haraj logo
جستجو

ماکارونی دمی

مواد لازم :
ماکارونی رشته ای : 300 گرمپیاز : 1 عددگوشت چرخ کرده : 200 گرمنمک،فلفل،زردچوبه : به میزان لازمآویشن : نصف قاشق چایخوریروغن : به میزان لازمسیب زمینی : یک عددنان لواش : یک عددآب : به میزان لازمآب سرد : به میزان لازمرب گوجه فرنگی : 2 قاشق غذاخوری

ماکارونی یک نوع پاستا است که اصالتا مربوط به کشور ایتالیاست ولی از زمان رواج آن در ایران طرفداران زیادی را پیدا کرده است. ماکارونی غذای مورد علاقه بچه هاست که خیلی زود پخته می شود و برای همین ویژگی هم که شده باشد اکثر ما وقتی در زمان و امکانات کم می آوریم سراغ آن می رویم. این غذا همیشه طرفداران خودش را دارد و بقیه هم از خوردن آن لذت می برند خصوصا اگر مایه ماکارونی خوشمزه باشد و ته دیگ خوبی هم درست کنیم. شاید بشود گفت ته دیگ ماکارونی از خودش طرفداران بیشتری دارد. برای ته دیگ می توانیم از نان یا سیب زمینی و برای تزئین آن از کنجد استفاده کنیم. دستور پخت ماکارونی دمی را با شما همراه خواهیم بود. اگر نظری درمورد نحوه ی درست کردن ماکارونی دارید و همچنین تجربیات شخصیتان را با ما درمیان بگذارید، خوشحال خواهیم شد.

اگر خواستید این ماکارونی را برای تعداد کمتر یا بیشتری از افراد درست کنید باید مقادیر را ضرب و تقسیم کنید تا مقدار درست حاصل شود. اگر تا حالا بجز نیمرو چیز دیگری هم درست نکرده اید این آموزش را با ما همراه باشید تا همه را از دست پخت خود شگفت زده کنید.


قابلمه ای را با آب پر می کنیم و روی گاز می گذاریم. به آب کمی روغن و نمک می زنیم. صبر می کنیم تا آب قابلمه بجوشد.

ماکارونی دمی


وقتی که آب قابلمه جوشید؛ ماکارونی رشته ای را بدون اینکه بشکنیم به صورت عمودی داخل آب جوش می گذاریم و وقتی قسمتی که در آب جوش است نرم شد بقیه ماکارونی را هم با کفگیر فشار می دهیم تا داخل آب جوش قرار بگیرد و نرم شود. اگر خواستید نصف کنید دیگر این زمان سی ثانیه ای را صبر نخواهد کرد تا قسمتی از ماکارونی نرم شود. حتما موقع ریختن ماکارونی آن را هم می زنیم تا بهم نچسبد.

ماکارونی دمی


ماکارونی باید بین پنج تا هفت دقیقه در آبجوش بماند. وقتی نرم شد، آن را آبکش می کنیم. مواظب باشید ماکارونی زیاد نجوشد و خمیر نشود. روی ماکارونی آب سرد می ریزیم و آبکش را تکان می دهیم تا آب سرد به لایه زیرین آن هم برسد. ماکارونی باید کاملا با آب سرد شسته شود. ماکارونی را مدتی در آبکش می گذاریم تا بماند و آب اضافی خود را از دست بدهد.

ماکارونی دمی


پیاز را پوست می گیریم و آن را خرد می کنیم. در ماهیتابه روغن می ریزیم و روی حرارت می گذاریم. به محض داغ شدن روغن، پیاز را در آن می ریزیم و تفت می دهیم تا نرم شود.


زردچوبه را به پیاز اضافه می کنیم و تفت می دهیم. گوشت چرخ کرده را اضافه کرده و تفت می دهیم. تقریبا هشت دقیقه یا کمتر از آن، مواد را تفت می دهیم تا گوشت چرخ کرده رنگ عوض کرده و پخته شود.

ماکارونی دمی


رب گوجه فرنگی و نمک و فلفل را به مواد اضافه می کنیم. دو سه دقیقه که تفت بدهیم خامی رب از بین می رود و بو و طعم خوبی به غذا می دهد. این هم مایه ماکارونی که آماده شد.


در قابلمه روغن می ریزیم و کف آن را با ته دیگ دلخواهمان مثل سیب زمینی که حلقه کرده ایم یا نان لواش می پوشانیم. یک ملاقه از ماکارونی را روی ته دیگ می ریزیم و صاف می کنیم و کمی هم از مایه ای که درست کرده ایم روی ماکارونی می ریزیم و پخش می کنیم. به این ترتیب چند لایه از ماکارونی و مایه روی هم می ریزیم تا قابلمه پر شود.

ماکارونی دمی


بالاترین لایه را در قابلمه ماکارونی می ریزیم و پودر آویشن را روی آن می پاشیم. قابلمه را روی گاز می گذاریم و درش را می بندیم. حدود 35 تا 45 دقیقه باید ماکارونی به این حالت بماند تا دم بکشد.

ماکارونی دمی


بعد از زمان لازم برای دم کشیدن، قابلمه را از روی گاز بر میداریم و در آن را باز می کنیم تا بخار آن خارج شده و سرد شود. حالا یا باید قابلمه را در ظرف مورد نظرمان برگردانیم یا آن را در بشقاب بکشیم و در کنار ترشی و سبزی سرو کنیم.

ماکارونی دمی

آخرین آموزش ها
برترین ها