمزه و سالم همراه با چای و یا قهوه میل می کنیم.نوش جان

مافین میوه خشک

آخرین آموزش ها
برترین ها